Düztabanlık Nedenleri ve Tedavisi

107
Bu makeleyi Ortalama 5 dakikada okuyabilirsiniz.

Düztabanlık, halk arasında taban düşüklüğü olarak dabilinmektedir. Ayak, yere her temas ettiğinde vücudun esneyerek yaylanma adıverilen hareketi yapmasını sağlar. Yaylanma hareketinin yapılmasını sağlayan enönemli bölgelerden biri de ayak tabanının içidir. Eğer tabanda içe doğrukıvrımlı kavis yoksa bu soruna düztabanlık denir. 3 yaşından önce neredeyse tümçocuklar düztabanmış gibi görünebilir.

Düztabanlık Nedir?

İlerleyen yıllarda yavaş yavaş ayak kavis almaya başlar. Yetişkinlik döneminde ise ayakkabı giymeye hatta yürümeye kadar pek çok şeye etki eden bir sorun haline gelir. Çocuğunuz 8 yaşına geldiğinde bariz görülebilen bir düztabanlık varsa hangi çeşit düz tabanlık olduğunu bilmelisiniz. Eğer gelişimsel olan düztabanlık söz konusuysa bu ciddi bir sorun olmayabilir. Tedavi gerektiren düztabanlık sorunu mevcut ise bu durum sorun teşkil edecektir.

Düztabanlık, doğuştan meydana gelebildiği gibi daha sonradan yetişkinlerde de görülebilmektedir. Toplum içerisinde oldukça sık görülen ortopedik bir sorundur. Kişilerin yaşam kalitesini düşürür. Özellikle kadınlar topuklu ayakkabı giymek zorunda olduklarında çok zorlanırlar. Hatta düztabanlık sorunu olan birçok kişi her zaman doktor tarafından tavsiye edilen ortopedik ayakkabıları giymeyi tercih eder.

Bu soruna sahip olan kişilerin yaşı ilerledikçe ayaklarında şekil bozuklukları başlar. Bu sorunla birlikte bel ağrıları ve kireçlenme gibi durumlar baş gösterir. Ayrıca ayaklar vücut ağırlığının tamamına maruz kalmaktadır. Eğer ayağın iç kısmında kavis az veya hiç yoksa o kişi için düztabanlıktan söz edilmelidir ve bu kişiler ayak bileklerinde ve belinde kayda değer ağrılar hissetmektedir.

Düztabanlığın sorunun iki çeşidi bulunmaktadır. Bunlar;

Esnek Düztabanlık: Esnek düztabanlık sorununda ayak boştayken kavis görünür fakat yere basıldığında bu boşluk kaybolur ve ayak düzleşir. Eğer genetiksel bir sorun değilse 10 yaşına gelindiğinde kendiliğinden düzelir. Erken yaşlarda kaybolan düztabanlık vakaları doktorun uygulayacağı doğru tedavi yöntemleriyle daha kısa bir sürede olumlu sonuçlar verecektir.

Sert Düztabanlık: Düztabanlığın bu türünde ayak boştayken de, yere bastığında da kavis olmaz. Kendi kendine düzelmediğinden tedavisi genellikle cerrahi operasyonla gerçekleşir. Ayak kemikleri arasında dengenin bozulması sonucunda meydana gelen bu tür eğer tedavi edilmezse ileride kalıcı sorunlar ortaya çıkarır.

Düztabanlığın Nedenleri Nelerdir?

Tıp dilinde pes planus olarak bilinen düztabanlığın ikitemel sebebi bulunmaktadır. Bunlardan biri doğuştan gelen esnek tabanlılıkolarak adlandırılan düztabanlıktır. Bu ciddi bir sağlık sorunu değildir.Doğuştan gelen düztabanlıkta dikkat çeken kişinin ayağının yük kaldırmadığındakavis bulundurmasıdır. Yük kaldıran ayakta ise kavis görülmez. Bu tür ayaksorunu ülkemizde yaklaşık %20 oranında görülmektedir. Tedavi gerektiren birsorun değildir.

Diğer düztabanlık ise sert düztabanlık olarak bilinen ve tedavi gerektiren bir rahatsızlıktır. Bunun temel sebebi ayak bileği içinde bulunan kemiklerin olması gerekenden farklı bir şekilde eklem yapmasıdır. Bu ayak sorunu cerrahi müdahale gerektirir. Aşırı kilo, hasar alma, iltihaplanma, kırıklar, çıkıklar ve sinir hastalıkları da ayaklarda düztabanlığa neden olabilir.

Uzmanlar her insanın doğduğunda düztaban olduğunu ve ayak kavisinin 5 yaşından sonra görülmeye başlandığını söylemektedir. Bu yapının tam olarak güçlenmesi ve gelişimi yaklaşık 8-10 yaşına kadar sürmektedir. 5 yaşına kadar ayak tabanı henüz gelişimini tamamlamamıştır ve kalın bir yağlı doku ile kaplıdır. Bu nedenle çocukların 5 yaşına kadar çıplak ayakla yürütülmesi tavsiye edilmektedir.

Bunun yanında yeni yürümeye başlayan çocuklara yumuşak deriden yapılmış ayakkabıların giydirilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Eğer derisi ve yapısı çok sert ayakkabılar giyilirse, çocuğun ayak kaslarının ve bağlarının gelişimi olumsuz etkilenecektir. Değinmeden geçilmemesi gereken bir diğer önemli husus ise ortopedik ayakkabılarla ilgili… Toplumumuz arasında en doğru seçimin ortopedik ayakkabılar olduğu algısı yaygın olsa da bunun yerine anatomik veya fizyolojik denilen ayakkabıların tercih edilmesi önerilmektedir.

Düztabanlığın Belirtileri Nelerdir?

Birçok kişide rahatlıkla görülebilen düztabanlık, sorunyaratmıyorsa tedavi ettirilmez, fakat herkes bu kadar şanslı değildir. Ayaktaiken devamlı ağrı, kolay ve çabuk yorulma, ayak tabanının şişmesi, kaval kemiğiağrısı, içe basma, parmaklarda ağrı ve şişme gibi belirtiler varsa doktortedavisi gerekmektedir. Düztabanlığın bir diğer belirtisi ise tekrarlayan nasırsorunlarıdır.

Ayakkabılarınızı doğru seçmenize rağmen ayağınızda nasırlanma varsa bunun sebeplerinden biri de düztabanlı oluşunuz olabilir. Düztabanlık sorunu olmayan insanlar yere bastığında ayağın orta kısmında yer alan boşluk zeminde iz bırakmaz. Oysa düztabanlık sorunu olan insanlar, zeminde ayağın tamamının izini bırakacaktır. Bu da düztabanlık sorununun en basit ve anlaşılır testlerinden biridir.

Düztabanlık sorununun genel belirtilerini toparlayacak olursak;

• Ayaklarda sık sık ağrı meydana gelmesi

• Çok az hareket edilmesine ya da yürünmesine rağmen erkenden yorulma hissi

• Ayağın içe doğru basması

• Giderek şiddetini artıran bel ağrıları

• Yürüme esnasında dizlerin birbirine çarpması

• Spor yaparken hareket kabiliyetinin azalması

• Bel kısmında kireçlenme

• Ayak ve kaval kemiğinde ağrı

Düztabanlık Nasıl Önlenir?

Düztabanlıktan korunmanın ilk kuralı ayağınıza uygunayakkabıyı tercih etmektir. Doğru ayakkabı denildiğinde kişilerin aklına ilkgelen ortopedik ayakkabılar ise yanlış bir inanıştır. Ortopedik ayakkabı ayak problemleriolan hastalar için doktor tarafından tavsiye edilir. Eğer henüz düztaban değilsenizayağınızın kavis kısmını destekleyecek, kavis dolduran ayakkabıları tercihetmelisiniz. Eğer düztabanlık belirtilerinden biri veya birkaçı dikkatiniziçektiyse önlem almak için ayak egzersizleri yapmalısınız.

Düztabanlığın Tedavisi

Düztabanlık sorununun tedavisine başlayabilmek için herşeyden önce doğru teşhisin yapıldığından emin olunmalıdır. Hastada görülenesneklik kalıcı mı yoksa tedavi gerektiren sert düztabanlık mı bu bilinmelidir.Daha sonra eğer hasta çocuksa ve ağrı söz konusu değilse yalnızca genel durumugözlem altında tutulmalıdır. Ağrı görülen çocuklarda ise özel taban tedavisigörülür. Ağrıyı hafifletici ilaçlar reçete edilir.

Fizik tedavi ve kavis destekli ayakkabı kullanımı, tedavi sürecinin en önemli aşamalarıdır. Düztabanlık sorunu olan kadınlar kesinlikle topuklu ayakkabı giymemelidir. Düztabanlıkta cerrahi operasyon yalnızca kemik sorunlarında gerçekleştirilir, yani her zaman ameliyat gerekmez. Çocukluk döneminde gereken önlemler alınmadığında ve tedavi yapılmadığında yetişkinlik döneminde cerrahi müdahale gerekecektir.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir