Ev Almanın Kolay ve Planlı Yolları

73
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Ev Almanın Kolay Yolu

Kira ödemek ile ev satın almak arasında kaldığınızda kararınızı biran evvel vermeniz yararınıza olacaktır. Çünkü geçen her gün için kira bedeli veya kredi taksit tutarı için amortisman işler. Sizin kayıp yaşamamanız için en kısa sürede bunun karırını vermeniz ve harekete geçmeniz şarttır.

İlk olarak ev almanın püf noktaları için birikimden başlamanız en doğrusu olacaktır. Birikimin hayatınızdaki yeri arttıkça size büyük bir fayda sağlayacağından emin olabilirsiniz. İlk adım kredinin peşinatı olacaktır. Yani konut kredisinin peşinat tutarını bu şekilde elde edebilirsiniz. Birikiminizin bir diğer avantajı ise mevcut konut kredisi ödemesi için hazırlık yapmaktır. Bildiğiniz gibi konut kredilerinde vade farkı çok olur.

Vade uzadığında ise daha fazla kredi maliyeti söz konusu olacaktır. Bu ödemelere yansıyacağı için sorunsuz bir ödeme planı yapmak titiz bir hesaplama ister.

Eğer ödeme planınızı doğru yaparsanız ortalama olarak %20 oranında birikim yaparak peşinatı kenarda tutmanız gerekir. Ardından ise normal şartlarda elde edeceğiniz net gelirin %40’ını aşmayacak şekilde kredi taksitleri seçmelisiniz.

Ev Almak İçin Dikkat Etmeniz Gereken Kurallar

İlk kuralın birikim olduğundan söz etmiştik. Buna istinaden ev almak için nelere dikkat edeceğinize maddeler halinde değineceğiz.

  • Birikim

Birikim tutarının önceliği kredinin peşinatını çıkarmaktır. Fakat ne kadar birikim yaparsanız o kadar kazancınız olur. Güncel olarak almak istediğiniz tutar 100.000 TL ise 20.000 TL tutarında birikime ihtiyacınız olacaktır.

  • Kredi Ödeme Kolaylığı

Kredi ödeme kolaylığı sizin aylık ödeme tutarınızla ilgilidir. Mevcut ödemelerin size kolay gelmesi için birikim yapmış olmanız faydalı olabilir. Sıkışacağınız aylar için bu birikimden faydalanabilirsiniz.

  • Kira Masrafları

Eğer yüksek meblağlı bir kira yükünün altındaysanız kesinlikle ev almak mantıklı olacaktır. 1.000 TL kredi ödemek yerine 17-18 yıllık amortisman tutarıyla ev sahibi olmak mümkündür.

  • Ev Kredisi İçin Gerekli Koşullar

İlk koşul uygun bir ev bulmaktan geçer. Uygun evin bulunması ile beraber ev kredisi için ne kadar maliyet çıkaracağına bakılmalıdır. Böylelikle aylık ödeme planı dahil olmak üzere tüm koşulları gözden geçirme şansınız olur.

  • Evin Yatırım Kıstası

Evi oturmak için satın alıyor olabilirsiniz. Fakat sonuç odaklı baktığınızda bir gayrimenkul sahibi olmanın en önemli koşulu yatırım yapmaktır. Haliyle kazançlı bir yatırım için değerlenen bir bölgeden yana tercihinizi kullanmanız gerekecektir.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir