Ev Almak ve Kiralamak Arasındaki Finansal Fark

60
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Ev Almak mı Kiralamak mı Daha Zararlı?

Ev almak mı yoksa kiralamak mı daha kârlı olacak tartışması halen sürüyor. Bu lüks beklentinize, evin durumuna, bütçenize, gelirinize ve giderinize göre değişkenlik gösterebilir. Aynı zamanda krediyi çektiğiniz an aktif olan kredi faiz oranı ve vade seçeneği kredinin avantajını belirleyen en önemli etkendir.

Bu kez Özlem Denizmen tarafından gazete yayınlanan 6 madde üzerinde duracağız. Sunulan bu maddelerin hem ev satın almak hem de kiralamak açısından belirgin farklar sağladığını söylemek gerekiyor.

 1. Peşinat / Depozito

 • Ev Satın Almak: Ev satın alırken peşinat tutarı %20 olarak belirlenir. Peşinat tutarı olmadan konut kredisi ile ev almak mümkün değil.
 • Ev Kiralanırken: Depozito ise 1, 2 veya 3 kira bedeli olarak belirlenir. Aynı zamanda kira sözleşmesi sonunda iade alınabilir.
 1. Faiz ve Oranlar

 • Ev Satın Almak: Kredi için sunulan faiz oranı sabit kalır. Dilerseniz düşük faizli bir kredi ile refinansman yapabilirsiniz.
 • Ev Kiralanırken: Ev kiralarında ise yıllık enflasyon oranı üzerinden artış ile sonuçlanır. Her yıl düzenli artarak devam eder.
 1. Evin Özelleştirilmesi

 • Ev Satın Almak: Evi kişiselleştirmek, özelleştirmek veya eve dilediğiniz bir dekoratif hava katmak sizin tercihinizdir. Dilediğinizi yapabilirsiniz.
 • Ev Kiralanırken: Bazen ev sahipleri tarafından çivi çakmak bile yasaklanabilir. İstediğiniz renge bile boyayamayabilirsiniz.
 1. Bakım

 • Ev Satın Almak: Evin bakımlarını üstlenmiş olursunuz. Satın aldığınız evin düzenli bakımlarının maliyeti sizi bağlar.
 • Ev Kiralanırken: Evi kiralayan kişi genel bakımlardan muaftır. Ev sahibi bu bakımların tümünü üstlenir.
 1. Vergi

 • Ev Satın Almak: Ev sahibinin vergi yükümlülüğü emlak vergisini yılda iki kez olmak şartıyla ödemeyi gerektirir.
 • Ev Kiralanırken: Herhangi bir vergi yükümlülüğü yoktur.
 1. Sigorta Bedelleri

 • Ev Satın Almak: Ev satın almadan önce DASK ve bireysel sigorta zorunludur.
 • Ev Kiralanırken: İsteğe bağlı eşyalar sigortalanabilir. Ev ile ilgili bir sigorta yükümlülüğü bulunmaz.

Ev Almak Zarar Mı Ettiriyor?

Kirada olan bir evin amortisman süreci 18 yıldır. Yani bir evi aldıktan hemen sonra kiraya vermeniz durumunda 18 yıl içerisinde size geri dönecektir. Getireceği kira ile maliyetini karşılayacaktır.

Bunu hesaplayarak rayiç bedeli elde edilebilir. Bu bedel üzerinden ise kirada oturmak mı yoksa evi satın almak mı daha kârlı karar verebilirsiniz. Örneğin 1.000 TL kira ödediğiniz evin 18 yıllık amortisman bedeli 216.000 TL olarak çıkmaktadır. Bu doğrultuda evin satış fiyatının 150.000 TL olması kârlı bir alıma işarettir.

Eğer bu evi tüm enflasyon artışlarına rağmen şu an için 300.000 TL’ye alacaksanız ciddi bir zarar etme eşiğindesinizdir. Ev almadan önce mutlak suretle bu gibi detayları göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca tüm alternatifleri araştırmalısınız.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir