DASK Nedir, Hangi Evlere Yaptırılabilir?

63
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

DASK İle Depremlerden Korunmak Mümkün

Öncelikle DASK nedir veya nasıl kurulmuştur sorusuna değinmek istiyoruz. Türkiye’nin en acı günü olarak kayıtlara geçen tarihlerden birisi 1999 Gölcük depremidir. Bu deprem ile beraber ülkemizde birçok şey değişti. Maalesef ki birçok can kaybının yanında binlerce ev yıkılarak enkaza dönüştü. İşte tam burada hem yaşam standardını arttırmak hem de güvence altında kalabilmek için DASK kuruldu.

Açılımı Doğal Afet Sigortaları Kurumu olarak bilinse de zorunlu deprem sigortası denildiğinde ilk akla gelen alternatif. Dolayısıyla insanların bu noktada daha duyarlı olmaları şarttır. Hem zorunlu kılınmış olması hem de mevcut ödeme kriterlerinin uygunluğu bunu doğrulamaktadır.

DASK Hangi Evlere Yaptırılabilir?

DASK Yaptırmak için çok büyük sınırlamalar yok. Burada temel kriter belediye tarafından imar mevzuatı onaylanmış bir bina olmasıdır. Yani belediye sınırları dışında olsa bile tapu aşamasında imar mevzuatı belediyenin onayından geçip uygun şekilde yapıldıysa onaylanıyor.

Bu aşamada da totalde 5 milyar Türk Lirası bütçe ile olası bir depremden sonra evinizi yeniliyor. Evinizin yalnızca kendisini yenileyen ve eşyaları muaf tutan sigorta prim şeklidir.

Her poliçe sahibi için ev başına 150 bin TL ile sınırlı bir yardım yapmaktadır. Böylece yeni evinizi sigorta kapsamında almış olacaksınız. Tabi ki deprem risk faktörü, hangi kuşakta olduğu, fay hattına yakınlık, binanın geçmişi ve sağlamlığı önem taşıyor.

Genel geçer fiyatlar üzerinden ayda 12,5 TL olmak şartıyla yılda 150 TL’ye yakın bir meblağa dönüşüyor. Ancak bu oranlar metrekare ve konuma göre değişkenlik gösteriyor. Deprem kuşağı veya fay hattına uzak olan bölgelerde çok daha düşük tutarlar gözlemleniyor. Sigorta acentesine danışarak veya bir banka üzerinden DASK yaptırmak istediğinizi vurgulayarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Poliçenizi hemen alıp güvenle yaşamaya devam edebilirsiniz.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir