Ev Alım Satımında Tapu Harcı ve Değer Beyanı

73
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Ev Alacaklara Maliye Tarafından Uyarı Yapıldı

Ev satın almak için belirli oranda vergi ödemek ve bazı masrafları üstlenmek gerekiyor. Satış işlemi verilirken alıcının üzerine düşen bir takım görevler olduğu aşikâr. Bu durum için Maliye Bakanlığı tarafından yapılan uyarılar ise gerçekten dikkat edilmesi gerektiğini gösteriyor.

Ev alırken veya işyeri satın alma durumlarında birçok kişinin farklı bir meblağ beyan ettiği konuşuluyor. Bunun genel sebebi ise vergiden kaçınmak. Örneğin tapu harcı olarak alınan %0.20 oranındaki meblağ %0.15 seviyesine çekildi.

Bu noktada 100.000 TL olarak beyan edilen evin tapu harcı ile 60.000 TL olarak beyan edilen evin tapu harcı aynı olmayacaktır. İşte insanların burada boşuna masraf yapmamak adına evin değerini az beyan ederek vergiden kaçtıkları görülüyor. Maliye ise bunu gördüğünde cezalı bir biçimde ödeme çıkarabiliyor.

Tapu Harcı ve Alım Satım İşlemlerinde Dikkat

İlk olarak alım satım işlemlerinde tapu harcı ile beyan ettiğiniz değerin gayrimenkulün gerçek değeri olması gerekmektedir. Aksi halde tespit edilirse cezalı bir biçimde yüksek tutarlar ödemek zorunda kalabilirsiniz. Yaşanacak tüm sorumluluklar ise gayrimenkul sahibi ile ilgilidir. Yani siz beyanınızda düşük gösterdiğiniz meblağ sebebiyle tapu harcını eksik yatırabilirsiniz.

Bunun için tadilat masrafı, müteahhit payı, komisyon ücretleri ve benzeri detaylar sunabilirsiniz. Her halükarda haksız çıkacağınız için tapu harcının tam yatırılmış olmasına ve evin değerinde gösterilmesine özen gösteriniz.

Eğer size fatura kesmeyen bir emlakçı ya da Emlakçılar odasına kaydı olmayan bir aracı ev satmaya çalışıyorsa itibar etmeyiniz. Kesinlikle bu tip durumlarda zarara uğrayan taraf siz olursunuz. Uğradınız zararı ise ispat etmeniz son derece güç olur.

Gayrimenkul alımı yaparken 5 yıllık süreçte ikinci satış söz konusu olursa değerin arttığına ilişkin kanı oluşuyor. Tapu harcı ile beraber değer artış vergisi talep ediliyor. Tüm bunların doğru rakamlar üzerinden alınıyor olması ise size fayda sağlayacaktır. Aksi halde cezalı ödemeler sebebiyle başınızın ağrıyabileceğini unutmayın.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir