Ev Almak için Birikim Yapma Yöntemleri

64
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Ev Almak İçin Birikim Yapmanın Sırları

Konut kredisi için peşinat tutarını denkleştirmek en zor kısım olarak biliniyor. Aslında bu bölümün daha önceden yapılmış olması gerektiğinin bilincinde değiliz. Hem de bunun yalnızca Türkiye için geçerli olmadığını global bir banka ortaya çıkardı. HSBC tarafından yapılan bir araştırma hem Türkiye hem e birçok ülkeyi kapsıyor. Buna istinaden çıkan sonuçlar ise gerçekten şaşırtıcı.

Bilinçli kredi kullanımına tam ters istikamette seyreden bir ev kredisi konusu var. Örneğin ev almak için kredi danışmanlığına başvuran müşterilerin neredeyse %69’unun peşinatı yok. Hatta peşinat alınabileceğini araştırmamışlar bile.

Yani ev almak isteniyor fakat bunun için bir hazırlık söz konusu değil. Aynı şekilde ev almak için birikim yapmamış insanların çok büyük bir çoğunluğu kredinin altından kalkamayacaklarına kesin gözüyle bakıyor. Bu kişilerin oranı en az birikim yapmayanlar kadar yüksek. Teorik olarak birikim yapmadan konut kredisi çekmenin hiçbir mantalitesi kalmıyor.

Konut Kredisi İçin Birikim Ne Kadar Önemli?

Öncelikle ev kredisi kullanmadan önce kesinlikle konutu bulmanız gerekiyor. Bu minvalde konut tapusuyla kredi başvurusu yaptığınızda ise %20 oranında peşinat isteneceğini bilmelisiniz. %80’e kadar kredi tutarı çıkaran bankalardan elde edebileceğiniz maksimum finansal destek bu olacaktır.

Tabi ki buna istinaden ihtiyaç kredisi ile %20’lik peşinat kısmını temin edebilirsiniz. Ancak hem konut kredisi hem de ihtiyaç kredisi çekmek ve ikisini belirli bir süre aynı formda ödemek sizi fazlasıyla zorlayacaktır.

Yine diğer metotları ele aldığımızda da değişen pek bir şey yok. Zira birikim olmadan konut kredisi ödemeye başlamak her zaman için hata olarak yorumlanıyor. Bu birikimi kolayca yapmanın yolları ise farklı seçenekleri kapsayabiliyor.

Ev Almak için Birikim Nasıl Yapılır?

Ev almak isteyenlerin konut kredisi için peşinat biriktirmesi için ilk seçenek konut hesabı açmaktan geçiyor. Konut hesabına devlet desteği ile 15.000 TL’ye kadar katkı sunulabiliyor. Hem de yatırımınıza ek %20 oranında bir tutarla kâra geçmiş olabiliyorsunuz.

Bu ilk yöntem olarak düşünülebilir. Bunun ötesinde ise ev almak için birikim hesabı açarak kısa sürede kredi öder gibi birikim yapmak değerlendirilebilir. Yani bir bakıma ev almanın altın kuralı olarak kredi tutarını belirler ve almış gibi ödemeye başlarsınız. Bu sayede yüksek meblağlar ödemek zorunda kalsanız bile kısa sürede peşinat elde edilebilir.

Önerilmeyen iki seçenek ise borç ile bulmak veya kredi çekmekten geçiyor. Yani konut kredisi gibi uzun vadeli bir borca girmeden önce kısa vadeli bir peşinat borcuna girmek sizi maddi olanaksızlıklara sürükleyecektir. Bu ev almış olsanız bile mutsuzluk verebilir.

Borçla peşinat demesi yapmaktan ziyade harcamalarınızı kısıtlamayı deneyebilirsiniz. Yalnızca dışarıda yemek yemek, çay veya kahve içmek, sosyal aktiviteleri sınırlamamak bile aylık gelirinizin yarısını kapsamaktadır. Bu tutarı doğrudan birikim hesabınıza aktarabilir ve direkt olarak ev kredisi için peşinatta kullanabilirsiniz.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir