Ev Ekonomisi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

160
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Ev ekonomisini dengede tutmak için gelir giderin iyi hesaplanması gerekir. Eve alınan ihtiyaçların önceliklerinin çok iyi ayarlanması gerekir. Eğer bu öncelikler sıralamasında sıkıntı varsa ekonominin dengesi de bozulabilir. Mesela evin acil ihtiyacı televizyonken uygun olduğundan TV ünitesi alınıyorsa biraz sıkıntı oluşturabilir.

En önemli dikkat edilmesi gerekenlerin başında tasarruf gelmektedir. Tasarruf hedeflerini uzun vadeli ve gerçekçi olması gerekmektedir. Bankalarda veya herhangi bir şekilde bir köşede mutlaka acil durum için para bulundurmalıdır. Sigorta yaptırılmalıdır. Yatırım için ciddi büyük meblağların olmasını beklememek gerekir. Yatırıma ufak ufak başlayıp büyütülmelidir. İleri için birkaç aylık vadede sizi idare edecek bir miktar nakit bulundurmak her zaman ev ekonomisi için çok önemlidir. Gelir ve giderleri tek tek ve ayrıntılı yazmak gerekir.

Ama çok ayrıntı bu işi biraz zorlaştırır o yüzden onu da dengeli tutmak lazımdır. Her oluşturulan gider kalemi için belli bir limit belirlenirse ilerde harcama yapmak daha kolay ve ekonomik olur. Senede bir veya iki defa olan ama meblağı yüksek giderler için ödeme planları yapmak o dönemi kurtarır. Bütçeye evin her ferdinin giderlerin dahil edilmesi gerekir.

Not alınan gider gelir tiklerinin uygulama da genelde sıkıntı oluşur. Bu yüzden uygulamada büyük bir titizlik ister. Bütçeye sadık kalmakta önemli bir destektir.

Kredi kartı kullanırken dikkatli olmak lazımdır. Eğer dikkat edilmezse gelirin fazlası harcama söz konusu olabilir. Borçların ödenmesini her zaman ön plana alınırsa bu ev ekonomisiiçin çok iyi olur. Borçların olmaması veya az olması erken emeklilik demektir. İyi bir denge için süreklilik arz etmek gereklidir.

Tasarrufa Ufak Bir Dokunuş

Makineleri tam dolduğu zaman çalıştırmak önemli bir tasarruftur. Gereksiz yanan lambalar her zaman elektrik tasarrufunu engeller, tabi birde buna tasarruflu ampul kullanmayı da eklemek lazımdır. Alışverişten önce oluşturulan listedeki ürünler hakkında fiyat değerlendirmesi yapılması daha uygun malzeme alımına yardımcı olur.

Hatta gerekirse fiyat değerlendirmesi için birkaç alışveriş merkezi gezilir. Marketlerdeki indirimi takip etmekte ev ekonomisine katkı sağlar. Market demişken; aç iken asla market alışverişine çıkılmamalıdır yoksa bütün marketi satın alma ihtimali yüksek olur. Buzdolabı ayarını mevsime göre ayarlamak gerekir. Bir yerden bir yere giderken toplu taşıma araçları her zaman ev ekonomisin dostudur. Bazen bir süre minimum düzeyde yaşamak insanı hem zor zamanlara hazırlıklı yapar hem de para birikimi sağlar. Kumbara Her zaman can kurtarır o yüzden bozuk paraların atıldığı bir kumbara almak gerekir.

Kıyafet harcamalarında sezon sonu indirimleri de ev ekonomisine katkı sağlamaktadır. Yazlıkları kışın, kışlıkları yazın almalıdır.

Ev Ekonomisi ile Harcama Yaparken Düşülen Hatalar

Ürünün cazibesine kapılarak kendini kasada bulmak ve ürünü sorgusuz sualsiz almak en büyük hatalardan biridir. Böyle alışverişlere sebep tamamen ruh haliyle alakalı bir durumdur.

Ürüne ihtiyaç olmadığı halde sırf indirimde olduğu için alınan ürünler ev ekonomisin canına okur. Ya da plansız bir şekilde kredi kartı kullanmakta ekonomi sistemini etkiler. Kredi kartı sonuçta para değildir bunu hiç unutmamak gerekir. Yapılan aşırı harcamaların en büyük sebeplerinden biri, her bireyin kendini para harcama hakkının olmasına inandırmak, evet bireyin para harcamaya hakkı vardır fakat bütçesine göre harcamalıdır.

Eğer bütçeye göre bir harcama söz konusu değilse ekonomik krizde kapıda beklemekte olacaktır. Plansız harcama her zaman ipin ucunun kaçmasına neden olur. O yüzden ev ekonomisinde yapılması gereken daha doğrusu düşülmemesi gereken son ve önemli hata plansız harcama yapmaktır.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir