Cafe Açmak İçin KOSGEB Ne Kadar Yardım Ediyor

142
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı KOSGEB, Türkiye’deki küçük ve orta ölçekli işletmelere yardım etmek ve ekonomiye katkıda bulunmalarını sağlamak amacıyla kurulmuştur. KOSGEB’in desteklerinden yararlanmak için mutlaka KOSGEB’e üye olmak gerekmektedir.

Üyelik işlemi oldukça kolaydır ve üye olduktan sonra giriş yaparak kullanıcı adınız ve şifrenizi kolaylıkla alabilirsiniz.

Cafe açmak için KOSGEB cafe desteği almak istiyorsanız mutlaka söylediğimiz bu adımları halletmeniz gerekir. Ardından beyannameyi doldurmanız da istenmektedir. Kolaylıkla beyannameyi de doldurduktan sonra kredi başvurusu yapabilirsiniz. Kredi başvurusu için veri tabanına kayıt olmak zorunludur bu nedenle kayıt işlemlerinizi düzgün bir şekilde tamamladığınızdan emin olmanız gerekmektedir.

KOSGEB Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

KOSGEB yeni işletme açacaklara büyük olanaklar sağlamakta ancak KOSGEB destekleri için birkaç küçük şartın mutlaka sağlanmasını istemektedir. Bunların başında, başvuru yapan kişinin 18 yaşından büyük olması gelmektedir. Yani 18 yaşından küçükseniz cafe açmak için KOSGEB kredisinden yararlanamazsınız. Aranan diğer şart ise kesinlikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanızdır. Başka ülkelerin vatandaşları da bu krediden yararlanamamaktadır. Son olarak, eğer ki işletmeyi yeni kuruyorsanız, daha önce hiçbir şekilde KOSGEB kredisi almamış olmanız gerekmektedir. Yani açacağınız cafeyi yeni kuruyor olmalısınız. KOSGEB başvuru şartları ilk etapta bu şekildedir.

Peki nasıl alınır? KOSGEB başvuru tarihlerini öğrendikten sonra başvurularınız için şu adımları izleyebilirsiniz:

KOSGEB cafe açmak için kredi verirken ilk olarak Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’nin tamamlanmasını ve bu eğitimin alındığına dair verilen sertifikanın alınmasını talep etmektedir. Ardından girişte de söz ettiğimiz gibi işletmeyi kurup KOSGEB veri tabanına kayıt olunması istenmektedir. Bu işlemleri başarı ile tamamladıktan sonra KOBİ bilgi dökümanının ve beyannamesinin KOSGEB’e iletilmesi ve onay alındıktan sonra da Yeni Girişimci Desteği Başvurusu ile İş Planının hazırlanması beklenmektedir. Bu işlemler online olarak gerçekleşmektedir.

Hazırladığınız bu belgeleri KOSGEB’e verdikten sonra ön değerlendirme yapılır ve sorun görülmez ise kurula gönderilir. Kurul toplantısından sonra ise yine bir sorun yoksa destek süreci başlamış olur.

Destek sürecinde yine online olarak Ödeme Talep Formu hazırlanır ve KOSGEB’e teslim edilir. Buradan itibaren fiyat süreci de başlamış olur. KOBİ uzmanları tarafından yapılan kontroller sonucunda eğer uygun görülürse bütçe de göz önünde bulundurularak destek ödemesi yapılmaya başlanır.

KOSGEB Hibe Fiyatları Nelerdir?

KOSGEB kayıt işlemlerini tamamlayıp, gerekli işlemleri yaptıktan sonra onay alırsanız 2018 güncel fiyatlara göre 50 bin TL hibe alabilirsiniz. Bu durum açacağınız işletme ile alakalı değildir, sabittir. Buna ek olarak 100 bin TL geri ödemesiz destek de alırsınız. KOSGEB 2018 hibe ve destek ödemesi fiyatları bu şekildedir.

Verilen geri ödemesiz 100 bin TL ise sıfır faiz yani faizsiz olarak geçmektedir. KOSGEB faizsiz kredi 2018 yılında da çok sık tercih edilen ve özellikle gençlere iş imkanı sağlayan bir kapı olarak görülmektedir. Başvuru ve kabul işlemleri de oldukça kolay olduğu için cafe açmak istiyor ancak sermaye konusunda sorun yaşıyorsanız siz de bu destekten yararlanabilirsiniz. Üstelik KOSGEB tarafından desteklenen cafe harici pek çok işletme ve proje de bulunmaktadır. Dilerseniz onları da inceleyebilir ve fikir sahibi olabilirsiniz.

KOSGEB ile ilgili başvurularınızı yapmak, yaptığınız başvuruları takip etmek ve online belgeleri hazırlamak için KOSGEB girişinizi internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için siteden alacağınız kullanıcı adı ve şifreniz gerekmektedir. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi kimseyle paylaşmamalı ve mümkün olduğu kadar zor şifreler seçmelisiniz.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir