Eğitim Hayatında Nasıl Aktif Olunur

210
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

İnsan yaşama bir şeyler öğrenerek başlar. İlk öğrenimler iç güdüsel olur ve sonra bu süreç kendini dışarıdan gelen etkenleri deneyimleyerek devam eder.

İlk öğretmenimiz genellikle annelerimizdir. Konuşmamızı, ana dilimizi annemizden alırız. Yaşımız biraz daha ilerledikçe, becerilerimiz geliştikçe ve fiziksel olarak güçlendikçe, babalarımızdan topa vurmayı, bisiklete binmeyi yada uçurtma yapmayı öğreniriz. İşte insanların aktif olarak hayatlarına devam etmesinin temelleri burada atılır. Sosyal aktivitelerle, ortak geçirilen zamanlarla çocukların aktiflik seviyeleri doğru orantılıdır.

Özellikle yeni nesil çocuklar konuşmaya ve belirli temel ihtiyaçlarını söylemeye başladıklarından itibaren okul hayatlarına başlarlar. Oldukça erken yaşta eğitim hayatına atılmak, onlara özgüven temelleri atmalarında büyük bir artı olur. Özgüveni yerinde çocuklar okulu eğitim olarak tek yönlü değerlendirmek yerine, yaşantılarına ve sosyal hayatlarına katkı sağlayacak alanlarda da aktif olurlar. Yazının devamında eğitim hayatında nasıl aktif olunur? Sorusuna yanıt aramaya çalışacağız.

Eğitim Hayatında Nasıl Aktif Olunur? Okul Hayatında Aktiflik Nasıl Başlıyor?

Anaokulları ve kreşlerde oyun grupları adı altında okulla tanışan çocuklardan, daha sonra gerçek okula başlayınca öncelikli olarak derslerinde istisnasız başarılı olmaları beklenir.

Birinci sınıfa başlayan bir öğrencinin tek sorumluluğu genelde aileler tarafından bir an önce okuma yazma öğrenmek ve matematikte dört işlem konusunda başarılı olmaktır. Fakat bunların yanı sıra ilk okula, anaokulundan satranç oynamasını bilerek gelen ve dersleri hariç satranç turnuvaları gibi aktivitelere zaman ayıran öğrenciler kendilerini daha değerli hisseder aynı zamanda satranç gibi beyin jimnastiği yaptıran bir uğraş ile meşgul oldukları için matematik gibi sayısal derslerde daha efektif olurlar. Yalnızca satranç örneği değil, okul dersleri haricinde erken yaşta çeşitli enstürmanları çalmayı öğrenmek, görsel sanatlar, tiyatro gibi sanat dallarında rol almak ve ilgisi olan bir sporu yapmak da çocukta hem eğitimde hem de okul dışı yaşantı da olumlu etkiler bırakacaktır.

Aynı zamanda bu alanlarda aktif olarak verimli bir temel eğitim dönemi geçiren çocuklar, bu aktivitelerin onlara kattığı kültürel etkiler sayesinde kendi dünya görüşlerini kazancak, ileride edinecekleri meslekleri ve devam ettirecekleri uğraşları da kaba hatlarla da olsa belirlemiş olacaklardır.

Eğitim hayatına dengeli ve çeşitli alanlarda aktif olarak başlayan çocuklar, özellikle lise çağlarına geldiklerinde bahsi geçen aktiflik kavramına biraz daha farklı yaklaşacaktır.

Akademik lisans eğitimlerine başlamadan ve bir ünvan kazanmadan önce son adım olan lisede zaten sahip oldukları aktiflik onlara özgüven, çevre ve bazı kişisel özellikler olarak destek sağlayacaktır. Fakat lise çağındaki asıl aktiflik daha da ilerisi için söz konusu olmaya başlayacaktır ve seçecekleri meslekler hakkında bir bilgi ve ortam sahibi olmak için çeşitli ortamlarda, yetkili kişilerle aktif olmaları gerekecektir. Böylelikle hangi üniversiteye ve hangi bölüme gidecekleri hakkında soru işaretsiz kesin kararlar oluşturabilirler.

Üniversite hayatı gerçek hayatın geçiş kapısıdır. Gerçek hayat olarak adlandırdığımız evrede artık insanlar hayatlarını idame ettirmek için belirli bir ekonomik bağımsızlığa sahip olmak zorunda olacaklardır. Daha üniversite yıllarında seçtikleri meslek dalında gerek stajlarla olsun gerek yaptıkları araştırmalarla olsun kendilerine zemin hazırlayan öğrenciler gerçek hayat evresine geçtiklerinde diğerlerine nazaran daha rahat iş bulabilmektedirler.

Ve yine anaokulu ve kreşlerden itibaren edindikleri bazı yetenekler sosyal hayatlarında da hala etkili olacak ve onları diğerlerinden farklı bir konuma koyacaktır.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir