Erkeklerde Hidrosel Hastalığı Nedir

65
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Hidrosel hastalığı, bir ya da iki testiste su benzeri bir sıvının acı ya da ağrı hissettirmeden birikmesi ve bu bölgenin şişmesi hastalığına denmektedir. Bu şişkinlik biraz rahatsız edici olsa bile ağrı yapmaz ve tehlikeli değildir. Yeni doğan bebeklerde sık görülen bu hastalık, her yaşta her erkeğin başına gelebilir.

Hidro Yunanca’da su demek. Sel ise ur, tümör anlamına gelmekte. Basit bir tanım ile bu sağlık sorununa su tümörü diyebilmemiz mümkün. Hidrosel de en yayın belirti, testisleri saran zar içerisinde olağan dışı sıvı birikmesidir.

Her şey yolundayken bu sıvı en fazla 1 ml hacminde olabilir ancak hidrosel hastalığında bu oran yüz ve hatta iki yüz katına çıkabilir. Bu da testis torbasının şişmesine neden olur. Şişkinlik ağrı ve acı hissettirmediği sürece doktorlar tarafından pek fazla önemsenmez. Çünkü hidrosel belirli bir yaş grubunun altındaki kişilerde kaybolma özelliği vardır.

Kaç Tür Hidrosel Bulunmakta?

Doğumsal Hidrosel: Kenjentinal olarak bilinir. Anne rahmindeyken testisler dışarıda değilde içeride karın bölgesindedir. Hamileliğin üçüncü ayından itibaren testisler hareketlenerek alta doğru iner. Bu yolculukta testislere eşlik eden karın zarı testiler ile birlikte gelir. Doğumdan hemen sonra kese kapanacaktır. Aksi durum gerçekleşirse karın içi sıvı ile dolacaktır. Bu duruma da hidrosel denmektedir.

Hatta bazen açıklığın büyüklüğüne bağlı olarak buradan karın içi organlar da sarkabilmektedir. Hidrosel testis zarı ile sınırlı ise testiküler hidrolis, testis kordu boyunca kord hidroseli (kordon kisti) olarak isimlendirilir.

Erişkin Hidrosel: Genellikle kırk yaş üstü erkeklerde görülme ihtimali daha fazladır.

Hidrosel erişkin erkeklerin yaklaşık yüzde birinde ve genellikle kırk yaşın üzerinde görülmekte olan sağlık problemlerinden. Travmaya maruz kalma, testislerde iltihaplı hastalıkların oluşumu, varikosel ameliyatı, radyoterapi ve tümör oluşumu gibi sebepler hidroseli tetikleyebilir.

Hidrosel Tanısı Nasıl Koyulur?

Fiziksel muayne ve sağlık geçmişi ilk aşama. Hidrosel hastaların çoğu testilerde şişlik, dolgunluk sebebi ile doktara başvururlar. Bazen nadiren görülse de kasıl bölgesinde rahatsızlık ya da bel ağrısı söz konusu olaiblir.

Doğumsal hidrolde ana belirti ise, çocuk ayaktayken görülebilmesi, yatınca ya da uzanınca görülmemesidir.

Hidrosel birden ortaya çıkmak. Aksine oldukça yavaş bir şekilde gelişir. Testis torbası sıvı ile dolar, zaman geçtikçe ağırlık duygusu vermeye başlar. Şişlik arttıkça karanlık odada testis torbasına ışık tutunca içerisinde bulunan sıvı nedeni ile testis ve epididim açık bir şekilde görülebilir. Doktor tanı koyabilmek için ultrason yöntemine başvurabilir.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir