Ev Kredisi Verilirken Nelere Bakılıyor?

71
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Ev Kredisi Neye Göre Değerlendiriliyor?

Ev sahibi olma hayalinizi ertelemeyin. Hemen konut kredisi başvurusu yaparak kiracı olmaktan kurtulabilirsiniz. Fakat bunun için kafanızda soru işaretleri varsa hemen gidermek isteriz. Mevcut kredi başvurularının tamamında bankalar tarafından uygulanan çeşitli varyasyonlar bulunmaktadır. Örneğin konut kredisinin onaylanması için belirli şartların yerine gelmiş olması gerekiyor.

Standart bir kredi başvurusu ile aynı olmayan konut kredilerinde vade oldukça yükselebiliyor. Ülkemizde genel olarak 100 veya 120 ay vade seçenekleri oldukça revaçtadır. Yani 10 yıllık vadeye yayılarak daha düşük taksitlerle ev sahibi olunabiliyor. Bir nevi kira öder gibi ev sahibi olmak için kredi başvurusu yapmış oluyorsunuz.

Konut kredisi reddedildi ve bunun nedenini merak ediyor olabilirsiniz. Bunun birçok sebebi olabileceği gibi seçtiğiniz ev ile ilgili bir değerlendirme olabilmesi mümkündür. Genel hatlarıyla bankalar konut kredisi başvurusunu neden reddeder sorusuna açıklık getireceğiz.

  • Başvuru

Başvuru formunuzda yer alan tüm bilgilerin doğru olması gerekmektedir. Gelirler ve gider konusunda net olmanız önemlidir. Kişisel bilgilerinizin tümünün KKB tarafından sunulan risk raporunda da yer alacağını unutmayın. Yani vereceğiniz herhangi bir bilginin size ait net bilgi olmasına özen göstermek zorundasınız.

  • Kredi Geçmişi

Kredi geçmişinin konut kredisi için önemi büyüktür. Çünkü ortalama olarak bakıldığında 10 yıl gibi vadeler söz konusu oluyor. Bu durumda ödeme alışkanlıklarınız, yaşadığınız ödeme sorunları ve buna benzer problemler göz önünde bulundurulacaktır. Keza kredi ödemeleri gecikmeli olanlar için bu durum oldukça ciddi bir soruna dönüşebilir.

  • Kredi Notu

Kredi notu riskli grupta yer alanların konut kredisi almaları son derece güçtür. Hatta buna imkânsız demek mümkün. Fakat aile bireyleri veya kendi üzerinize kayıtlı gayrimenkuller vesilesiyle bu durum ekarte edilebiliyor.

  • Alacağınız Ev

Öncelikli olarak almak istediğiniz evin kat mülkiyetinin olması zorunlu kılınmaktadır. Evin durumu çoğu zaman bir ekspertiz tarafından incelenir. Buna uygun bir bütçe çıkartılır ve tüm kredi harcaması bu bütçe üzerinden hesaplanır. Peşinat olarak talep edilen tutar dışında kalan kısım ise konut kredisi kapsamında sunulur.

  • Kredi Miktarı

Ev için talep edeceğiniz ücretin ekspertiz tutarıyla örtüşmesi gerekmektedir. Ev için çekilen kredinin satın alma ücreti ile doğrudan ilişkili olduğunu unutmayın.

Konut kredisi için peşinat tutarının evin belirlenen bedelinin %20’si kadar olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada mevcut kredi tutarının bedelin %20’si hariç şekilde olacağını hesaba katmalısınız. Örneğin 200.000 TL değerinde ev almak istiyorsanız 40.000 TL peşinat istenmektedir. Geri kalan 160.000 TL ise adınıza konut kredisi olarak onaylanır.

Ev kredisinin onay süreci ise kredi notu, risk raporu ve diğer etkenler göz önünde bulundurularak değerlendirilir. Dolayısıyla mevcut kredi siciliniz düzgünse konut kredisinden faydalanmanız mümkündür.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir