Ev Alırken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir

75
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Ev Alırken Dikkat Edeceğiniz Hususlara Göz Atalım

Ev almak tecrübe işi diyenlerin bu tecrübeye bir kez erişebildiği bir dönemden geçtik. Eskiden bildiğiniz gibi toplu para için düğün, dernek, emeklilik, ikramiye gibi alternatifler gündeme gelirdi. Şimdilerde ise her an kredi çekebilir ve dilediğimiz yerde toplu konut projelerine dahil olabiliriz.

Bu durumda hafiyecilik oynamak için çok doğru bir zaman dilimine geçiş yapıldığını söylemek istiyoruz. Ev alırken dikkat edeceğiniz hususlar için ilk adım her zaman için kendi hayatınız olmalıdır.

 • Kredi ve Borçlanma

Kredi çekmeden önce ihtiyacınız olan evin borç tutarını iyi belirleyin. Mevcut kredi tutarını hesaba kattığınızda bu sorunu yaşamamak için kesinlikle özen göstermeniz gerekmektedir. Ödeyebileceğiniz kadar kredi çekmeniz ve ödeme planı yapmadan kesinlikle konut kredisine girişmemeniz gerekiyor.

 • Evin Amacı Ne Olacak?

Yıllardır kirada oturduktan sonra ev sahibi olmanın tek bir amacı vardır. Artık kira ödememek ve bir ev sahibi olabilmek önem taşır. Fakat bunun yanında ikinci evini alanlar veya yatırım amaçlı ev kredisi çekenler olduğunu unutmamak gerekiyor. Burada gelişime açık bölgeler her zaman kârlı olacaktır. Hemen kazandıracak kısımlar ise iş yoğunluğu olan ve tercih edilen merkezli bölümlerdir. Kira getirisi yatırım aşamasında en önemli etkendir.

 • Evin Niteliği

Alacağınız evin kaç yaşında olduğundan tutun mantolamasına kadar geniş bir araştırma yapmanız gerekecektir. Bunlar arasında evin mobilya düzeni, çatı ve yalıtım maliyetleri, asansör ve merdivenler, rutubet gibi iç etkenler önemsenmelidir.

 • Lokasyon

Bir ev sahibi olmanın belki en piyango kısmına değinmeden geçmeyelim. En beğendiğiniz ev toplu ulaşıma uzak olabilir. Yine ortalama bir ev için toplu ulaşım faktörünü göz önüne alarak tercihinizi buradan yana kullanabilirsiniz.

 • Evin Yasallığı

Yalnızca evin tapusu sizin için gerekli belgeleri ifade etmez. Bunun yanında arsa üzerinde ipotek veya haciz olmadığını, kat irtifakı olduğunu, mülkiyetin ve iskanın çıkarılmış olduğunu öğrenmeniz gerekir.

 • Evin Masrafları

Yeni evinizi aldıktan sonra hemen oturup yaşamaya başlayamayabilirsiniz. Burada ufak tefek tadilatlar ile çok büyük çaplı tadilatlar yapıldığını söylemek gerekiyor. Akabinde dikkatli olmadığınız takdirde çok ağır miktarlarda tadilat masrafları olacaktır.

Konut Kredisi Başvurusu

Konut kredisi başvurusu yapmadan önce kesinlikle evin yasallığını sorgulamak zorundasınız. Bu noktada arsa ve kat mülkiyeti olarak hiçbir şekilde haciz ya da ipotek durumunun olmadığından emin olun. Bankaya ise belirli belgeleri sunarak mortgage başvurusu yapabileceğinizi unutmayın.

 1. Nüfuz cüzdanı
 2. Fatura örneği
 3. Vergi levhası, bordro veya gelir belgesi, şirket raporları vb.
 4. Konutun kat mülkiyeti, kat irtifakı ve tapusu
 5. Kullanım izin belgeler, ipotek ve haciz olmadığını kanıtlar belgeler

Tüm bu evraklar eksiksiz olarak sunulduğunda kredi başvuru formunuzla beraber işleminiz aktif edilir.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir