Doğru Takım Elbise Nasıl Seçilir

101
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Takım Elbise Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vücut tipiniz için en uygun takım elbise modelinin hangisi olduğunu biliyor musunuz? Takım elbise alırken beden ölçülerini nasıl kontrol edeceksiniz? Bu yazımızda kısaca doğru takım elbise alışverişi hakkında bilgi vereceğiniz.

Her erkepin gardırobunda en az üç ya da dört farklı takım elbise bulunması gereklidir. Sadece iş yaşantısında değil, katılacak olduğunuz şık davetlerde de kurtarıcınız olcak takım elbisenizi seçerken vücudunuz en doğru modeli bulmanız, takım elbisenin ilk kuralıdır. Bu yüzden takım elbise seçimi yapmadan önce vücut tipinizi iyi tanımalı, beden ölçülerinizi doğru bir şekilde almalı ve son kontrolleri yapmanız gerekmektedir.

Doğru Takım Elbise Nasıl Seçilir?

Vücut Tipinizi Öğrenin

İlk olarak erkeklerin vücut tipleri konusunda bilgi sahibi olmak ve kendi vücut tarzına uygun bir takım elbise modeli seçerek güçlü yönlerinizi vurgulayarak, zayıf yönlerinizi en aza indirmelisiniz.

İri erkekler takım elbise seçerken ince kumaşlı, koyu renkli ve dikey çizgili takım elbise seçmelidir. Çünkü sizi olduğunuz iri yapı yerine daha ince gösterecektir. Uzun boylu ve zayıf erkekler ise daha ağır kumaşlar ile tasarlanmış, açık renkli modelleri tercih etmesi gerekmektedir. Kısa boylu erkekler ise fazla desene sahip modellerden kaçınmalı, dikey çizgili modelleri tercih ederek boylarını olduğundan daha uzun göstermelidir. Pantolon seçiminde ise düşük bel pantolon giymekte fayda vardır.

Takım Elbise Modellerini Öğrenin

Takım elbiseler genel olarak üç model altında toplanır. Birincisi omzu vatkaya sahip, ceket yakası dikişli, beli ince ve dar, yırtmacı olmayan İtalyan kesim takım elbise modelleri. İkincisi ise ceket yakası dikişsiz, cebi kanatlı, omzu vatkasız, beli ince ve düz, çift yırtmaçlı İngiliz kesim takım elbise modelleri. Üçüncüsü ise omzu hafif vatkaya sahip, ceket yakasında dikişe sahip olmayan, beli düz olarak kesilmiş, cebi kanatsız tek yırtmaca sahip Amerikan kesim takım elbise modelleri.

Takım Elbise Seçerken Kumaşa Dikkat Edin

Her ne kadar sıcak günlerde keten ya da kaşmir gibi kumaşlarda kıyafetler giymek isteseniz bile yünlü takım elbiseler olmazsa olmazdır. Takım elbiselerde elyafların ne kadar ince olduğu gösteren numaralar her zaman bulunmaktaddır. Eğer bu sayı yüksek ise lifler incedir. Bu da demek olur ki kumaş ince ve pürüzsüzdür.

Ölçülerinizi Bilin

Erkeklerin takım elbise satın alırken dikkat etmesi gereken en önemli detay doğru bir şekilde ölçü almak ya da alınmasıdır. Takım elbisenin üzerine tam bir şekilde oturması için göğüs ve kol ölçülerinizi bilmeniz gerekmektedir. Kollarınızı vücudunuza yapıştırın ve birinden mezura yardımı ile göğsünüzün etrafına sararak ölçmesini isteyin. Kol boyu için ise omzunuzdan bileğinize ölçümü kendiniz yapabilirsiniz.

Seçecek olduğunuz takım elbise pantolu modelinin üzerinize doğru bir şekilde oturmasını istiyorsanız da bel ve bacak boyunuzu bilmeniz ya da ölçmeniz gerekecektir. Mezurayı belinizin çevresine sararak belinizi ölçebilir, kasıktan ayak bileklerine kadar bir ölçüm yapark da bacak boyunuzu ölçebilirsiniz.

Son Kontrolleri Yapın

Seçmiş olduğunuz takım elbisenin sizin için doğru bir model olup olmadığını anlmak adına üzernize giydiğiniz zaman birkaç detaya dikkat etmeniz yeterli olacaktır. İlk olarak takım elbise yakasının gömlek yakasının altı buçuk mm yukarısında olması gereklidir. Bu diğer detay takım elbise ceketi için kol kontrolüdür. Kollarınızı başınızdan yukarıya kaldırdığınız zaman ceketin kalkmıyor olması ve gömlek kollarının sadece bir ya da iki cm’si gözüküyor olması gereklidir.

Son olarak pantolonunuzu giydiğiniz zaman bele tam oturmuş olduğundan ve kasık bölgesinde pot yapmamış olduğuna özen gösterin. Aynı zamanda da takım elbisenin paça boyu konusunda da pantolonun arka yüzünün hiçbir şekilde pot yapmadan düz bir şekilde inerek, ayakkabı topuğunun üzerine değecek bir biçimde olmasına özen gösterin.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir