Ekspertiz Evin Yüzde Kaçına Kredi Verir?

97
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Bankalardan konut kredisi almak istediğinizde ekspertiz sürecinin önemini fark edeceksiniz. Burada evin değeri, çıkacak olan kredi ve ödeyeceğiniz peşinat kesinlikle ön planda olacaktır. Basit bir örnekle şöyle belirtmeliyiz. Her konut kredisi için peşinat ödemek zorunda kalacaksınız. Evin tamamına kredi çıkar mı sorusunun yanıtı nettir.

Hiçbir şekilde peşinatsız ev kredisi çekemezsiniz. Bunun tek yolu başka bir evi ipotek etmekten geçer. Ekspertiz ise evin değerini biçerek size verilecek olan kredi miktarının belirlenmesinde en önemli rolü oynar.

Şu an için alacağınız evin satış fiyatının 100.000 TL olduğunu düşünün. Bu durumda bankanın size sunacağı konut kredisi miktarı 80.000 TL, peşinat tutarı ise 20.000 TL olacaktır. Peki ya ekspertiz raporu sonrasında da durum böyle mi olacak?

Ekspertiz Evin Değerini Nasıl Belirler?

Yukarıdaki örnekte satış fiyatını bizzat evin sahibinin 100.000 TL olarak belirlediğini farz ettik. Peki ya ekspertiz konut kredisi için evin değerini nasıl belirliyor? Burada ekspertizler çoğu zaman sigorta şirketleri gibi finans kurumları üzerinden temin ediliyor.

Ayrıca ekspertiz ücreti kredi başvurusu yapan kişiye yansıtılabiliyor. Evin değerinin belirlenmesi ise konumu, yaşı, yapının genel durumu, dairenin genel durumu, kullanım şekli, kullanım ömrü gibi deformasyonların tümünü kapsıyor. Bunların tamamı değerlendirildikten sonra ise maksimum değerinin %80’i kadar kredi için rapor sunuluyor.

Örneğin evi satan kişinin 100.000 TL değer biçmesi ve sizin buna istinaden %20’lik oranla 20.000 TL peşinat hazırlamanız mümkün. Eğer ekspertiz evin değeri için 15.000 TL biçtiyse doğrudan peşinat tutarınız 30.000 TL’ye çıkacaktır. Tabi ki tam tersinin mümkün olacağını unutmayın. 10.000 TL yerine ekspertizin biçtiği değer 60.000 TL ise verilecek kredi 48.000 TL ile sınırlı olacak ve 12.000 TL değerinde peşinat vermeniz gerekecek.

Yani satış fiyatı ile tamamıyla bağımsız bir değer tespitinin yapıldığını bilmeniz gerekir. Üstelik peşinat tutarı bu değer biçimi ile beraber tamamıyla değişebiliyor.

Konut Kredisinde Peşinat Tutarı

Konut kredisinde ekspertiz tarafından onaylanacak olan kredi tutarının belirlenen rakamın %80’inin geçmeyecek olması nettir. Geri kalan %20’lik kısım için belirteceğiniz bir evinizi veya 3.şahsa ait bir evi kefil gibi ipotek ettirebilirsiniz.

Bunun haricinde ise %20 peşinat tutarı ödemeden ev kredisi çekemezsiniz. Doğal olarak konut kredisine peşinat biriktirmek en doğru yoldur. Bazıları içinse tam tersine ihtiyaç kredisiyle ev kredisi peşinatı çekmek mantıklı gelmektedir. Burada ödeme gücünün etkisi büyüktür. Evine 2.500 TL maaş giren bireyin hem konut kredisi hem de peşinat için ihtiyaç kredisi ödemesi mümkün değildir.

Fakat evine 4.200 TL giren bir çiftin iki kredi için ödeme planını yapabileceğini biliyoruz. Böylelikle sorunsuz bir ödeme ile ev sahibi olabileceğiniz sonucuna varabiliriz. Yinede en doğru ve en kolay konut kredisi çekme yöntemi birikimden geçiyor. NE kadar yüksek bir birikime ulaşırsanız o kadar kolay ev kredisi kullanabilirsiniz.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir