EKB Şartı Nedir, Puan Sistemi Hakkında Bilgi

64
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Binalara Gelen EKB Şartı Kiralamayı ve Alım Satımı Etkiliyor

Binalar için birçok farklı yönetmeliğin gündem geldiğini biliyoruz. Son olarak ise adı mantolama ile doğrudan anılan EKB şartı konuşulmaya başlandı. Aslında onanan karar ile 2 Mayıs 2017 tarihinden itibaren tüm yeni yapılarda EKB şartı aranıyor. Bunun açılımı ise Enerji Kimlik Belgesi olarak beyan ediliyor. Belirli firmalar tarafından gelip ölçüm yapıldıktan sonra binalara özel olarak verildiğini söyleyebiliriz. Net bir biçimde daire alımları bulunmadığı ise vurgulanıyor.

Yani bir apartman için tek bir test yapılacak ve tek bir EKG sonucu çıkacak. Binalara özel olması sebebiyle mantolama gibi ortak yalıtım maliyetlerinden yakınanlar olduğunu görme fırsatımız oluyor. Ancak hem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan bir ortak açıklamaya dikkat çekmek istiyoruz. Hiçbir şekilde mantolama veya diğer yalıtım ürünlerinin zorunluluğunun olmadığı belirtilmektedir.

Binalarda EKB Olmaması Durumunda Kira ve Satış Gerçekleşmeyecek

Yapılan araştırmalara göre totalde 7 milyon ev için EKB olması gerektiği tespit edilmiş. Çünkü 2011 sonrasında yapılmış olan ve yeni yapılmakta olan binalar için belirli zorunluluklar söz konusu. Örneğin yeni yapılan binalar için en düşük C sınıfı olmak zorunda. Yani daha düşük bir enerji verimliliği sınıfı ile birçok sorun çıkabilmektedir.

Genel hatlarıyla incelendiğinde ise 7 milyon evin yalnızca %5’i için bunun çıkarıldığını görüyoruz. Bu kadar düşük bir oranın ortalama 350 bin eve tekabül ettiğini görebiliyoruz. Bundan sonra yapılacak olan evlerin bu şartlar altında yapılması gerektiği bilincine varmak gerekiyor. Kaldı ki evin imar durumunun netleşmesinden sonra su, elektrik ve doğalgaz abonelikleri bile açılamayacak. Tıpkı DASK gibi zorunlu hale gelecek olan EKB ile hiçbir şekilde sorumsuzluğa göz yumulmayacak gibi görünüyor.

EKB İle Binalara A ve G Arasında Puan Verilecek

Enerji Verimliliği için alınacak olan bu karnenin belirli şartlar altında toplanması mümkün. Şu sıralar A alan bir binanın en iyi yalıtım puanına eriştiği, G puanda kalan bir binanın ise en kötü yalıtım sistemine sahip olduğu biliniyor. Ülkemiz standartlarında olan TS 825 ısı yalıtım sistemi ise C potasında kalıyor. Kaldı ki bakanlıkların yeni yapılan binalar için mecburi kıldıkları puan C olarak görünüyor.

Ev sahiplerini korkutan esas detay ise kiraya verilemeyecek, satışı yapılamayacak durumda olmasıdır. Eğer EKB karnesi olmayan bir binanın kiracısı olmak üzereyseniz işiniz çok zor. Öncelikle bina sahiplerinin bir araya gelerek yalnızca yetkili kurumlar vasıtasıyla EKB alması gerekir. Ardından ise bu şartlar yerine getirildiği için kira sözleşmesi yapılır ve sorunsuz bir biçimde abonelikleriniz açılır. Aynı şey satış için geçerliliğini koruyor. Alım satım aşamasında EKB sunulamazsa kesinlikle satış gerçekleşmeyecektir.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir