Dövme Nasıl Yaptırılır, Sağlık mı, Riskli mi?

94
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Dövme Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Dövme cildinizin üzerine işlemiş olduğunuz bir aksesuardır. Fakat aslında bundan çok daha fazlasıdır. Dövme yaptırma amacı her ne kadadr deri üzerinde görsellik gibi görünse de, dövme özünde kendini ifade edebilme biçimidir. Cildinizin üzerine işlemiş olduğunuz bir yazı ya da figürün, kişiliğiniz ve bünyenizin bir parçası haline gelme şeklidir dövme. Dövme yaptırmaya karar verebilmek kolay değildir, çünkü belki de bir hayat boyu sizinle olacak bir yol arkadaşlığının başlangıç adımlarını atmaktır.

Dövme her ne kadar kişisel zevkiniz için yaptırmış olduğunuz bir işlem olsa da, neticede deriniz üzerine uygulanuyor ve sağlınız ile yakından ilişkili. Eğer daha önce hiç dövme yaptırmadıysanız dövme yaptırma sürecinde sizi nelerin beklemiş olduğunu bilmeniz, nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda fikrinizin olması en önemli hususlardan birisidir.

Dövme Nasıl Yapılır ?

Dövme, özel iğneler kullanarak cildin altına boya enjekte edilmesi ile yapılır. İki farklı dövme türünden bahsetmek mümkün; kalıcı dövme ve geçici dövmeler. Kalıcı dövmeler genellikle dövme makinesi ile yapılır ve deriye dakika içerisinde 3 binden fazla iğne batırarak boyayı cildin altına işler. Geçici dövmeler ise Hint kınası gibi kınalar kullanarak birkaç hafta içerisinde çıkacak malzemeler ile cildin üzerine figür işlenmesidir.

Dövme Yaptırmak Sağlık Bakımından Riskli Midir ?

Eğer güvenli bir ortamda ve steril aletler ile yapılmıyorsa, kalıcı dövme yapırken kan yolu ile geçen hastalıkların bulaşma ihtimali bulnamktadır. Hepatit B, tetenos, AIDS, Hepatit C, gibi bu hastalıklar arasında en fazla görülenidir fakat bunlar ile kısıtlı değildir. Dövme yaptırmadan önce, kullanılacak aletlerin sterilize edilmiş olduğundan, dövme yapılacak ortamın temiz olduğundan ve dövme yapan kişinin bu konu hakında alınacak olan sağlık önemlerini bildiğinden emin olmalısınız. Kullanılmış olan iğnelerin her yapımda değişmesi gereklidir. Dövme yaptıracağınız kişinin iğneleri sadece bir kez mi kullanmış olduğu mutlaka öğrenin. Hem kullanılan aletlerin hem de dövme yapılacak ortamın hijyen kurallarına göre temiz olduğuna emin olun. İçinizde ufak bir şüphe dahi bulunuyorsa, dövmenizi orada yaptırmayın.

Aynı şekilde kendiniz de dövme işleminden önce vücudunuzda uygulama yapılacak olan yeri iyice temizleyin. Eğer bir yara ya da cilt kusuru var ise tamamen geçinceye kadar dövme yaptırmayın.

Dövme yapılırken oluşabilecek bir diğer olumsuz durum ise alerjidir. Bu, hem geçici hem de kalıcı dövme uygulamalarında karşınıza çıkabilir. Dövme yaptırmadan önce uzman doktor ile görüşmenizde fayda var. Ayrıca eğer bir maddeye karşı alerjiniz var ise, dövmede kullanılacak olan boyanın içeriği hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Ne Zaman Dövme Yaptırmalı?

Dövme yaptırmak için yaz günleri hariç her dönem uygundur. Dövme yapılır yapılmaz güneşe maruz kalması hem renklerin soluklaşmasına nenden olur hem de deride tahriş oluşturabilir.

Eğer medikal bir tedavi görüyorsanız dövme yaptırmayı ertelemeniz daha iyi olacaktır. İster cilt altına işlenen isterse deri üzerine uygulanan boya vücutta farklı tepkimelerin oluşmasına neden olabilir.

Dövme Yaptırırken Ne Giymelisiniz?

Dövme yaptırırken özel olarak bir şey giymenize gerek yok fakat özellikle geçici dövme yaptırırken, boya cilt üzerinde olabileceği için kuruduğuna emin olmadan o bölgeye herhangi bir şeyin temas etmemesi gereklidir. Dövme yaptırmadan önce, ortaya çıkabilecek ufak kazalar için, mürekkep lekesinin nasıl çıkacağı hakkında bilgi sahibi olmanız daha faydalı olacaktır.

Dövme , seven kişiler için oldukça şık duran bir aksesuardır. Dövmelerin kişinin yaşantısına ve dış görünümüne renk katmış olduğu bir gerçek. Bilinçli olarak uygulanan dövmenin, herhangi bir sakıncası bulunamamaktadır.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir