Dış Borç Nedir Dış Borç Hakkında Bilinmesi Gerekenler

94
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Borç, geri verilmek üzere alınan mal, eşya, para anlamına gelmekle birlikte yerine getirilmesi gereken ödev anlamına da gelmektedir. Ne demiş atalar: Borç yiğidin kamçısıdır. Elbette ki burada bahsi geçen borç masumane tavrıyla karşımıza çıkıyor. Bir ülkenin, firmanın, kuruluşun dış borcu gibi tehlike arz etmiyor.

Bir firmanın zamanla çöküşünü hızlandıran hatta koca bir ülkenin yıkılmasına neden olan dış borç kadar bizi korkutmuyor. Genel anlamıyla dış borç; zor durumda bulunan, kriz eşiğinde olan ülkelerin, kendilerine nazaran daha gelişmiş ülkelerden aldıkları maddi yardımdır. Sadece ülke değil aynı zamanda çeşitli kuruluşlar, firmalar da dış borç alabilirler.

Her ülkenin, şirketin başına kötü durumlar gelebilir ve bu durumda dış borç alınabilir. Bu durumun bir de ilerisi vardır. Sürekli dış borç alan bir ülkenin hali pek iç açıcı değildir. Bu yüzden bu konu ülkelerin dikkatli olması gereken bir hal almıştır.

Dış borç hakkında bilinmesi gerekenler;

  • Gelişmekte olan bir ülke için dış borç, ülke ekonomisine net gelir sağlar; fakat ülke tabiri caizse ayağını yorganına göre uzatmazsa çöküşe gidebilir.
  • Dış borç, geri ödemeli olduğu gibi geri ödemesiz de olabilir.
  • Dış borçlanma ülkelerin ya da kuruluşların karşılıklı rızasına ve sözleşmesine dayanır. Dış borçlanmanın aktörü olan ülkeler arasında yapılan anlaşmaya göre dış borç belli bir tarihten itibaren ödenmeye başlanır
  • Kendine güvenen her ülke dış borca gidebilir. Bazı ülkeler alabilir, bazıları alamaz diye bir kural yoktur.
  • Dışarıdan borç alan ülke, genellikle borcu hangi para biriminde aldıysa o şekilde öder.
  • Dış borçlar; yabancı devletlerden, bankalardan, uluslararası kuruluşlardan alınabilir.
  • Ülkeler dış borçlanmayı 2 yoldan yaparlar. Bunlardan ilki, kendi paraları üzerinden dış borç alanlar. Bu devletlere ABD, İngiltere, Japonya gibi dünya devleri örnek verilebilir. İkincisi de yabancı para üzerinden dış borç alanlar. Buna verilebilecek en iyi örnek Türkiye’dir.
  • IMF ve Dünya Bankası gibi kuruluşlar ülkelerin dış borç için sıkça başvurduğu kuruluşlardır. Kredi notundan sınıfta kalmayan ülkeler bu kuruluşa dış borç almak için başvurabilir. Aksine dış borçlarını ödeyemeyen ülkelere bu kuruluşlarca yardım edilmemektedir.
Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir