Ebola Virüsü Belirtileri, Korunması ve Tedavisi

73
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Ebola Virüsü Nedir?

Ebola virüsü, insanlarda ve hayvanlarda kanamalı ateşşeklinde görülen ve ciddi hastalıklara yol açan, ölümcül derecede etkili birvirüstür. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 4. risk grubu patojen olarakkabul edilir. Genetik materyali RNA olan virüs ipliksi yapıda ve 80 nanometreboyundadır. Bu virüse maruz kalan kişilerde belirtiler iki üç hafta sonrabaşlar ve ciddi sonuçlar doğurabilir. Ebola belirtileri çeşitli birçokhastalıkla benzer özellikler taşıdığından; teşhis aşaması biraz zamanalabilmektedir.

Ebola Hastalığının Belirtileri

Hastalığın belirtileri; ateş, baş bölgesinde görülenşiddetli ağrılar, eklem ve kasların sızlaması, yorgunluk hissi, ishal, kusma vemide ağrısı olarak bilinir. Kimi hastalarda, durmak bilmeyen kaşıntı hissi, süreklihıçkırık, öksürük, gözlerdeki kızarıklık, boğaz ağrısı, nefes almakta zorluk, vücutiçinde ve dışında kanamalar, yutkunma zorluğu görülür. Yapılan testlerinsonuçlarında da düşük beyaz kan hücreleri ve trombosit sayısı ile yüksekkaraciğer enzimleri görülmektedir. Son dönemlerde yapılan araştırmalarsonucunda belirtilerin arasına, böbrek ve karaciğer yetmezliği de eklenmiştir. Erkenteşhis edilmesi halinde hasta iyileştirilebilmektedir.

Ebola Hastalığının Tedavisi

Hastalığın kesin bir tedavisi henüz yoktur. Ancak hastalara,tatlı ve tuzlu içme suyu, bunun yanında da bazı sıvılar verilmektedir. Ölümlesonuçlanma oranı oldukça yüksek bir hastalıktır. Bu virüse yakalanan kişilerin %70’indenfazlasının hayatını kaybettiği görülmüştür. Aşı geliştirme çalışmaları devametmektedir ancak henüz koruyucu ve iyileştirici bir aşı bulunamamıştır.

Ebola Hastalığından Korunma Yolları

Ebola hastalığına neden olan virüsten korunma konusunda birçokzorluk vardır. İnsanların tam olarak nasıl hastalandığı bilinmemesi nedeniyleçok az sayıda korunma tedbiri vardır. Bu tedbirler;

vardır. İnsanların tam olarak nasıl hastalandığı bilinmemesi nedeniyleçok az sayıda korunma tedbiri vardır. Bu tedbirler;

• Diğer tüm bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi, en önemli önlemlerden biri ellerin düzenli olarak yıkanmasıdır. Ellerinizi su ve sabunla yıkamak, cildinizden enfekte materyallerini uzaklaştırır ve hastalığın geçişini engellemiş olur.

• Herhangi bir durumda eldiven kullanıyorsanız, eldiveninizi çıkardıktan sonra da mutlaka ellerinizi antibakteriyel bir sabunla dezenfekte etmelisiniz.

• Ölmüş olan hayvanlarla, özellikle hastalık nedeniyle ölen hayvanlarla temas etmemelisiniz.

• Yerel pazarlar da olmak üzere satışı yapılan vahşi hayvanların etini yemeyiniz.

• Hastane, sağlık ocağı gibi ortamlarda hastalığın bulaşma riski oldukça yüksektir. Bu nedenle sağlık çalışanlarının ebola vakasını kısa sürede teşhis etmesi ve karantina önlemleri uygulamak için hazır olması gerekmektedir. Virüsün yayılmasını önlemek için, kullanılan ekipmanın, enjektörlerin iyice sterilize edilmesi ve çevreye, insanlara zarar vermeyecek bir şekilde imha edilmesi gerekmektedir.

• Bu hastalık nedeniyle yaşamını yitirmiş olan kişiyle doğrudan temastan kaçınılmalıdır.

Eğer kendinizde ebola virüsü enfeksiyonuyla uyumlu belirtiler olduğunu düşünüyorsanız ya da aile bireylerinin birinde, ateş, titreme, kas ağrıları, bulantı, kusma veya ciltte döküntü gibi belirtiler varsa acil olarak bir sağlık kurumuna başvurmalısınız. Gittiğiniz sağlık kurumunda, çevrenizdeki kişilerle temastan ve farklı yerleri ziyaret etmekten kaçınınız. Unutulmamalıdır ki bu virüs, çok kolay bir şekilde bulaşabilen, hızlı şekilde ilerleyen ve büyük oranda ölümlere neden olan bir hastalığa yol açmaktadır. Kendi hayatınızı ve yakınlarınızın hayatını tehlikeye atmamak için alınan tedbirlere dikkatlice uymanız gerekir. Ebola virüsü salgın derecesine dönüşebilecek kadar ciddi bir virüstür.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir