Döviz Kuru Nedir Döviz Kurunda Etkili Faktörler

249
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

İlk önce dövizin anlamı ülkelerarası kullanılan her türlü ödeme aracının adıdır. Ülkemizde yabancı ülkelerin parasına da döviz denmektedir. Dövizin köken bilgisi Fransızcaya dayanmaktadır. Döviz kuruna gelince bir ülke parasının diğer ülke parasıyla olan değerine fiyatına denir. Bu ifade iki tarafın birbiriyle olan ilişkilerini içerir. O sebeple iki taraflı döviz kuru (nominal) olarakta ifade edilir.

Bir ülkenin kendi parası sadece kendi iç ticaretinde geçerlidir. Dış ticarette hangi ülkeyle alışveriş yapacaksa o ülkenin parasını satın almak zorundadır. Bu döviz tıpkı bir mal alınıp satılır. Bu dövizin her birinin bir sembolü vardır. Bu yüzden kur sembolleri altı karakterden oluşur.

İlk üç karakter döviz çiftini tekini, diğer üçü de diğer kuru belirler.  Yatırımcıların işlem yaptığı dövizlere ise döviz kuru denmektedir. Döviz kurları üzerinde etkili olan ülkenin ekonomik koşulları merkez bankalar vb. unsurlardır.

Döviz Kuru Çeşitleri

Farklı para birimlerinin işlemler sonucu birbiri karşısında para kaybetmeleri veya kazanmalarıyla döviz kuru işlemleri yapılmaktadır. Bu işlemler iki çeşittir. Biri doğrudan, birimi karşılığı yabancı para olan kurdur. Yani şu demektir 1dolarla kaç TL alabiliriz sorusunun karşılığı doğrudan kotasyondur. İkincisi ise dolaylı kotasyondur. Onun sorusu ise şu şekildedir; 1TL ile kaç dolar alınabilir? Bu durumda Türkiye’de doğrudan kotasyon uygulanması kullanılmaktadır. Para birimlerinin, ekonomik durumun olumlu veya olumsuz durumlarda direk etkilendiği bir değerdir. Kurlar arası alış ve satış değerleri farklıdır. Bu arada alış yapılacak kur değerine alış, satışı olan kur değerine ise satış denir. Döviz kurlarının çeşitleri dört tanedir;

Nominal Kur: genellikle döviz büroların ve finans piyanlarında görülür. İki ülkenin para birimlerinin bir diğerine göre düşüş göstermesidir. Bir ülkenin parası diğer ülkelerde düştüğü zaman, o ülke mallarını ucuza satmaktadır. Tam tersi olduğunda ise mallar direk pahalılaşır.

Reel Kur: Nominal ile bağlantılı bir kurdur. Bir fiyat endeksiyle nominal döviz kurunun defaten edilmiş şeklidir. İthalat ve ihracat dengesini ciddi bir şekilde etkiler.

Efektif Kur: Günümüzde ticaret alanının çok geni olması sebebiyle aktif ticaret yapılan ülkeler arası kurları da kapsayacak genişletilmiş kurun ismidir. Ve döviz kurlarının birebirlerinin ortalaması ile bulunur.

Çapraz Kur: Yabancı para biriminin, yabancı para birimine olan değeridir. Her iki döviz arasındaki ve üçüncü döviz ile olan paritesiyle tanımlanan kambiyo kurunun ismidir.

Döviz Kuru Ve İstikrar Politikaları: Döviz kurlarındaki değişimler ekonomiyi ciddi bir şekilde etkilediğinden, döviz kurlarının belli bir istikrar içerisinde olması gerekmektedir. Anlamsal olarak istikrar kelimesi denge demektir. Ekonomik istikrar ise mevcut olan durumun korunması için denge koşullarının oluşturulmasıdır. Ekonominin aynı dengede durması döviz kurları değişimi için çok önemlidir. Bunlar domino taşları gibi birbirleri etkileyen unsurlardır. Nasıl bir insanın iki ayağı vardır. İşte ekonomik istikrar bir ayakken diğer ayak döviz istikrarıdır. Ve ayaklarının birinin sıkıntıya düşmesi, diğer ayağı da etkiler. Fiyat istikrarı ile döviz kuru istikrarı birlikte yorumlanmalıdır. Fiyatlardaki düzenli değişme döviz kurlarını da olumlu etkileyecektir. Bu düzenleme döviz kurundaki ani hareketlenmeleri engellediği için istikrarsızlık ortadan kalkacak ve ekonomik istikrar sağlanacaktır. Bu da yerli para biriminin değerinin yükselmesini sağlayacaktır.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir