Egzama için Ne Yapılır, Tedavisi Nasıldır?

216
Bu makeleyi Ortalama 6 dakikada okuyabilirsiniz.

Egzama İçin Ne Yapılabilir?

Egzama olarak bilinen cilt rahatsızlığının günümüz tıp dünyasında kesin bir çözümü bulunmamaktadır. Daha doğrusu belirtileri azaltmak, yok sayılacak seviyeye indirmek mümkündür. Yalnızca egzama yaralarının ve deride oluşan tahribatın tamamıyla hızlı bir biçimde iyileşmesi mümkün olmamaktadır. Bu alanda çalışmalar sürse de dermatolojik yapınız buna uygun olmayabilir.

Birçok kişi için bu durum can sıkıcı bir hal almıştır. Çünkü doktora gidilmesi, araştırmalar yapılması, bitkisel çözümlere başvurulmasına rağmen egzama kabarıklıkları ve deri aşınmaları geçmemektedir. Dolayısıyla insanların aklında tedavinin işe yaramadığı ile ilgili bir şüphe uyanır. Gerçekten tedavinin işlevsel olarak işe yarayıp yaramadığını teyit edebilmek içinse yıllar gerekebilir. Yetişkinlerde egzama yaraları ciddi bir biçimde uzun süreli tedavi gerektirir.

Çocuklar için bu durum geçerli olmamakla beraber kronik olarak bu dermatolojik sorunların yaşanmaya devam edilebilmesi mümkündür. En önemli nokta ise dermatolog tarafından yapılan muayene sonrasında uygulanan tedavinin aralıksız yapılmasıdır. Bir hafta kullanılan bir medikal ilacın asla işlevsel sonuçlar doğurmayacağı aşikâr.

Egzama belirtileri arasında genel olarak kızarmalar ve deri dökülmeleri gözlemlenir. Bilhassa vücudun görünen kısımlarında oluşması insanlar için yıkıcı bir etki yaratır. Çünkü psikolojik anlamda da dışarıdan nasıl göründüğünü düşünerek stres yaşanmasına sebep olur. Psikolojik araştırmalar ise stresin egzama üzerindeki pozitif etkisini ortaya koymuştur. Yani hayatınızda sürekli strese yer veriyor ve kaygılı bir yaşam sürüyorsanız egzamanın iyileşmesi çok daha uzun süreler alabiliyor.

Egzama Başka Birisine Bulaşır Mı?

Egzamanın bulaşıcı olup olmadığını araştıran uzmanlar her zaman negatif sonuçlar almıştır. Yani egzama yarasına dokunmak, egzamalı biriyle birlikte olmak gibi bir durumda sizde de bu cilt rahatsızlığı görülmez. Fakat genetik faktörleri göz ardı etmemek gerekiyor. Eğer geçmeyen bir egzama hastalığınız varsa çocuğunuza geçme ihtimali son derece yüksektir.

Hatta yapılan araştırmalara göre egzama olan insanların ailelerinde aynı öyküye sahip insanlar olduğu ortaya çıkmıştır. Bu kimi zaman bilinçli kimi zaman bilinçsiz bir biçimde gözlemlenmiştir.

Egzama Tedavisi

Egzama tedavisi için yukarıda da belirttiğimiz gibi kati sonuca götüren bir ilaç ya da yöntem bulunmamaktadır. Yalnızca egzama ile tahrip olmuş deri yapısının onarımını sağlamak ve belirtileri minimal seviyeye indirmek mümkündür. Bunu başarmak içinse tedaviden ziyade bazı noktalara hassas yaklaşmanız önem taşır.

  • Muayene ve Teşhis

Kesinlikle egzama riski ile karşı karşıya kaldığınız zaman muayene olmanız gerekmektedir. Eğer kolunuzda, bacağınızda veya herhangi bir bölgede deri dökülmesi veya kızarmalar görüyorsanız ve kısa sürede geçmiyorsa doktora başvurmalısınız. Doktorun muayenesi sonucunda alerjik veya diğer sebeplere dayanan bir egzama mı yoksa farklı bir rahatsızlık mı olduğu teşhis edilecektir.

  • Tedavi Önerisi

Uzman dermatologlar egzama ilacı olarak çeşitli krem ve losyonlar önerir. Fakat bunu önerirken uzun süreli bir medikal tedavi olacağının altını çizerler. Hiçbir şekilde haftalık ya da aylık periyotlarla kullanılan bir ilacın egzama tedavisi için kesin sonuçlar doğurmadığını söylemeliyiz. Egzama olan bölgelerde yaşanan batma, yanma ve acı hissiyatı için çeşitli kremlerin antibiyotik etkisi kanıtlanmıştır. Bu yüzden doktorunuzun bu tip kriz anlarında size önereceği özel ilaçlar olacaktır.

  • Cildin Nem Oranı

Burada standart bir market ürünü olan nemlendirici kremin çok sık tercih edildiğini görüyoruz. Aslında olay egzama tedavisi için üretilen nemlendiricilerdir. Çünkü egzama ile beraber cildin kuruluğu artar ve nem ihtiyacı katlanır. Eğer cildinizi sürekli nemli tutarsanız diğer insanlara göre egzama oluşma riskini yarı yarıya düşürebilirsiniz.

  • Kozmetik Ürünler İle Cilt ve Saç Bakımı

Cilt bakımı için gerekli gördüğünüz kozmetik ürünlerin birçoğu kimyasal bileşenlerle üretilir. Dolayısıyla egzama için bir tehdit oluşturdukları gibi egzamayı arttıran bir yapısı olabilir. Bilhassa rengi için boya ile üretilmiş, alkol içeren, kimyasal içeriklerle bizlere sunulan ve hoş kokular için çeşitli kimyasal esanslara yer verilmiş ürünleri tercih etmemeye özen gösterin. Uzman dermatologlara göre şampuanlar ve cilt kremleri şeffaf ve kokusuz olabiliyor. Bunlar eczane grubu olarak geçen ve marketlerde satılanlardan farklı cilt bakım ürünleridir.

Örneğin şampuan kullanımının egzama için ciddi bir risk oluşturabileceği belirtiliyor. Ketokonazol bileşenini içeren bir şampuanın çok daha etkin bir yapıya sahip olacağı vurgulanıyor. Fakat bunun egzama haricinde pek çok deri rahatsızlığı için kullanılabileceğini ve belirli dozajda olması gerektiğini savunuyorlar. Haliyle normal şampuanınızı kullanırken arada bunu tercih etmeniz daha iyi sonuçlar verebiliyor. Deri hastalıkları için bilhassa önerilen selenyum, salisilik asit, çinko, prition içerikli şampuan ve saç bakım kremlerinin tercih edilebileceğini söyleyebiliriz.

  • Beslenme

Egzama ağrıları ile hayatını sorunlarla özdeşleştirmiş olan insanların yeme içme alışkanlıklarını gözden geçirmesi gerekir. Örneğin bazı yiyeceklerin egzamaya neden olabileceği yönünde ciddi araştırmalar var. Dolayısıyla egzama alerjisi için yiyeceklerin tespit edilmesi önemlidir. Bazıları için yalnızca balık ve deniz ürünleri alerji sebebiyken bazıları için yumurta, süt veya buğday buna sebep olabilir. Her gün tükettiğiniz besinler arasında bunların yer almasıyla beraber ciddi bir egzama yanması yaşayabilirsiniz.

  • Çevresel Faktörler

Egzama için hiç tahmin etmediğiniz bazı durumlar azdırıcı fonksiyonlar içerebilir. Yani egzama kaşıntınız bir an için sebepsizce artabilir. Fakat bunun bir sebebi olduğuna emin olabilirsiniz. Örneğin bir işle uğraşırken bu durumu daha az yaşarız. Çünkü stres doruğumuz egzama ile bağımsızdır. Haliyle yürüyüş yapmak, yüzmek, alışverişe çıkmak, kafanızı meşgul edebilecek bir hobi edinmek ciddi sonuçlar verebilir. Bazı meditasyonlar bile bu aşamada ciddi bir çözüm olarak görülmektedir. Giyim tarzınızın egzama olan bölgeye teması bile sizin için ciddi ağrılar anlamına gelebilir. Bu yüzden daha rahat ve daha pamuklu giysileri tercih etmenizi tavsiye ederiz.

  • Duş

Duş almadan önce egzama ile yaşamayı kesinlikle öğrenmiş olmanız gerekir. Burada egzama hastalarının duş alırken ilk dikkat etmesi gereken nokta olarak suyun sıcaklığına değineceğiz. Kesinlikle ılık suyla duş almalı ve kullandığınız sabunun cildinizle dost olduğunu bilmelisiniz. Genelde zeytinyağı içeren bitkisel sabunlar önerilmektedir. Ayrıca duş süresinin 10 dakika ile sınırlı olduğunu, kurulanmadan cildinizin kendiliğinden kurumasını beklemeniz gerektiğini unutmayın.

  • Egzama ve Temas

Egzama yaraları oldukça meşakkatli bir süreç ister. Bu süreç boyunca kaşınmalar ve kabarmalar kaçınılmaz olacaktır. Ancak kanıtlanan etkiler doğrultusunda egzama tedavisinin en önemli evresi teması kesmenizle başlar. Çünkü siz derinize dokundukça bu durum daha da kötü bir hal alabilir. Kaşıntılar, kızarıklıklar, kabarmalar artacağı gibi egzama alevlenmeleri doruk noktaya çıkacaktır. Kaşıntı için doktorunuzun önermediği hiçbir ilacı kullanmamalısınız. Alerjenlere karşı antihistaminik ilaçlar için doktorunuzdan reçete istemeniz gerekmektedir. Derinize zarar verecek bir tırnak boyutu ise ciddi bir ağrıya sebebiyet verebilir. Haliyle tırnaklarınızın sürekli olarak kısa tutulması önem taşır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi egzama ile yaşamak kolay değildir. Ancak tedavisinin tam manasıyla keşfedilememiş olması sebebiyle bu noktalara hassasiyet göstermek zorundasınız. Doktorunuzun verdiği tedavi formunu eksiksiz ve aksatmadan uygulamaya devam ediniz. Uzun süreli bir uygulama ile egzama belirtileri sıfır noktasına kadar düşürülebilir.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir