Bireysel Krediler Hangileridir?

126
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Bireysel kredi türleri arasında çok çeşitli seçenekler görebilirsiniz. Tanım olarak kişisel olarak düşünebileceğiniz kredilerin tamamına verilen ortak isimdir. Hiçbir şekilde ticari bir unvan olmayan, şirket veya işletme ile ilgili bağlantısı olmayan kredi çeşitleridir. Birçok bankada ise Bireysel Kredi ve Ticari Kredi olmak üzere iki ana bölüm görürsünüz.

Eğer kendinize kredi çekmek istiyorsanız bireysel kredi bölümüne başvuru yapmalısınız. İşletmeniz için kredi çekeceğiniz zaman ise ticari kredi bölümüne başvuru yapmalısınız. Bireysel kredi denildiğinde herkesin aklına ihtiyaç kredisi gelmesi ise geneli kapsamasıyla alakalıdır. Bir bakıma bireysel kredi başvuruları için ihtiyaç kredisinden konut kredisine kadar yoğun bir skala bulunuyor. İnsanların çok büyük bir çoğunluğu ise ihtiyaç kredisi olarak tanımlanan fırsatları değerlendiriyor.

 • İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç kredisi genel bir tanım olarak tümünü kapsamaktadır. Yani düğün kredisi denildiğinde bir ihtiyaç kredisi kullanmış oluyorsunuz. Yine alışveriş kredisi temelinde ihtiyaç kredileri arasında yer almaktadır. Çok uzun vadelere yayılmaması ve uygun faiz oranları ile değerlendirilebilecek fırsatlardır. Şu sıralar 36 ay veya 48 aya kadar vade seçenekleriyle kullanılabiliyor.

 • Bayram Kredisi

En revaçta olan ihtiyaç kredisi diyebiliriz. Bilhassa kurban bayramı öncesinde yaşanan nakit sıkışıklığını bu şekilde ekarte etmek mümkün oluyor. Uygun faizlerle ihtiyaç kredisi çekmek isteyenlerin bu tip özel dönemlerde yakaladığı fırsatları değerlendirmesi gerek.

 • Eğitim Kredisi

Eğitim kredisinin amacının tamamıyla okul ve öğrenim ödemeleri olması gerekiyor. Genellikle uzun vadeli tutulabilen bir ihtiyaç kredisi olduğunu söylemek mümkündür. Bilhassa üniversite sürecinde tercih edilen ve özel üniversite maliyetini karşılayan finansal destektir.

 • Sağlık Kredisi

Hepimizin en önemli koşulu olan sağlık için ne zaman neye ihtiyaç duyacağımızı bilemeyiz. Doğal olarak yaşanılası bir kaza veya aksilik halinde sağlık kredileri tüm masrafları karşılamamıza yetebilir. Özel klinikler ve hastaneler ile yapılan operasyonlar için sağlık kredisi çekmek son derece makul görünüyor.

 • Düğün Kredisi

Tamamıyla evliliğin kerametini görmek amacıyla sunulan kredi fırsatlarıdır. Özellikle birkaç ay ertelemeli olarak sunulabilen evlilik kredilerinin son derece kullanışlı olduğunu belirtmeliyiz.

 • Tatil Kredisi

Tatil kredisi için dilerseniz erteleme veya uzun vadede ödeme seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Rahat bir tatil yapmak ve kredi ödemesini düşünmemek için gayet mantıklı.

 • Eşya Kredisi

Eşyalarınızı yenilemek veya alışveriş yapmak istiyorsanız bu kredinin tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğinden emin olabilirsiniz.

 • Borç Transfer Kredisi

Borcunuzun farklı bir bankada farklı vade seçenekleriyle olduğunu varsayalım. Eğer başka bir bankaya daha uygun faiz oranlarıyla geçmek isterseniz buna uygun bir kredi çıkmaktadır. Kredi direkt olarak diğer bankaya transfer edilir ve oradaki borcu kapatır.

 1. Konut Kredisi

Mortgage sistemi olarak sunulan ev kredileri ile ev sahibi olma hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Peşinat tutarının %20 seviyesinde olduğunu ve 240 aya kadar vade seçeneğinin artabileceğini belirtmeliyiz. Genel kullanımı 100 veya 120 ay şeklinde vadelidir. İpotekle konut kredisi kullanılabiliyor.

 1. Taşıt Kredisi

Otomobil satın almak veya motor sahibi olmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. En uygun şekilde aracınıza sahip olmak istediğinizde ekspertiz sonucunda ilgili krediye erişebilirsiniz. Yine ipotekli alım mümkün görünüyor.

 1. İpotekli İhtiyaç Kredisi

Bu bir nevi teminat göstererek kredi çekmekten ibarettir. Örneğin adınıza tanımlanan limitin 10.000 TL olduğunu ve size 25.000 TL gerektiğini düşünün. Bu bağlamda arsanızı ipotek olarak göstererek limitinizi yükseltmiş oluyorsunuz.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir