Erkekler Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Etmeli

62
Bu makeleyi Ortalama 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Erkekler ayakkabı seçerken nelere dikkat etmeli? Erkekler ayakkabı seçerken nelere dikkat etmeli? Erkek tarzının tamamlayıcıları arasında olan ayakkabılar her zaman erkekler için önemli olmuştur. Erkekler için ayakkabı rehberi yazımızın devamında.

Sivri burunlu, spor ayakkabı, rengarenk ayakkabılar ve botlar hiç kuşkusuz neredeyse her erkeğin gardırobunda bulunmakta. Görsel olarak hoşa giden bu ayakkabılar bazen önemli sağlık problemlerine sebep olabilmektedir. Erkekler için önemli olan ayakkabı seçerken aynı zamanda da ayak sağlığını önemsemek olacaktır.

Ayak sorunlarının birçoğu, yanlış ayakkabı seçimlerinden dolayı ortaya çıkar. Bilinçli ayakkabı seçimi ise hayat süreci boyunca oluşabilecek bazı sağlık sorunlarının önüne geçebilir. Ayak sağlığı adına ilk olarak ayağın biçimine göre uygun ayakkabılar seçmeye özen göstermek gerekmektedir.

Rastgele seçilen, kullandıkça genişler düşüncesi ile alınan ayakkabılar ayak sağlığını olumsuz derecede etkiler. Bu tür ayakkabılar parmaklarda şekilde bozukluğu, tırnak batması, basma sorunları, nasır, bilek burkulması, ayak mantarı ve ayak ağrılarına sebep olabilir.

Erkek Ayakkabısı Alırken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Model ve Renkten Önce Rahatlığına Önem Verin

Ayakkabı seçerken renkten ve modelden önce ayakkabının rahatlığına, doğal malzemelerden yapılmış olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Üstü basık, dar kalıplı, yüksek topuklara sahip ayakkabılar birçok sağlık sorununa davetiye çıkartmaktadır. Ayrıca erkekler ayakkabı seçerken çalışma koşullarını da göz önünde bulundurması gerekmektedir.

Sivri Burunlu Ayakkabılar Tehlikeli Olabilir

Özellikle sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabı tercih eden erkeklerin ayak baş parmakları dışa doğru yönelir, ayağın iç yan kenarında ise kemik çıkıntısı meydana gelir. Halluk Valgus olarak isimlendirilen bu problem ayakkabı tercihleri sebebi ile kadınlarda görüldüğü gibi erkeklerde de sık sık görülmektedir.

Hastalar doktara ağrılı iç ayak çıkıntısı, ayak tabanında ağrılı nasır bulunması, ikinci parmağın ayakkabının tavanına sürtmesi, bazen de tamamen kozmetik sebepler ile gelirler. İlerleyen aşamalarda başparmak ekleminde kireçlenme meydana gelebilir. Bu durumda yürüme zorlukları çekilebilir.

Ayakların Hava Almasına Özen Gösterin

Uygun seçilmemiş ayakkabılar, ayağın yeterli bir biçimde havalandırılmasını engelleyen çorap ve ayakkabılar ile yanlış tırnak kesimi özellikle de baş parmakta etin tırnağa batmasına sebep olmaktadır.

Böyle bir durumda kişi şiddetli ağrılar duyar. Bu arada eklenen enfeksiyonlar ile ağrı duyarlılık, batan tırnak çevresinde morluk, şişlik ve akıntı gelişir. İlerleyen dönemlerde ise kemik iltihabı oluşabilir.

Erkeklerde tırnak batmasını önlemek için, uygun ayakkabı giymek, tırnakların uzun eksenlerine dik bir açı ile belirgin köşeler bırakacak bir biçimde kesmek ve ayak temizliğine özen gösterilmesi gerekmektedir.

Özellikle ilerleyen tırnak batması durumlarında ameliyat gerekli olabilir. Tırnak çekimi sıkça kullanılan bir yöntem olsa da yük oranı yüksek olan hastalarda kalıcı çözüm olmamaktadır.

Erkekler Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Ayakkabılarınızı akşam saatlerinde alın. Gün boyu ayaklarınız yük bindiğinden dolayı akşam saatlerinde ayaklar şişer ve genişler. Böylelikle akşam alınan ayakkabı rahat ise, gün boyu giydiğiniz zaman rahatsız olmanıza neden olmaz.

Ayakkabının uzunluğu ve genişliği ayağınız ile orantılı olmalıdır.Erkeklerde yaş ileledikçe ayak tabanlarında çökme sonucu ayaklar genişer ya da uzar. Bu yüzden ayak numarınızı dönem dönem kontrol etmenizde fayda var.

Ayakkabı ayakta üzerine basarak denenmelidir.Ayaklara yün bildiği zaman ayak genişler ve uzar.

Erkekler ayakkabı alırken her iki çifti de denemesi gereklidir. Birçok erkek de iki ayağın boy ve genişliği eşit değildir.

Ayak bileği burkulmalarının önüne geçmek adına daha geniş ve daha kısa topuklu ayakkabıları seçmeye çalışın. Ayakkabınızın topuk yüksekliği 2,5 cm’yi aşmaması gerekmektedir.

Parmaklarınızın doğal şeklini bozmamak adına sivri burunlu ayakkabı kullanmamanız gerekmektedir.

Ayakkabı alırken altında şok alıcı özellikli madde olmasına özen gösterin. Tahta ya da benzeri çok kalın ve esnek olmayan ayakkabılar, ayak bağ ve eklemlerine aşırı bir şekilde yük bindirerek ağrıya sebep olur.

Ayakkabının iç kısmı çok fazla kaygan ya da ser olmamalı. Ayağın yapısına yani ayak kavislerine destek verebilecek bir biçimde olmalıdır.

Ayakkabının parmak ucundaki yüksekliği, ayakkabının içerisinde parmaklarınızı kıvırabileceğiniz kadar esnek ve yüksek olmalıdır.

Kesinlikle ayakkabı satıcısının ayakkabının açılarak ayağınıza uyacağı sözlerine inanmayın. Düzgün bir ayakkabı da asla böyle bir şey meydana gelmez.

Ayağınızın hava almasına izin veren ürünleri, örneğin köseli ayakkabı tercih edin, naylon ya da benzer materyallerden yapılmış olan ayakkabıları kullanmayın.

Ayağınıza tamamen uyacak numarayı alın. Ayağınızın anatomik yapısına uymayan, büyük ya da sıkan ayakkabı giymek sakıncalı olduğu gibi ayakkabıyı da deforme edecektir. En uzun parmağınız ile ayakkabının ucu arasında yarım santim kadar boşluk olması gerekmektedir.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir