Ev Alana Devletin Vereceği Destek Detayları

76
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Ev Almak İsteyene Yapılan Devlet Desteği Değişiyor

Bildiğiniz gibi 2015 yılı itibariyle yürürlüğe sokulan konut hesabı projesi halen daha devam ediyor. Hatta 2019 itibariyle ilk 3 yıllık vadesini dolduranlar devlet desteğini almaya hak kazanacak. Fakat bildiğiniz gibi bazı limitler kafa karıştırıyordu.

Özellikle 36 ay, 48 ay, 59 ay ve 60 ay sonrasında farklı tutarların söz konusu olması, yalnızca %20 oranına kadar 15.000 TL’lik katkı sağlanabilmesi insanları düşündürüyordu. Sonuç itibariyle Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından verilen bilgilere göre devlet desteği standardı değiştirilecek. Çünkü başvurular 10.000 kişi ile sınırlı kaldı ve beklenenin çok altında bir katılım oldu.

Bu durumda da yapılan sistemin daha da iyileştirilmesi gerektiği düşünülüyor. Başbakanlık tarafından yürütülen yenileme çalışmaları ise ev almak isteyenlere daha avantajlı bir sistem vadeden Almanya modeli Mortgage ile cevap vermeye hazırlanıyor.

Burada temel amaç sürekli olarak tasarruf yapmak ve bu tasarrufun sonucunda da çok daha cüzi faizlerle kredi alabilmekten geçiyor. Tabi ki yine devlet teşvik payı sunulacak. Yani düzenli tasarruf yaparak yatırım yapan kişilerin hesaplarına düzenli bir biçimde ödemeler geçecek. Yalnızca ev alana devlet desteği adı altında yeni bir dönem başlayacak.

Bu ilk defa ev alacaklara özel bir sistem olarak Almanya’da uygulandığı gibi uygulanacak. İlk etapta Maliye Bakanlığı ile çalışmalar yürütülecek. Halen daha ilk adımların atıldığı konut hesabı teşvik primi için yatırımlar sürüyor. Almanya’da olduğu gibi kolay ev almak isteyen herkesin belirli bir vadede tasarruf yaptığını göstermesi gerekiyor. Ardından ise düşük meblağlara inen faiz oranları ile konut kredisi kullanımı mümkün kılınıyor. Yine uzun vadede ev sahibi oluyorsunuz.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir