Eğitim Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

91
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Yaşamımızı evrelere bölecek olursak, benliğimizi kazandığımız, kendimizi hayata hazırladığımız ve kendimizle ilgili en önemli kararları aldığımız yegane evre eğitim olacaktır.

Başarılı ve içi dolu geçmiş bir eğitim çağı amaçlarına ulaşabilen ve her zaman daha iyisini hedefleyerek çalışan bireyleri doğurur. Tabi bu başarıyı elde etmek için eğitim yuvası olan okullardan geçmiş olmak tek başına asla yeterli olmayacaktır. Okullardan en iyi şekilde yararlanmak ve aynı zamanda eğitim çağında okulu tek odak yapmamak çok yönlü başarının sırrıdır. Yazının devamında başlık başlık eğitim sürecinde dikkat edilmesi gerekenlernelerdir onu ele alacağız.

Dersler

Okula gitmemizin temel amacı önce bize hayatın her anında lazım olacak şeyleri öğrenmek, ilerleyen sürelerde de belirli alanlarda uzmanlaşarak yapacağımız işe hazırlamaktır. Bunlar da pek tabi bazı derslerin sayesinde olur. Eğitim sürecinde dikkat etmemiz gereken şeylerin başında derslerimiz gelir. Öğrenimin kaynağını oluşturan dersleri ne kadar dikkatli takip edip iyi kavrarsak bizden istenen sorumlulukları o kadar iyi yerine getirebiliriz. Aynı zamanda eğitim sisteminin bize dayattığı ve başarıyı ölçmekte kullanılan ders notlarının da yüksek tutulması, seviyeler arası geçişlerde daha iyi okullara yerleşebilmemizde dolayısıyla daha prestijli bir diplomaya sahip olmamızda önemli rol oynayacaktır.

Zaman

İçinde bulunduğumuz her anı oluşturan zamanın doğru kullanımı, eğitim hayatımızda da önemli bir noktadır. Zaman kavramı, onu doğru kullanabilme ve sorumlulukları zamana yayma eğitim hayatında kazanılabilecek bir şeydir ve aynı zamanda eğitim hayatında kullanıldığı taktirde eğitimde başarıyı da getirecektir. Zamanı planlı kullanmak ve olabildiğince dolu geçirmek dikkat edilmesi gereken önemli şeylerden birisidir.

Çevre ve Arkadaşlıklar

Nerede ve kiminle yaşadığımız neredeyse hayatımızdaki her noktayı etkileyen bir faktördür. Bize olumlu ve olumsuz bir çok şey katabilecek olan çevremiz eğitim hayatının şekillenmesinde de kendini gösterir. Özellikle büyüme çağındakı çocukların eğilimlerini ve görüşlerini doğrudan etkileyen arkadaş ortamı ailelerin dikkat etmesi gerektiği bir konudur. Yeni şeyler öğrenmeyi seven, yaratıcı, sorumluluk sahibi ve gelecek bilinci olan kişilerin bir araya getirerek bir arkadaş çevresi oluşturması o grupta bulunan herkesin yararına dokunacaktır.

Alışkanlıklar

İyi ve kötü bizi kendine bağlayan ve bize şekil veren bir çok alışkanlığımız bulunur. Bu alışkanlıklar kendiliğinden edinilebileceği gibi ikinci bir kişi tarafından da kazandırılabilir. Verilen sözleri tutma, dakik olma, sorumlulukları yerine getirme, zamanı iyi kullanma ve planlı olma iyi alışkanlıklardandır. Bu iyi olarak nitelendirilen alışkanlıklar başarının yanı sıra saygıyı da yanı başında getirir. Kötü davranışların yanı sıra alkol sigara gibi alışkanlıklar ise boşa geçen bir hayat, başarısızlık ve sağlıktan uzak bir yaşama çıkar.

Hobiler ve Yetenekler

Hepimiz farklı şeylere ilgi duyarız ve farklı becerilere sahibizdir. Yapmaktan zevk aldığımız şeyler bizi mutlu eder ki mutluluk yaşamın en temel sırrıdır. Hobilerimiz sanat, spor, teknoloji gibi daha sayılamayacak bir çok alanda olabilir. Yeteri kadar bunlarla ilgilenmek bize sağlık, kültür, olayları değişik açılardan değerlendirebilme yetenekleri kazandıracaktır.

Aynı zamanda bu alanlarda edindiğimiz çevreler ile de bize katkıda bulunabilecek arkadaşlar edinebiliriz. Hobi ve yeteneklerimizin üstüne düşerek onları meslek haline de getirebiliriz. Bize bir çok şey katan hobi ve yeteneklerimiz eğitim sürecinde asla göz ardı edilmemelidir.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir