Domuz Gribi Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

107
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Domuz Gribi Nedir?

Domuz gribi; H1N1 virüsünün neden olduğu, insandan insanasolunum yolu ile bulaşan viral bir hastalıktır. İlk olarak ABD ve Meksika’dagörülen hastalık daha sonra dünyanın çoğuna yayılmıştır. Virüs; bardak, koltuk,masa, havlu, oyuncak, kapı kolu gibi cansız yüzeylerde yaklaşık 2-8 saat canlıkalabilmektedir. Hastanın temas ettiği malzemeler normal temizlikmalzemeleriyle yıkanarak mikroplardan arındırılabilmektedir.

Hastalığın domuz gribi denmesinin sebebi, benzer bir virüsün domuzlarda da aynı hastalığa neden olmasıdır. H1N1 virüsünün tehlikeli olmasının nedeni ise hem domuz gribi hem de kuş gribi içeriğine sahip olmasıdır.

İnsandan insana solunum yolu ile yayılan domuz gribi, mevsimsel griplerle aynı dönemde ortaya çıkıp benzer belirtiler göstermektedir. Birçok kişi mevsimsel gribe yakalandığını düşünüp hastalığı önemsememekte ve bir sağlık kuruluşuna başvurmamaktadır.

Domuz Gribinin Nedenleri

Domuzlarda görüldüğü belirtilen H1N1 virüsü, insan vücudununbağışıklık zincirini rahatlıkla ortadan kaldırabilmektedir. Kolay bir grip gibialgılanan hastalık aslında yüksek ateşle beraber hastanın tüm sistemleriniyavaş yavaş zayıflatmaktadır.

Domuz gribinin nedeni tam olarak bulunamamış olsa da sürekli mutasyona uğrayarak ortaya çıkmasının sebebi bağışıklık koduna alışmasıdır. İnsan bünyesinin bağışıklığına adapte olup kolayca yapı değiştiren bu virüs, kısa süre sonra daha güçlü bir şekilde geri dönmektedir.

Domuz Gribinin Belirtileri

Domuz gribi belirtileri arasında; ateş, burun akıntısı, kusma,ishal, halsizlik dikkat çekmektedir. Virüs, vücuda iyice yerleştiğinde eklemağrıları da ortaya çıkmaktadır. Mevsimsel griplerde olduğu gibi domuz gribindede yorgunluk, baş ağrısı, boğaz kuruluğu, şişlik gözlemlenmektedir. Bu belirtilerbasit bir grip rahatsızlığı olarak algılandığı için hastanın anlaması birazzaman almaktadır. Bu belirtiler dışında acil müdahale gerektiren belirtiler de ortayaçıkabilmektedir. Hastalık için kesin tanı PCR yöntemi denilen özel bir test ileyapılmaktadır.

Domuz Gribinde Acil Müdahale Gerektiren Belirtiler

Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde sıradan bir grip gibi başlayan daha sonra tehlikeli boyutlara ulaşan domuz gribi, birkaç belirti sonrasında acil müdahale gerektirmektedir. Sık ve kesik alınan nefesler, solunumda sıkıntı, sık ve devamlı kusma, bilinçte meydana gelen bulanıklık, vücutta yer yer morarma, iştahsızlığa bağlı yiyememe, dışarıdan verilen uyarılara cevap verememe, şiddetli ateş, devamlı uyuma isteği, huzursuzluk ve terleme acil olarak müdahale edilmesi gereken belirtilerdir.

Domuz Gribinden Korunma Yolları

Domuz gribine yakalanmamak için muhakkak mevsimsel aşınızıyaptırmaya özen göstermelisiniz. Grip hastası olduğunu bildiğiniz kişilerinasla yakınına yaklaşmamalısınız. Eğer yaklaşmak zorunda kalırsanız muhakkakmaske kullanmalısınız. Ayrıca hastaya her temasınızda ellerinizi sabunlayıkamaya özen göstermelisiniz.

Hapşırılan ve öksürülen ortamda muhakkak yüzünüzü korumalısınız. Eğer siz öksürüyorsanız ağzınızı ellerinizle kapatmalısınız. Hem öksürme hem de hapşırma sonrası ellerinizi sabunla yıkamalısınız. Ellerinizle yüzeylere temas ettikten sonra kesinlikle gözlerinize ve burnunuza yaklaştırmamalısınız. Hastalığa yakalandığınızı öğrendiğiniz an evden dışarıya zorunlu olmadıkça çıkmamalısınız.

Domuz Gribinin Tedavisi

Domuz gribi teşhisinin konulmasından sonra yayılmasına izinvermeden kendinize bir maske edinmelisiniz. Hastalığın teşhisinin ardındankendinizi motive etmeye ve moralinizi yüksek tutmaya özen göstermelisiniz.Domuz gribine yakalanan birçok kişi daha teşhis konmadan hastalığıatlatabilmektedir.

Tedavi sürecinde hastalığın evresine göre doktorlar tarafından müdahale edilecektir. Henüz hastalığın başlangıç aşamadaysanız ilaç tedavisi ile evinize gönderilebilirsiniz. İleri düzeyde, tehlikeli bir durumdaysanız o zaman hastanede yatarak tedavi görmeniz gerekir. Doktorlar tarafından bağışıklık sisteminiz güçlendirilecek, uygun tedavi yöntemleri uygulanacaktır.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir