Ev Almak Mı Mantıklı Yoksa Kirada Oturmak Mı?

75
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Kirada oturmaktan ise konut kredisi ile ev almak daha mantıklıdır, çünkü her ay ödediğimiz kira parası bir yatırım aracı olmuyor ve biz yıllarca kira ödemeye devam ediyoruz ve evimiz bile olmuyor. Bu yüzden kesinlikle konut kredisi kullanılmalıdır.

Konut Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Konut kredisi kullanılmak için kredi notunuzun en az 1100 olması gerekmektedir. Çok fazla borcunuzun olması, aldığınız kredinin düzensiz ödemesi kredi notunuzu düşüren faktörlerdir. Konut kredisi alacak kişinin yaş aralığı 18 ile 70 yaş arası olmalıdır.

Alacağınız evi satın almak için ev fiyatının %20’sini peşin vermeniz gerekmektedir. BDDK tarafından koyulan kurallara göre evin %80’ine kadar kredi verebiliyor. Konut kredisi kullanmak için elinizde bir kısım para olması gerekiyor.

Ortalama 150 bine bir evi satın almak istiyorsanız elinizde en az 30 bin TL paranız olması gerekmektedir. Geri kalan parayı 120 bin TL’yi konut kredisi ile tamamlayabilirsiniz.  Bankalardan olumlu netice gelirse konut kredisi için süreç başlamış oluyor.

Konut Kredisinde Bina Yaşı ve Amortisman

Konut kredisi çekmek isteyenler için bir diğer en önemli faktör binanın yaşıdır. Konut kredisi alabilmek için bina yaşının maksimum olarak 20-25 yaş arasında değişikler göstermektedir. Başvuru yapacağınız banka ile bunu net bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Konut kredileri amacı yalnızca konut almada kullanılır.Konut kredisi ile arsa, iş yeri,  depo vs. Alınmamaktadır.Bankalar arsa, iş yeri, depo gibi yerleri almak istiyorsa konut kredisi değil bireysel kredi kullanabilirler.

Konut kredisi devam ettiği halde bir başka kişiye satılması halinde ve kredi tamamlanmamış ise kredinin geri ödenmesinde şahsen kendisi sorumludur.

Konut Kredisi İçin Uygun Olmayan Şartlar.

Kısa vadede kredi kullanmak daha avantajlıdır, daha az faiz ödenmiş olur. Peki, hangi durumlarda konut kredisi kullanamayız?

1-Mesken olarak geçmemesi

Konut kredisi çekebilmek için tapu niteliğinin mesken olarak geçmesi gerekmektedir. Dükkan, depo,ara vb gibi tapulara konut kredisi verilmemektedir.

2-Akrabalık ilişkisi

Akrabalık ilişkisi olan kişilerden alımında konut kredisi çekilemez. Bireysel kredi çekebilirler.

3-Alınacak konutun bitmemiş olması

Konut kredisi çekebilmek için binanın en az %80 tamamlanmış olması gerekmektedir. Tamamlamama durumda konut kredisi çekilemez. Tamamlama kısmını anlamanın en kısa yolu çatı,dış kaplama,kapı ve pencerelerin takılmış olması gerekmektedir.

Konut kredisi için istenen belgeler ise şu şekildedir.

·       Çalışanlar için;

-Nüfus cüzdanı

-İkametgâh belgesi

-Son 6 aylık gelir belgesi

-Tapu fotokopisi

·       Emekliler için;

-Emekli maaş hesap cüzdanı

-Tapu fotokopisi

·       Serbest çalışanlar için;

-Vergi levhası

-Ticaret Sicil Kuruluş Gazetesi

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir