Eğitimde Dünya Klasikleri ve Önemi

93
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Klasiğin tanımını üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin unutulmayan, türünde örnek olarak gösterilen eserlerin tümü olarak yapmak mümkündür. Günümüzde ise pek çok yerde modern kavramının zıddı olarak da karşımıza çıkabilmektedir. Dünya klasikleri ise ilköğretimden itibaren bir çocuklarımızın eğitim hayatında önemli bir yer tutmaktadır. Onların kimliklerini sorgulamalarında, farklı karakterler tanıyarak çevreleriyle uyum sağlamalarında ve iyi-kötü, doğru-yanlış çatışmalarını anlamlandırmalarında önemli bir yere sahiptir.

Wattpad’e karşı Raskalnikov ya da Dede Korkut

Klasik ve modern demişken modern dönemin bir getirisi olarak teknolojinin karşısında ne yazık ki eğitim-öğretimde çaresiz kalmış ve kendisini ona göre güncellemiştir.  Akıllı tahtalarla, Android telefon ve tabletlerle İnterneti ekmek-su kadar aziz ve yaşamsal bulan bir nesil ile karşı karşıyayız. Aile ortamında okuma-yazma ve kültür seviyesi biraz daha yüksek olan öğrenciler okuma ihtiyacı hissettiklerinde ise wattpadlere ve popüler kültürün kendilerine dayattığı okuma kültürüne maruz kalmaktalar.

Bir kitabın sayfasına dokunmadan, kokusunu duymadan, kelimelerin içinde zihinlerinde bir sahneyi canlandırarak bir romanı bitirmeden ortaokulları, liseleri ve hatta ne yazık ki üniversiteleri bitiren bir nesil bu nesil.  Okuma alışkanlığı adı üzerinde bir alışkanlık iken ve ilk yaşlardan itibaren çocuğa kazandırılması gerekirken böyle bir durumda klasiklerin çocuklara okutulması da oldukça güç hale gelmiştir. Ancak ebeveynler ve öğretmenler olarak bu güçlüğün üzerinden gelmek için elimizden gelen gayreti göstermek zorundayız.

Çocuklarımızın okuduğu her klasik ile hayatlarına yeni bir anlam katacaklarını, Raskalnikov ile iç hesaplaşmanın ne demek olduğunu, Dede Korkut hikayeleri ile kültürlerine ait karakterlerin güldürürken dersler veren yapısını çözebileceklerini aklımızdan çıkarmamalıyız. Klasiklerin bir ruhu olduğu ve bugün yarış atı misali kendilerine yalnızca iyi üniversiteler bitirip iyi diplomalar alınca başarılı olacaklarını dayatan bir sistemin içerisinde bu ruhu keşfetmeklerini sağlamak onlar üzerindeki en büyük hak ve sorumluluklarımızdan birisidir. Şunu aklımızdan çıkarmamalıyız ki modern ve popüler kültürün karşısında dünya klasikleri daima varlığını koruyacak! Umarız ki, popüler kültür ile klasiğin savaşında gelecekteki dünyamızın kurucuları olan çocuklarımızın eğitiminde kazanan çocuklarımız olur.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir