Boğaz Neden Şişer ve Şişmesine Ne İyi Gelir?

603
Bu makeleyi Ortalama 5 dakikada okuyabilirsiniz.

Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir

Boğaz şişmesi olarak adlandırılan durumun aslında bademciklerin şişmesi olduğu söylenebilir. Tıbbi literatürde Tonsilit olarak adlandırılır ve herkes için bir dönem kabus olarak nitelendirilmiş bir rahatsızlıktır. Çünkü boğaz şişmesi ile beraber hayattan aldığınız pek çok tadı bir süre alamazsınız. Yutkunduğunuzda geniz yanması ve tahriş hissiyatı duyarsınız.

Yine sevdiğiniz yiyecekleri yerken aynı acıyı hissedersiniz. Soğuk bir şey yemek veya içmek ise mümkün olmaz. Dolayısıyla boğaz şişmesine iyi gelen şeyleri araştırmaya başlarsınız.

Tabi ki bundan önce boğaz neden şişer sorusunun cevabını bilmeniz gerekir. Buna göre bir çözüm üretmek ve uygulamak her şeyden önemlidir.

Boğaz Neden Şişer?

Bademcikler, bağışıklık sisteminin ilk durağı olarak konumlandırılmıştır. Ağzımızı açtığımızda bile görebildiğimiz iki parçadan oluşan bir dokudur. Geniz bölgesinde yer alan ve amacı dışarıdan gelen mikrop, bakteri ve virüsleri tutarak vücudumuza girmelerini önlemek olan bir yapıya sahiptir. Tabi ki her zaman başarı olamazlar. İnsanların yaz aylarında bile bademciklerinin şiştiği görülebilir. Normal şartlarda bu rahatsızlığın mevsimi ise kış aylarıdır.

Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi alerjen rahatsızlıkların hemen hepsinde başrol oynar. Bademciklere takılan mikrop ve bakteriler zamanla orada yer edinebilirler. Bunlarla mücadele eden bağışıklık sistemimiz artan antikorlarla beraber yenik düşebilir. İltihap tabakasının oluşmasıyla beraber bademcik boyutu artarak büyür. Bu durum ise boğaza yansır.

Yani bademcik iltihaplanması ile beraber boğaz şişmiş gibi gözükür. Aynı zamanda tam geniz üzerinde olduğundan ötürü boğazımızda yutkunma halinde bile acı hissiyatı yaşatabilir. Vücudumuzun bağışıklık sistemi bu iltihabı söküp atacaktır. Ortalama olarak boğaz şişmesi iyileşme süreci 7 gün civarıdır. Çok ciddi enfeksiyonlarda bile 2 hafta süreci geçtiği görülmemiştir.

Boğaz Şişmesi ve Bademcik İltihabı Nasıl Anlaşılır?

Burada çok sayıda belirtiden söz edebiliriz. Bilhassa grip ve nezle gibi hastalıkların kronik belirtilerini burada doğrudan görebiliriz. Bademcik şişliği ile başlayan ve boğazın şişmesi olarak tanımlanan rahatsızlığın belirtileri aşağıdakilerden birisi veya birkaçı olabilir.

 • Halsizlik

Bağışıklık sisteminin tüm enerjiyi bakterilere karşı açtığı savaşta kullandığını düşünebilirsiniz. Sürekli bir yorgunluk hali hissedilebilir.

 • Ağrı ve Sızı

Genellikle boğaz ve bademciklerin olduğu bölgede ağrı hissedilebilir.

 • Boyun Şişliği

Bademciklerin iltihaplanması ve iltihabın boyutuna bağlı olarak bezeler şişmeye başlar. Boğazınızda bir şişlik olduğu fizyolojik olarak gözlemlenebilir.

 • Yüksek Ateş

Yetişkinler için hayati önem taşıyan bir ateş artışı gözlemlenmez. En yüksek ihtimalle “37,5 derece” görülebilir. Fakat çocuklar ve bebekler için bademcik iltihabı çok önemlidir. Boğaz şişmesi olarak küçümsenen bu sorunun ertesinde havale riski doğabilir.

 • Ses Kısıklığı

Ses tellerimizin olduğu bölgede bademciklerden kaynaklanan basınç sürekli artar. Bunun getirisi olarak ise sesimiz kısılır. Bazen sesimizin hiç çıkmadığı kadar şiddetli bir boğaz şişmesi yaşanabilir.

 • Ağız Kokusu

Bakterilerin oluşturduğu iltihap her noktada olduğu gibi yine kötü bir koku yayar. Dolayısıyla ağız kokusunun rahatsız edici bir noktaya ulaştığını söyleyebiliriz.

Boğaz Şişmesi Nasıl Geçer?

Boğaz şişmesinin tedavisi için ilk etapta doktora başvurmanızı tavsiye edebiliriz. Tabi ki çok önemsenen bir rahatsızlık olmadığı için doktora giden kişi sayısının çok düşük seviyede olduğu aşikâr. Bu şartlar altında da insanların alternatif tedavi metotlarına başvurduklarını görüyoruz.

 • Ihlamur

Soğuk algınlığı ve boğaz odaklı rahatsızlıklarda bir numaralı silahtır. Ihlamur içerken limonu kabuğuyla içerisine atabilirsiniz.

 • Ada Çayı

Boğaz ağrılarını hafifletmek ve iltihaplı bademciğin inmesini sağlamak amacıyla sık tüketilen bir alternatiftir.

 • Ballı Limon

Bir limonun suyuna bir tatlı kaşığı bal ekleyerek karıştırın. Ardından bu karışımı bir bardak sıcak suyla harmanlayın.Soğuk algınlığı, boğaz şişliği, nezle ve grip gibi hastalıkların tümü için favori doğal ilaç konumundadır.

 • Bitki Çayları

Ihlamur ve Ada Çayı için özel bir konumdan bahsedebiliriz. Ancak tarçın çayı gibi çok faydalı bitki çaylarını da değerlendirebilirsiniz. Burada tek temel kıstas sallama bitki çayı yerine demleme tercih etmenizdir.

 • Meyve Suyu

Eğer marketten meyve suyu alıp içmeyi düşünüyorsanız pek bir faydası olmayacaktır. Fakat taze sıkılmış meyve suyu içerek vücudunuza vitamin ve mineral katkısı sağlayabilirsiniz. Mikroplarla verilen bu savaşta oldukça etkin bir çözüm olacaktır.

 • Soğan ve Zeytinyağı

Zeytinyağının içerisine soğanı rendelemek suretiyle karışımınızı hazırlayın. Bir süzgeç veya tülbent yardımıyla karışımı süzün ve için. Kısa sürede antibiyotik etkisi yaratacağından emin olabilirsiniz.

 • Sarımsak

Antibiyotik demişken sarımsak es geçilemez. Sarımsak dişini doğrudan ikiye kesin ve şeker gibi emin. Tat olarak cezbeden bir yanı olmayabilir. Dilerseniz bir bardak suyun içerisine atıp kaynatmak suretiyle aynı etkiyi yakalayabilirsiniz.

 • Ballı Siyah Turp

Siyah turp ile kanser tedavisinde bile alternatif bir etki gözlemlenebiliyor. Hemen turpun ortasını oyun ve içerisine bal dökün. Ardından bir gecelik dinlenme süresi var. Bu süreç boyunca oyuk kısımdan akan sıvıyı bardakta toplayın ve ertesi gün için.

 • Ilık Süt

Sütün besleyici etkisi ve iltihap için onarıcı yapısı etkili olacaktır. Dilerseniz bal ve zerdeçal gibi katkılarla bunun etkisini daha da yukarıya çekebilirsiniz. Özellikle zerdeçal kendi başına bile bir bardak suyun içerisinde etkili bir ilaca dönüşebilir.

 • Şeker

Şeker emerek bademcik iltihabını ve boğaz şişliğini iyileştiremeyebilirsiniz. Fakat şeker emdiğiniz zaman ağzınızın içerisindeki tüm tükürük bezleri harekete geçer. Bu durumda da boğazınız ıslak kalacağından dolayı tahriş oranı azalır. Boğaz ağrısı minimum seviyeye düşer.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir