Boyun Fıtığı Neden Olur, Belirtileri ve Tedavisi

351
Bu makeleyi Ortalama 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Boyun bölgesinde omurlar ve diskler bulunur. Disk içinde bulunan sıvılar zamanlar azalır, aşınmalar meydana gelir ve boyun fıtığına neden olur. hareketsiz yaşam, yanlış hareket, kaza, travma gibi durumlar da fıtığa sebep olabilir.

Masa başı işte çalışanlar sürekli sabit noktaya bakarlar, günümüzde her 100 kişiden 40’ında boyun fıtığı görülür, sayı her geçen yıl artmaktadır. Bunun altında yatan neden ise bilgisayar, TV, tablet, cep telefonu kullanımının artması ile hareketsiz yaşamak ve tek bir noktaya bakmaktır.

Boyun Fıtığının Belirtileri Arasında Neler Var?

 • Çalışmanın yoğun olduğu 35’li yaşlarda fıtık riski yüksektir.
 • Nedensiz şekilde kolda ağrılar meydana gelir,
 • Koldaki ağrı zamanla parmaklara gider ve karıncalanma olur,
 • Eşya taşımada zorluklar yaşanır,
 • Bazen hafif eşyalar bile istemsiz elinizden düşebilir,
 • Yürürken denge sağlanmayabilir,
 • Kollar zamanla zayıflamaya başlar,
 • Sırt ve omuzlarda da ağrı görülebilir.

Boyun Fıtığına Sebep Olabilecek Olaylar Nelerdir?

Boyun fıtığına neden olabilecek onlarca sebep vardır. En sık rastlananlar ise; sürekli eğik pozisyonda durmak, bilgisayarda çok zaman geçirmek, kontrolsüz egzersizler, aşırı yemek tüketmek, boynu kütlemek için yanlış hareketler, bilinçsiz yük taşımak.

Eğik Pozisyonda Durmak

Boynu sürekli eğik tutarak yürümek, oturmak bu şekilde yaşamı sürdürmek fıtık riskini artıyor. Son dönemlerde teknolojik aletlerin fazla kullanılması da bu pozisyonda yaşamayı destekliyor. Boyun fıtığı olanların sayısı da artış gösteriyor. Boyunda yer alan 5 tane disk eğik durma yüzünden zarar görüyor veya sıvı kaybı oluyor. Dik pozisyonda yaşamaya alışarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Bilgisayarda Çok Fazla Zaman Geçirmek

İş veya eğlence gereği bilgisayar başında zaman geçiriyor olabilirsiniz. Her saat başı düzenli hareket etmediğiniz takdirde boyun fıtığı riskiniz artmaktadır. Birkaç dakika yürüyerek, ellerinizi, ayaklarınızı hareket ettirerek bu sorunu önleyebilirsiniz.

Bilinçsiz Egzersizler

Sağlık yaşam için spor-egzersiz şart. Yalnız, vücudu ısındırmadan bilinçsiz şekilde yapılan egzersizler de boyun fıtığı da dahil birçok fiziksel rahatsızlığı da beraberinde getirmektedir.

Aşırı Kilo Alımı

Vücut kitle endeksinin yerinde olmaması, yani kilolu olma durumunda vücuda ekstra yük biner. Boyununuz, beliniz ve diğer uzuvlarınız gereğinden fazla yük taşımak zorunda kalır. Bu baskılar sonucu diskler zarar görür ve boyun fıtığına neden olur.

Boyun Kütletme Hareketi

Birçok insan boynunda hafif bir ağrı, tutulma olduğunda kütletme ihtiyacı hisseder. Ani yapılan bu hareketler diskleri aşındırır ve zamanla fıtığa dönüşür. Kısa süreli rahatlık sağlayan bu hareket uzun vadede ciddi sorunlara neden olur.

Bilinçsiz Yük Kaldırmak

Ağırlığını tartmadan ve desteksiz şekilde kaldırılan yükler bel ve boyunu zorlar. Özellikle sırtta taşınan yükler omurlara baskı yaparak fıtık olmak ihtimalini yükseltir.

Boyun Fıtığını Önlemek için Neler Yapmalıyız?

 1. Bu fıtığın en temel nedeni yanlış duruştur. Boynu dik bir şekilde tutmaya alışırsanız fıtığı önleyebilirsiniz.
 2. Spor salonlarına gidiyorsanız uzman yardımı almadan rastgele egzersizler yapmayın.
 3. Bilgisayar başında iş yapıyorsanız cihazın ekranını tam karşınızda tutun. Sağda-solda ve önde olması boynunuzun duruşunu da değiştir.
 4. Evde veya işte hiçbir şekilde saatlerce aynı şekilde durmayınız. Birkaç dakikalık yürüyüş ile boyun fıtığını önlemeye yardımcı olur.
 5. Sabah kalktığınızda belinizde ve boynunuzda ağrılar varsa mutlaka yatağınızı veya yastığınızı değiştirin. Yastık sadece kafanızı değil, sırt bölgenizi de desteklemelidir.
 6. Sandalye, koltuk gibi yerlerde uyuma alışkanlıklarınızı bırakın.
 7. Televizyon seyrederken kafanızı ve boynunuzu destekleyin.

Boyun Fıtığı Teşhisi ve Tedavi Yolları

Teşhis ilk olarak Doktor tarafından elle yapılır. Daha sonra tomografi ve “MR” gibi cihazlar ile fıtığın teşhisi yapılır. Tedavi için öncelikli olarak Doktorlar duruş pozisyonları hakkında bilgi vererek hastalığın ilerlemesini önler. Doğru oturma, fazla yük taşımama, ani hareketler kaçınma gibi eğitimler verilir.

En etkili tedavi yöntemlerinden biri lokal ısıdır. Dayanılmaz ağrılarda kas gevşetici ve ağrı kesiciler verilebilir. Doktorunuz duruma göre fizik tedavi de önerebilir. Boyun fıtığı egzersizleri uzman kontrolünde olmazsa riskli olur, doğru şekilde yapılarak fıtık giderilebilir.

Cerrahi müdahale  ise en son çaredir. Boyunda zarar gören diskler çıkarılır ve beyin cerrahları tarafından protezler eklenerek tedavi tamamlanır.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[1 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 5]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir