Eksik Primleri Yatırarak Emekli Olmak

250
Bu makeleyi Ortalama 5 dakikada okuyabilirsiniz.

Eksik primlerin ödemesini yapmak genellikle emeklilik yaşı dolduğu halde prim süresini dolduramayan kişilerin borçlarını ödemesi halinde emekli olabilmesini kapsamaktadır. İflastan dolayı işsiz kalan, işten çıkarılan vatandaşlar veya yaşı dolmasına rağmen prim gününü tamamlayamayan kişilerin çalışamaması gibi durumlarda bu kapsamdan yararlanabileceklerdir. Henüz kararlanan bir yasa olmamasına rağmen bu konu ile ilgili formüller gündemde gerekli imkanlar ile düşünülmektedir. Toplu para yatırarak emekli olma 2018 yılında 100 bin vatandaş için bir fırsat olacaktır. Prim günü eksik olanlar 2018 yılında bu kanunun geçmesi müjdesini beklemektedir. Toplu para ödeyip emekli olma 2017 yılının da en çok merak edilen konularından biri olmaktaydı.

Eksik Prim Yatırma Sistemi Nasıl İşleyecek?

BAĞ-KUR sistemine dahil olanlar için geçmişe dönük prim borçları ödenerek emekli olmak mümkündür. Bu ödeme sisteminde yaş, yıl ve prim şartlarının yerine getirilmesi önemlidir. Sosyal Sigortalar Kurumuna bağlı olarak çalışan kişilerin de yaş şartları tamamlanması halinde prim borçlarının ödenerek erken emekli olabilmesi gündemdedir. Bu konu ile ilgili çalışmalar öncelikle eksik olan primler için borçlanabilme imkanı sunulmasına yöneliktir. Belli bir hizmet şartı aranması bu konu ile birlikte öne çıkmaktadır. Eksik primlerin borçlanabilmesi için 800 gün çalışma şartı yerine getirilmiş olmalıdır. Toplu para ödeyip emekli olma 2018 yılında SSK kapmasında olanlar için de 800 gün prim şartı aranmaktadır.

Erken Emeklilik Kapsamından Kimler Yararlanabilecek?

Erken emeklilik için yaş probleminin ortadan kaldırılması ile ilgili düzenlemeler 2018 yılı içinde de önemli konulardan biri sayılmaktadır. Eksik prim nasıl tamamlanır ve 2018 prim eksik olanlara emeklilik son dakika güncel gelişmeleri ile ilgili konularda en çok merak edilen erken emeklilik şartlarıdır. Erken emeklilik için düşünülen formüllere dahil olacak kişilerin başında yıpranma payı olan meslek grupları gelmektedir. Bazı meslek grupları yıpranma, fiili hizmet süresi zammı gibi avantajları bulunmaktadır. Bu meslek gruplarına dahil olan kişilere çalışılan sürelere belirli oranlarda günler eklenerek işe giriş zamanını geriye çekmek suretiyle erken emeklilik fırsatı doğacaktır. Örnek olarak, 12 ay çalışmış bir kişi 15 ay çalışmış sayılarak işe başladığı tarihte değişme yapılabilecektir.

Askerliğini işe girmeden önce yapan erkekler, askerlik borçlanmasından faydalanarak erken emekli olabilirler. Askerliğini işe girmeden önce yapan kişiler için borçlanma ve prim şartları düşürülebilmektedir. Yaklaşık 1-2 yıl kazanılabilecek bu durumda askerliğe işe girmeden önce gidilmiş olunması şartı aranmaktadır. Asker borçlanmasından yararlanacak kişilerin işe giriş tarihi borçlanma süresini belirlemektedir.

Askerlik gibi kadınlar için de doğum borçlanması fırsatı erken emeklilik için fayda sağlamaktadır. Doğum zamanında çalışılmayan günlerin primleri eksik olarak kaydedilmektedir. Bu primleri doğumdan sonra ödemek mümkündür. Yıl ve yaş şartını tamamlamış olan kadınlar doğum yaptıkları zaman içerisindeki eksik primlerini topluca ödeyerek erken emekli olabilmektedirler. Doğum yapan kadınlar 3 çocuğa kadar prim ödeyebilmektedir. Yaklaşık olarak 6 yıl kazanılan bu sisteme göre bazı şartlar bulunmaktadır. Doğumdan önce Sosyal Sigortalar Kurumuna tacilli kayıt olmak. Ve şartlardan birisi de doğumun gerçekleştirdiği tarihten sonra iki yıl için prim yatırılmaması gerekmektedir. Ve gerçekleşen doğumlardaki çocukların hayatta olmaları şartı bulunmaktadır. Evlatlık edinen anneler için de erken emeklilik prim ödemesi fırsatı bulunmaktadır. Evlatlık edinen annenin prim günleri evlat edinme tarihine göre hesaplanacaktır.

1999 yılından önce emekli olanlar 15 yıllık sigortalılık süresinde toplamda 3 bin 600 prim gününe sahip olanlar erken emekli olabilmektedir. Emeklilik için 1999 yılından önce sigortalılık hali başlamış olmalıdır. Ve aynı zamanda yaş ve yıl şartlarının da eksiksiz tamamlanmış olması gerekmektedir. Sürekli bakıma muhtaç çocuğu olan annelerin de erken emekli olabilme hakları bulunmaktadır. Sigortası 2008 yılından sonra prim ödeme gün sayılarının hesaplanması ile ortaya çıkan yıllarda prim ödemelerinin yapılmasıyla erken emeklilik hakkında yararlanılacaktır.

Erken Emeklilik Nedir?

Emeklilik için prim günü doldurulması şartı vardır. Aynı zamanda emeklilik için belirli bir yaş sınırlaması getirilmektedir. Çalışılamayan günlerin primlerinin ödenmesinin kişi tarafından toplu halde yapılması durumunda bazı durumlarda yaş kıstasına bakılmadan veya yaş kıstasını tamamlamaları halinde erken emeklilik olabilmektedir. Aynı şekilde emeklilik süresinin öne çekilmesi olarak da adlandırılabilir.

  Erken emeklilik için doğum, askerlik borçlanmaları veya malulen emekli olma gibi durumlar bulunabilmektedir. Doğuştan engelli olmak veya çalışırken bir engele sahip olmak erken emeklilik için sebeplerden biri olabilir. Çalışmazken sigorta primlerinin ödenmesi ile erken emekli olabilmek mümkündür. Sigorta borçlanması olarak da adlandırılan erken emeklilik ve primlerin toplu ödenmesi halinin bazı gereklilikleri vardır. Erken emeklilik için doğum borçlanması, askerlik borçlanması, malulen ve engellilik durumu, 3600 günlük prim gibi çeşitli şartlara bağlanmaktadır.

Yasaya göre erken emeklilik için aynı zamanda seçim kanunları gereğince işinden istifa eden ve seçimin yapıldığı tarihten itibaren açıkta geçirilen süreler de borçlanma olarak sayılabilmektedir. Grev ve lokavtta geçen süreler, hekimlerin fahri asistanlık zamanlarında geçirdikleri süreler, sigortalı olunmaksızın doktora veya tıpta uzmanlık için yurtdışında çalışılmadan geçirilen süreler de erken emeklilik borçlanmasına dahil edilmiştir. Personelin mevzuatına göre aylıksız izin kullanması da borçlanma yapılabilmesi için geçerli kabul edilebilir.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[1 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 5]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir