Ev İçerisinde Bebeğin Güvenliğini Sağlamak

108
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Bir bebek dünyaya geldikten sonra anne ve babanın ilk görevini bebeğin güvenliğini sağlamak oluşturur. Bebeğinin her nefes alışverişinde huzuru hisseden anne ve babaların bebeklerini sağlıklı ve güvenli bir şekilde büyütmek istemeleri kadar doğal bir şey var mıdır? O halde bebeğin güvenliğinin sağlanması konusunda iş ebeveyne düşer. Yeni doğan bir bebeğin henüz kendini savunacak bir yapıya ulaşmaması sebebiyle ebeveynler burada kollarını sıvamaya başlar. Sadece ev ortamında değil; dışarda da bebek güvenliği için gerekli tedbirlerin alınması gerekir.

Ev Ortamında Bebek Güvenliğini Sağlama Yöntemleri

  • Öncelikle yeni doğan bir bebeğin kendisine zarar verebilecek potansiyelde bir abla ya da abiye sahip olması, bebeğin güvenliğinin sağlanmasında başat rolü oynar. Kıskançlığın ortaya çıkardığı bir hırsla abi ya da ablanın bebeğe ciddi zararları dokunabilir.
  • Birkaç ay geçtikten sonra hareketliliğe başlayan bebek tek başına yüksek yerlerde bırakılmamalı, düşme tehlikesi olmayan, daha emniyetli bir yerde tutulmalıdır.
  • Emekleme çağlarında iken meraklı birer afacana dönüşecekler ve evde buldukları eşyaları kırıp dökecekler, ufak cisimleri ağızlarına almaya meyilli olacaklardır. Bu durumda ebeveynlere düşen görev, tehlike oluşturacak cisimlerin etraftan yok edilmesidir.
  • Adımlamaya başladıklarında adım attıkları çevrede, düşünce canlarını acıtacak sivri uçlu, keskin eşyaların olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Bunların yanı sıra meraklı afacanların ilgisini çeken elektronik aletler, prizler ve çekmeceler gibi zarar verebilecek her türlü alet ve eşyalardan uzak tutulmalıdır.

Ev Ortamı Dışında Bebeğin Güvenliğini Sağlamak

Sadece ev ortamında bebek güvenliği sağlama çalışmaları yetersiz kalacağından ev ortamı dışında da gerekli önlemler alınmalıdır. En basitinden; bebeğiniz evde bunaldı ve onu parka götüreceksiniz. Yolda yürürken elinizi bırakmak ve kendi başına yürümek isteyecektir. Onunla inatlaşın ve elini bırakmayın. Sevimli dostlarımız olan kedi, köpek gibi canlılar bazı bebeklerde alerjik etkilere sebep olabilir. Bebeğinizin alerjik durumunu bilmeden onları bebeklerinize yaklaştırmayın ve üzerine solutmayın. Aracınızla seyahat ederken de bebek güvenliğinin sağlanması çok önemli. Standartlara uygun bir bebek koltuğu almanız şarttır. Bebeğinizin güvenliği açısından doğru koltuğu doğru şekilde yerleştirdiğinizden de emin olmalısınız.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir