D Vitamini Eksikliği Neden Olur, Önemi Nedir

100
Bu makeleyi Ortalama 7 dakikada okuyabilirsiniz.

D Vitamini Eksikliği

D Vitamini olarak belirtilen organik kimyasalın keşfi çok eskiye dayanıyor. Neredeyse bir asır öncesinde çocukların kemik hastalıklarının tedavisi için bir etken olduğu bulunmuştur. Tabi ki yılların deneyimi ve araştırmalar sonucunda çok daha faydalı bir yapıya sahip olduğu anlaşılmıştır. Ancak bunun çeşitli parametreler doğrultusunda düşünülmesi gerekiyor. Keza D vitamini eksikliği veya D vitamini fazlalığı da farklı sorunlara yol açabiliyor.

Belirlenmiş olan referans değerler yaş gruplarına göre şekilleniyor. İnsanın tüm hayatı boyunca yaşayabileceği bir sorun olan D vitamini eksikliği ise kemik yapısını, vücudun sağlığını, diş ve kıkırdak gibi yapıların ideal şekilde gelişimini etkileyebiliyor.

Ayrıca vitaminler arasında ayrı bir özellik taşıdığını da vurgulamalıyız. Çünkü vitaminlerin hemen hepsi dışarıdan alınır ve vücutta çeşitli enzimlerle kullanılmaya uygun hale getirilir. Ancak D vitamini için bu genelleme geçerli değil. Aksine vücudumuzun da belirli bir dozda ürettiğini bilim insanları keşfetmeyi başardı.

D Vitamini eksikliği için teşhisin önemli olduğunu söylemek gerekiyor. Yani burada verilen referans değerlere göre karar verilecektir. Dışarıdan bakarak bunun tanısını koyabilmek pek mümkün değil. Yapılacak testler sonucunda da ideal, eksiklik veya fazlalık gibi sonuçlar ortaya çıkabilir.

D Vitamini Eksikliği İçin Değerler Kaç Olmalı?

Vücudumuzun çeşitli enzimlere, vitaminlere ve minerallere ihtiyaç duyduğunu biliyoruz. Bunların bir kısmı vücut tarafından üretilirken bir diğer kısmı dışarıdan alınmaktadır. Her koşulda insanlar için ideal seviyede bulunması gerekir. Fazlalığı ve eksikliği söz konusu olduğunda tehlikeli bir duruma dönüşebilen ya da çeşitli risk faktörleri oluşturan bambaşka bir sistem vardır.

 • 0-30 Yaş: 200 IU
 • 31-50 Yaş: 300 IU
 • 51-70 Yaş: 400 IU
 • 71 Yaş ve Üzeri: 700 IU

Bu belirtilen referans değerler olması gereken miktarlar değildir. Bunlar günlük D vitamini ihtiyacımızı ortaya koyuyor. Burada yaşla doğru orantılı olarak artan bir miktar görüyoruz. Dolayısıyla yaşlı insanların D vitamini yönünden hem yiyeceklere hem de güneşe daha fazla ihtiyaçları vardır.

D vitamini normal değerleri ise aşağıdaki gibidir.

 • D Vitamini referans değerleri: 30 ng/ml üzeri
 • D Vitamini eksikliği: 20-30 ng/ml
 • D Vitamini yetersizliği: 20 ng/ml altı

Aslında burada genel geçer bir tabirle D vitamini eksikliğinin sıradan bir rahatsızlık olduğunu vurgulayabiliriz. Çünkü hastanede de “20 ng/ml ile 30 ng/ml” arası olan D vitamini değerleri normal kabul ediliyor. Yinede insanların fiziksel özellikleri, yaşı, cinsiyeti ve diğer rahatsızlıkları ile örtüşmeyen bazı anomalilere rastlanabiliyor.

D Vitamini Nasıl Üretilir?

D vitamini üretimi için tek kaynak besinler ve güneştir. Aynı zamanda tüm besinlerde bulunmaz. Bu sebeple güneşin çok daha etkin olduğunu söyleyebiliriz. Güneş ışınlarının vücudumuza temasıyla ise direkt D vitamini açığa çıkmaz. Öncelikle D3 vitamini gözlemlenir. Hemen ardından ise karaciğer devreye girer. Karaciğer vitamini böbreklere ulaştırarak çeşitli enzimlerle buluşmasını sağlar. Böbreklerden sonra ise sentezleme tamamlanır ve D vitamini güneş vasıtasıyla vücudumuza dahil olmuş olur.

D Vitamini Nasıl Alınır?

D Vitamini eksikliği sebebiyle bunu gidermek isteyebilirsiniz. Elinizde birkaç farklı alternatif olacaktır.

 • Güneş

Güneş ışınlarının cildimizde bulunan ve ışınlar hariç tepkimeye girmeyen bir takım enzimleri harekete geçirdiği tespit edilmiştir. Bu şartlar altında da D3 vitamininin oluşumunu gözlemleriz. Ardından karaciğer ve böbrek vasıtasıyla güneşlenerek D vitamini üretimine katkı sağlamış oluruz. Güneş ışığının bize olan en büyük faydalarından birisi budur.

 • D Vitamini İçeren Besinler

D vitamini içeren yalnızca iki gıda vardır. Bunların ilki yumurtanın sarısıdır. Yumurta sarısını günde bir kez tüketmek bile ciddi bir miktarını karşılamanızı sağlar. Aynı zamanda balık bir diğer alternatifiniz olacaktır.

 • D Vitamini İçeren İlaçlar

Takviye ilaçları olarak adlandırılan bu grup ise bazı uzmanlar tarafından tavsiye edilmiyor. Çünkü kimyasal olarak dışarıdan alınan takviyelerin vücuda uzun vadede faydası olduğu düşünülmüyor. Bunun yerine güneş ve gıda ile D vitamini takviyesi yapmak daha mantıklı görünüyor.

D Vitamini Eksikliği Neden Olur?

D vitamini eksikliği nedenleri için yapılan bir araştırma çok farklı unsurları bizlerle buluşturdu. Neden sonuç ilişkisine göre birçok rahatsızlık buna kaynak olabilir.

 • Yaş

Yaş ilerledikçe vücudun daha fazla D vitamini almaya ihtiyaç duyduğunu biliyoruz. Dolayısıyla siz stabil hayatınıza devam ederken her seferinde daha fazla vitamin almanız gerekecektir. Bunu yapmamanız halinde yeterli gelmeyen D vitamini tüketimiyse eksikliğe yol açabilir.

 • Sindirim Sistemi Rahatsızlıkları

D vitaminini günlük ihtiyacınızın üzerinde alsanız dahi bağırsakların burada önemli bir pay sahibi olduğu bilinmelidir. Çünkü emilimi bağırsak tarafından yapılır. Çölyak hastalarında sık gözlemlenen bir reaksiyon olan D vitamini eksikliği buna bağlanabilir.

 • Kirli Hava

UVB ışınlarının güneşten cildimize temas etmesiyle beraber D3 vitamini sentezlenebilir. Hava kirliliği yüksek bölgelerde ise karbon kaynaklı gazlar bunun önüne geçebilir.

 • Obezite

Ne kadar çok yağ oranınız varsa o kadar çok D vitamini emilir. Bu emilen D vitamini sebebiyle eksiklik ortaya çıkabilir.

 • Karaciğer ve Böbrek Rahatsızlığı

Karaciğerlere ulaşan D3 vitamininin böbrek vasıtasıyla D vitamini olarak sentezlendiğini söylemiştik. Dolayısıyla bu tip hastalıklar D vitamini eksikliği için sentezlenememesi sebebiyle neden oluşturabiliyor.

 • Güneş Kremi

Sürekli güneş kremi kullanılmasının cilt için faydalı olduğunu savunanlarda var. Ancak bu şekilde güneşin UVB ışınlarıyla D vitamini üretimi mümkün olmamaktadır.

 • Koyu Ten

Melanin pigmentinden kaynaklanan esmer tenin vitamin sentezlemesine olumsuz etkileri vardır.

 • Coğrafya

Soğuk bölgelerde yaşayanlar sürekli kalık giysiler tercih ederler. Bu güneş ışığını ve D3 vitamini sentezini imkânsız kılar. Mesela Ekvator bölgesine yakın ülkelerde de günlerin kısa oluşu güneş ışığından faydalanma sürecini olumsuz etkiler.

D Vitamini Ne Kadar Önemli?

D vitamini sayesinde kemiklerimiz tüm yaşam boyunca gelişimini sürdürür. Sağlıklı bir kemik yapısının haricinde kemik ve kıkırdaklarda güçsüzlük,hissizlik ve yumuşama gibi sorunları ortadan kaldırır. Diş sağlığı için kesinlikle önemlidir. Ayrıca herhangi bir bakteriyel tehdit için kullanılabilir.

Tabi ki D vitamini sebebiyle açığa çıkan bazı rahatsızlıklar önemli bir yer teşkil ediyor. Çünkü ciddi hastalıkların burada büyük bir konuma sahip olduğunu söyleyebiliyoruz. İnsan hayatını her dönemde etkileyen çok yönlü bir vitamin türü olduğunu bu aşamada da vurgulayabiliyoruz.

 • Kas ve Sinir Hastalığı

Kas gelişiminde ve denge konusunda müthiş bir alternatif olarak D vitamini kullanılabilir. Yapılan tüm araştırmalar D vitamini eksikliği yaşamayanların %22 oranında daha az düştüğünü ve dengesinin daha stabilize olduğunu gösteriyor. Ayrıca Osteoporoz seviyesine katkı sağlayarak her aşamada kas ve sinir sistemimizi besleyebiliyor.

 • Osteoporoz

Bu aşamada kalsiyumun direkt olarak daha ön planda olması mümkün olur. Elbette ki vücut için önemli artıları olacaktır. Ancak kemiklerin ihtiyaç duyduğu ve dişlerimize varana kadar yayılan kalsiyum miktarında azalma gözlemlenecektir. Yani D vitamini eksikliği yüzünden kalsiyum yetersizliği ortaya çıkabilir.

 • Kemik Erimesi

Özellikle Osteoporoz sonucunda D vitamini eksikliği sebebiyle bağırsaklar kalsiyumu sentezleyememeye başlar. Bu durum yavaş yavaş kalsiyumun dengesiz şekilde yayılmasına ve asıl amacı olan kemiklere yetmemesine neden olur. Kemik erimesi ise hem kalsiyum hem de D vitamini eksikliği noktasında ortaya çıkar.

 • Kalp ve Damar Hastalıkları

Koroner arter üzerinde yaşanabilecek sorunlarla doğrudan ilgilidir. Bilhassa kalp krizi riskini arttırdığı tespit edilmiştir. D vitamini eksikliği ile bu durum daha da ön plana çıkmaktadır. Yine kalp ritminde bozukluk tanılarında da D vitamini eksikliği başrol oynayabiliyor.

 • Prostat Kanseri

Genellikle erkeklerin prostat kanseri teşhisi sırasında D vitamini eksikliği sık duyulan bir faktördür. Dolayısıyla bunun önüne geçebilmek ve günlük D vitamini ihtiyacını karşılamak son derece önemlidir.

 • Diğer Faktörler

D vitamini eksikliği veya yetersizliği ile MS, Fibromiyaliji, Depresyon, Obezite, Sedef, Diş eti hastalıkları, Kireçlenme, Bağışıklık sisteminin zayıflaması, Romatoid Artrit, Parkinson, Gut, Alzheimer, Kronik bitkinlik, sebepsiz yere yaşanan ağrılar tespit edilmiştir. Bunların herkes için geçerli olmadığını ve D vitamini eksikliği hususunda kesinlikle muayene olunması gerektiğini belirtmeliyiz.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir