Erken Emeklilik 2018

124
Bu makeleyi Ortalama 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Erken emeklilik yasası, emeklilikte özellikle yaşa takılan kişilerin merakla bekledikleri bir konudur. Erken emeklilik için yaşa takılan vatandaşlar mağdur durumda kalmaktadır. Sigorta kurumları olan SSK ve BAĞ-KUR sistemleri emeklilik için birçok imkanlar sağlamaktadır. Ve çalışan vatandaşların gelecekleri için bir teminat bedeli olan emeklilik hizmeti sunulmaktadır.

SSK kapsamında emekli olabilmek için çalışılan kurumun belirli primleri ödeme şartı bulunmaktadır. Vatandaşlar ancak bu primlerin ödenmesi ile emekli olabilirler. Belirli bir hizmet yılını tamamlamayan çalışanlar emekli olamamaktadır. BAĞ-KUR sistemi ise vatandaşların kurum veya kuruluş açmalarını kapsamaktadır. Vatandaş, kendi açtığı kurum ve kuruluş adına BAĞ-KUR için prim ödemesi yapıldığında emekli olmaya hak kazanacaktır.

Erken emeklilik için yaşa takılan vatandaşlara yönelik henüz belirlenen bir yasa gerçekleşmemiştir. Erken emeklilik imzalandı mı, erken emeklilik yasası son dakika ve erken emeklilik müjdesi son dakika 2018 gibi haberler yılı içinde en çok gündemde kalan ve en çok merak edilenlerdendir.

Erken Emeklilik İçin Sunulan Fırsatlar

Erken emeklilik şuan için sadece belirli sebepler ile gerçekleşebilmektedir. Erken emeklilik onaylandı mı? sorusu gündemi meşgul ederken 5 farklı sebep ile erken emeklilik hakkında formüller bulunmaktadır.  Emekliliğin öne çekilebilmesi için yıpranma payı olan meslekler ön plandadır. Fiili hizmet süresi zammı olarak da adlandırılabilen bu durumda çalışanlar belli bir zaman oranında gün eklenerek ve işe giriş tarihinin geriye çekilmesi ile daha erken emekli olabilmektedirler. Bu kapsamda en fazla 3 ay geriye çekilme gün sayısı olarak hesaplanmaktadır.

Askerliğini işe girmeden önce yapan kişiler de erken emeklilik uygulamasından faydalanması mümkündür. Aynı zamanda askerlik borçlanması olarak da bilinen bu durumda 1-2 yıl kazanmak mümkündür. Yaşı erkene çekebilmek için askerliğin işe başlama tarihinden önce yapılması gerekmekte ve aynı zamanda işe giriş tarihine göre borçlanma süresi de hesaplanmaktadır.

Çalışan annelerin doğum borçlanmaları da erken emeklilik için bir fırsat durumundadır. Hamilelik ve doğum zamanında çalışılmayan gün sayıları kadar primin toplu ödenmesiyle emeklilik zamanı da erkene alınmış olacaktır. Aynı zamanda çalışan anneler 6 yıla kadar erken emeklilik fırsatından da yararlanmış olur.  3 doğuma kadar borçlanma uygulamasından faydalanmak mümkündür. Doğan çocukların sağ olması şartı ile yıl ve yaş şartını tamamlamaları halinde çalışılmayan gün sayısınca prim ödenmesi sağlanacaktır. Aynı şekilde evlat edinen annelerin de bu haktan yararlanması mümkündür. Çalışan annelerin bu haktan yararlanabilmeleri için doğumdan önce SSK kapsamında herhangi bir primin yatmamış olması şartı bulunmaktadır. Bakıma muhtaç çocuğa sahip anneler de belirli bir dönem ödenmemiş primleri düşürülerek emeklilik zamanlarında öne çekilme yapılabilir.

1999 yılından önce sigortalı olan ve primleri yatmayan kişilerin de toplu prim ödemeleri halinde emeklilik süreleri öne çekilebilmektedir. 3600 prim günü olanlar toplamda 15 yıl bir sigorta süresi doldurmaları gerekmektedir. Bu gibi şartlara uyanlar için 5 kesinti ile erken emeklilik şansı bulunmaktadır.

Emeklilik Nedir?

Çalışılan işler, genellikle gelecek kaygısı ile seçilen ve hayat şartlarında hayatı yönetebilmek için gerekli olan kavramlardır. İş gücü düşüldüğünde ve herhangi bir çalışma sistemine dahil olunamadığında, gelecek için yapılması gereken yatırımlar sigorta kurumlarının destekleri sayesinde gerçekleşecektir. Vatandaşlar bir kurum veya kuruluşta çalışmaya başladıkları ilk iş gününden itibaren sigorta kapsamında kayıt altına alınır.

Çalışılan işlerin sigorta dahilinde olması için çalışanın yaşının 18 olması gerekmektedir. İlk iş gününden itibaren sigorta kurumuna yatırılan bedel işverenin görevidir. Bu bedel çalışılan günlerin prim sayısını belirlemektedir. Her bir gün için bir primlik hizmet ödenmiş olur. Bu primler vatandaşların geleceğini yapılandırmak için gerekli olmaktadır. Belirli bir hizmet dönemi tamamlandığında ve belirli bir yaş sınırı doldurulduğunda yatırılan primler karşılığında maaş alınmasına emeklilik denmektedir.

Ne Zaman Emekli Olunur?

Emekli olabilmek için belirli bir hizmet yılını doldurmak gereklidir. Ve bu hizmet yılının haricinde yaş durumuna da bakılmaktadır. Erkekler için emekli olma yaş sınırı 60 olarak belirlenmiştir. Kadınlar için ise yaş sınırı 58 olarak belirlenmiştir. Emeklilik yaşı düşüyor mu 2018 yılında merak edilen konular arasındadır. Fakat bu konu ile ilgili herhangi bir çalışma henüz söz konusu değildir. Emeklilik için yaş dışında bir de prim sayısını tamamlamak gerekecektir. Toplamda 7000 prim sayısını tamamlamak koşulu ile emekli olmak mümkündür.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir