D Vitamininin Vücuttaki Faydaları Nelerdir

75
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

D vitamini, yağda erir ve emilimi için yağ ve safraya ihtiyaç vardır. Balık yağı ve güneş ışığında yüksek miktarlarda bulunan D vitamini eksikliğinde raşitizm hastalığı görülür. Raşitizmde kemik ve dişlerde bozukluk ve eğrilik meydana gelir. Bebeklerde dişler geç çıkar, kafa kemikleri yumuşar ve eğrilir. Eklemlerde şişkinlik problemleri görülür.

D Vitaminin Vücut Çalışmasındaki Görevleri

En önemli işlevi kalsiyum metabolizmasını düzenlemek ve denetlemektir. Kemikler kalsiyum deposu olarak bilinir. D vitamini, kalsiyumun kemiklere taşınmasına ve yerleşmesinde görevli olur. Aynı zamanda fosfor metabolizmasına da yardımcı olabilmektedir.

D Vitamini Yetersizliği

Güneş ışığını doğrudan alamayan kişilerde, hızlı büyüyen çocuklarda, az güneş alan yerlerde, D vitamini eksikliği sorunu görülür. D vitamini eksikliğinin yaygın olarak görülme nedeni doğal yiyeceklerde yeterince bulunmamasına bağlıdır. Bu vitaminin eksikliğinde çocukluk çağı raşitizmi (rikets) hastalığı görülür. Bu hastalıktan korunmak için güneş ışınlarından yararlanmak gereklidir. Pencere camları ve kapalı tarz giysiler güneş ışınlarını engeller. Güneş ışınları dik gelmeli, her gün yarım saat süre ile güneşlenme düzenli olarak yapılmalıdır. Derinin ince ya da kalın olması ve rengi gibi faktörler önemlidir.

Açık tenli kişiler güneş ışığından daha zor D vitamini alırlar. Osteomalasia sorunu erişkinlik döneminde görülen bir kemik hastalığıdır. Kemikler yumuşak, fosfor ve kalsiyum oranı düşüktür. Yetersiz ve dengesiz beslenen, sık doğum yapan ve güneşten yararlanamayan kadınlarda görülen bir hastalıktır. D vitamini suda erimediği için fazlası idrarla atılamaz ve bu nedenle ihtiyaçtan fazlası ve gelişigüzel alınması sağlık açısından sakıncalıdır.

D Vitamininin Fazla Alınması

D vitaminin fazla alınması yumuşak dokularda ve eklemlerde anormal derecelerde kireçlenmeye neden olur. Yine çocuklarda fazla ve gelişigüzel kullanıldığında büyüme ve gelişmede duraksama, kusma, böbreklerde taş oluşumuna neden olabilir.

Günlük D Vitamini Gereksinmesi

Hamile kadınların ve bebeklerin, güneşten doğrudan yararlanamayan kişilerin D vitamini almaları veya güneş ışınlarından düzenli olarak yararlanmaları gerekmektedir. Bebeklere doğumdan yaklaşık 20 gün sonra ek D vitamini 400 IU verilmelidir. 400 IU D vitamini, 1 çay kaşığı balık yağı ile de sağlanabilir. Çocuk, genç ve yetişkin bireylerin günlük D vitamini ihtiyacı 10 mcg’dır.

D Vitaminin En Çok Bulunduğu Besinler

Balık, balık yağı, karaciğer, tereyağı, yumurta sarısı, zenginleştirilmiş besinler (örneğin margarin) ve güneş ışınlarıdır.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir