Erkeklerin Tıraş Esnasında Yaptığı Yanlışlar

72
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

 

Erkekler adına evde tıraş olmak hiç de basite indirgenecek bir konu değil! Peki sonucun hüsran olmaması adına nelere dikkat edilmesi gerektiğini biliyor musunuz? Tıraş olurken uzak durulması gerekenler ve erkeklerin tıraş olurken sık olarak yaptığı hatalar.

Erkeklerin Tıraş Olurken Yaptığı Hatalar Nelerdir?

Uygun Bir Biçimde Hazırlanmamak

Tıraş sonrası cildin tahriş olması sizi sıkan durumlardan biri ise bunun sebebinin tüylerinizin sert ve kıvırcık olduğu zamanlarda kesilmesi olduğunu unutmamalısınız. Bu yüzden birinci işiniz sakallarınızı yumuşatmak olmalıdır.

Berberlerin uygulamış olduğu sıcak su ile ıslatılmış havlu işte bu yüzden kullanılır. Siz de tüy köklerinizi ıslatarak nemlendirerek rahatlatmak için aynı uygulamayı yapabilir ya da sıcak bir duş sonrası tıraş olabilirsiniz. Cildinizi ölü hücrelerden arındıracak bakımları yaparak da sakalınızı tıraş öncesi yumuşatabilirsiniz.

Doğru Ekipmanları Kullanmamak

Tıraş makinelerinin normal olanları da üç ya da beş arasında bıçak bulunmaktadır. Ancak bu bıçaklar arasındaki ince aralıklara tüyle zaman geçtikçe tıkanabilir ve tıraş performansınızın düşmesine neden olabilir.

Erkeklerin birçoğu çoklu bıçak özelliği bulunduran tıraş makineleri daha fazla tercih ediyor olabilir ancak bu tüylerin tıkanma oranını arttırıyor. Tek kullanımlık tıraş bıçakları bu konuda daha pratik gibi görünüyor olsa bile, onlar da cildi daha fazla tahriş etme özelliği bulunduruyor.

Bu yüzden tıraş makinesi seçerken oldukça dikkatli olmanız gerekmekte. İhtiyaçlarınıza ve tüylerinizin uygunluğuna göre seçim yapmanızda fayda var.

Yanlış Tıraş Köpüğü Kullanmak

Tıraş olmadan önce yüzünüze sıkılan tıraş köpüğü oldukça faydalıdır. Ancak ürünün içerisinde ne olduğuna bakmayı düşündünüz mü?

Cildinize özen gösterilmesi gereken bir işlem sırasında sürmüş olduğunuz tıraş köpükleri içerik bakımından oldukça fazla önem taşımaktadır. İçerisinde paraben, alkol, koruyucu, sülfat içeren ürünleri yüzünüzden uzak tutmanızda yarar var.

Bu yüzden tıraş köpüklerini alırken seçiminizi doğal içerikler kullanılmış ürünlerden yana yapmalısınız. Yapılan araştırma sonucunda sandal ağacı jelinin bu konuda yararlı olabileceğini söylemekte.

Tıraş Sonrası Bakım Yapmamak

Tıraş sırasında yapılan hatalar kadar sonrasında da doğru bir bakım yapılması önem arz eder. Tıraş sonrasında cildiniz tamamen kurur ve tahrişe, kızarıklıklara uygun hale gelir. Bu yüzden tıraş sonrası bakım yaparak cildinizi koruyabilirsiniz.

Yine doğal içerikler bulunduran after shave bakımlarından evinizde kesinlikle bulunmalı. Tıraş sonrası nane gibi ferahlatıcı ürünler bulunduran sakal bakım yağı ve nemlendirici ürünler kullanılmalı.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir