El Terlemesinin Nedenleri Nelerdir, Nasıl Geçer?

222
Bu makeleyi Ortalama 7 dakikada okuyabilirsiniz.

Aşırı El Terlemesi Nedenleri

Terlemek hepimizin ortak sorunlarından birisi olarak görünebilir. Ancak sanıldığı kadar kötü veya zararlı bir durum değildir. Aksine terlemenin faydaları dahi vardır. Teorik olarak ter diye adlandırılan sıvının insan vücudundan atılması zorunludur. İçerisinde doğrudan sıvı, bazı katı maddeler ve kimyasal bir takım içerikler barındırır.

Doğal olarak üre gibi çok az miktarda bulunan bu kimyasallar pis bir koku yayar. Sırf bu yüzden insanlar terlediklerinde durumdan rahatsızlık duyabilirler. İnsanların terlemesinin dışında aşırı terleme olarak bilinen Hiperhidroz durumu vardır.

Aşırı terlemeye daha sonra değineceğiz. Burada terleme, ter bezleri ve ellerde aşırı terleme gibi noktalara daha fazla odaklanacağız. Fizyolojik olarak gerçekleşen bir eylem olan el terlemesi çoğunlukla psikolojik etkenlere dayanmaktadır. Aslında insanların çok büyük bir çoğunluğu bunu fark ederler.

Duygu değişimleri ve hissiyatlarla bağlantılı olarak ellerde terleme gözlemlenebilir. Bunun sebebi ise vücudumuzun çeşitli yerlerinde bulunan ter bezleridir. Küçük yaştan itibaren 2 milyon ter bezine sahip oluruz. Bu sayı zamanla artar ve vücutla doğru orantılı olarak 5 milyona kadar ulaşabilir. 5 milyon ter bezi olan bir insanın minimum %50’si tamamıyla kokusuz ter salgılarına sebep olur. Örneğin yüzümüzde, elimizde ve ayağımızda bulunan ter bezleri bunlardandır.

Bir diğer tarafta ise üre gibi kimyasalları içeren terleri tahliye eden bezler vardır. Örneğin koltuk altı, kasıklar ve diz kapağının arkası gibi. Burada rahatsız edici bir koku hissedilebilir. Bilhassa 3.şahıslar için bu kokunun dayanılmaz hale gelmesi ise toplumsal açıdan daha büyük sorunlara yol açabilir.

Aşırı el terlemesi kokusuz ter bezleri sebebiyle kimseyi rahatsız etmez. Fakat tokalaşmak için uzattığınızda elinizin terli olması psikolojik olarak rahat hissetmediğinizi, heyecanlandığınızı, üzüldüğünüzü, sevindiğinizi ortaya çıkarabilir.

Terlemek Nasıl Gerçekleşir ve Zararlı Mıdır?

Terlemek teorik olarak yediğimiz veya içtiğimiz her şeyin içerisinde bulunan atıkları vücuttan atma yoludur. Elbette ki birçok kısmı sindirerek boşaltım sistemi aracılığıyla vücudumuzdan atıyoruz. Fakat üre, ürik asit, tuz gibi sağlığımızı olumsuz etkileyecek çok sayıda etkeni atamayabiliriz. Terinizin beyaz iz bırakması ya da gözünüze kaçtığında yakması tamamıyla tuz ve benzeri toksinleri içermesinden kaynaklanmaktadır.

Bu toksin kalıntıların zamanla ter bezlerinden geçerek cildimizi aşıp dışarıya çıkarak buharlaşmasının bir zararı yoktur. Aşırı el terlemesi olan insanlarda da bu durum değişmez. Yukarıda da vurguladığımız gibi yalnızca ikili ilişkilerde bir handikap yaratabilir. Ayrıca terlediğimiz zaman vücudun hem ısı hem de sıvı dengesinin korunduğu tespit edilmiştir. Nemli bir vücuda sahip olmak için terleme eğiliminin düzenli olması şart.

Ellerim Niye Terliyor?

Ellerde terlemenin nedenleri arasında pek çok alternatif olabilir. Tabi ki herkesin aklına heyecanlanınca veya stres seviyesi arttıkça yaşanan el terlemesi geliyor. Bu en sık görülen sebepler arasında yer alıyor. Ayrıca diğer psikolojik duygu değişimlerinde de bu durumun yaşanması muhtemel.  Ancak bunun dışında da pek çok etkiden söz etmek gerek.

 • Psikolojik Faktörler

Psikoloji olarak son derece değişken yapılarda olabiliriz. Özellikle özgüven eksikliği olan insanlarda el terlemesinin nedenleri buna bağlı görülebilir. Karşı cinsten birisini gördüğünde veya buna bağlı bir heyecan oluştuğunda bu tip reaksiyonlar oluşabilir. Yine sevgi, aşk, üzüntü, keder, stres, kaygı gibi farklı duygu durumlarında da ellerde aşırı terleme gözlemlenmektedir.

 • Diyabet

Diyabet hastalığının bariz belirtilerinden birisi aşırı avuç içi terlemesidir. Aslında bunun şekerin hormon anlamında düşüşe geçmesiyle alakası vardır. Kan şekeri düştükçe avuç içlerindeki ter bezleri çalışır ve terleme oluşur. Benzer etkiyi şeker hastalarının ilaç kullanımından sonrasında da gözlemlemek mümkündür. Hatta ağır ilaç kullanan birçok kişinin bu durumla karşılaşması mümkün olur. Psikolojik ilaçlar, antidepresanlar ve ağır dozajlı ağrı kesiciler bu gruba dahildir.

 • Çeşitli Hastalıklar

Bilhassa kalp ya da solunum sorunları yaşayanların ara ara yaşadıkları durumdur. Bazı insanları kalp krizi ya da solunum atağı geçirdiklerini hissettirecek kadar şiddetli yakalar. Aşırı el terlemesi ilk etapta masum bir durum gibi gözükse de böyle etkilerle ortaya çıkabilir. Kadınlarda bilhassa menopoz ve regl dönemlerinde gözlemlendiği dikkat çekmiştir.

Tiroit bezlerinin aşırı çalışmasıyla beraber hipertiroidi ortaya çıkar. Haliyle vücudun ter ile attığı sıvının çok daha fazlasını üretmesi ve terleme yoluyla atması gözlemlenir. Avuç içi terlemeleri aşırı düzeyde görülür ve kişinin günlük yaşamına bile etki edebilir.

 • Obezite

Terleme bir noktada vücudumuzun bulduğu bir boşaltım mekanizmasıdır. Yani vücudun sıvı ve ısı dengesini aynı doğrultuda tutabilmek adına ciddi bir efor sarf ediliyor. Obezite ile karşılaşan kişilerde ise bu durum çok daha ciddi sorunlara yol açabiliyor. İster istemez vücut ısısı daha da artmış oluyor. Dolayısıyla daha fazla terleme ile vücudun bunu tahliye etmesi gerekiyor. İlk etapta ayaklar, eller ve yüz gibi berrak ter salgılayan bölgelerde etkin olur. Sonrasında ise genital bölge ve koltuk altı gibi terleme bölgelerinde yoğun olarak görülür.

Elde aşırı terleme ilk etapta önemli gibi görünmeyebilir. Ancak bunun sık sık yaşanması ve gerçekten şiddetinin aşırı düzeyde artması büyük bir sorunun habercisi olabilir. Bilhassa bir takım kronik rahatsızlıkların belirtileri ya da psikolojik anlamda bazı düzensizliklerin göstergesi olabilir.

El Terlemesi Nasıl Geçer?

El terlemesine karşı çözüm arayan milyonlarca insan var. Çünkü hemen herkesin bazı durumlarda yaşadığı bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Sorunun psikolojik mi yoksa fizyolojik mi olduğunu tespit etmek bu süreçte önemli. Herhangi bir heyecan durumunda aşırı el terlemesi görüldüğünde sorunun kaynağı çözülebiliyor. Fakat bu durumu daha ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olarak düşünmek önlem almayı gerektirebilir.

 1. El Terlemesinin Tedavisi

 • Botoks

Botoks tedavisi deri altına enjekte edilen bir çeşit kimyasal ile reaksiyonları azaltmayı amaçlar. Ter bezlerinin avuç içlerinde harekete geçmesini önleyen bu tedavinin %90’a varan başarı oranı vardır. Tabi ki vücudun her noktasına uygulanabilen botoks tedavisinin süresi oldukça kısadır. 6 ay ile 12 ay arasında yenilenmesi ve tekrardan yapılması gerekecektir.

 • İyontoforez Tedavisi

Kalp ve damar rahatsızlıkları ya da “epilepsi hastalığınız” yoksa “iyontoforez” yöntemini tercih edebilirsiniz. Tedavinin mantığı su içerisinde iken ellerinizin ter bezlerinin olduğu kısımlara çok düşük dalga boylarında elektrik verilmesini kapsar. Profesyonel olarak cerrahlar tarafından uygulanabilecek bir tedavidir. Bazı kişilerde 20 seansı aşan bir tedavi süreci vardır. Fakat başarı oranının %90 olması tercih edilebilirliğini arttırıyor.

 • ETS Operasyonu

Genel anestezi ile dilediğiniz ter bezlerinin sinirlerini ortadan kaldırabilirsiniz. Böylece uyarılmayan sinirler ter bezlerini harekete geçirmez ve terleme meydana gelmez.

 • Topikal Ürünler

Medikal tedavi kapsamında özellikle alüminyum klorür bileşenli ürünlerle yapılır. Cilt tahrişi olmaması için dermatolog muayenesi şarttır.

 1. Doğal ve Alternatif Çözümler

 • Kekik Kürü

Kekik yağı mucizevi bir biçimde ter bezlerinin daha az çalışmasına vesile olur. Burada avuç içlerinize yedirerek ve masaj yaparak 7-8 damla kekik yağını uygulayın. Sonuç çok daha düşük seviyede bir avuç içi terleme olacaktır.

 • Sirke ve Deniz Tuzu Kürü

Yarım bardak elma sirkesiyle yarım bardak deniz tuzunu bir kabın içerisinde karıştırın. Ellerinizi bu kabın içerisine sokarak minimum yarım saat bekleyin. Aynı zamanda yarım saat sonra ellerinizi çıkardıktan sonra havayla temas etmesini sağlayın. Hemen ellerinizi dezenfekte etmeden bir yarım saat daha bekleyin. Gün aşırı uygulayabileceğiniz bu kür ile ellerde aşırı terleme önlenebilir.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir