Bel Ağrısı ile İlgili Yaşanan Sorunlar ve Cevapları

102
Bu makeleyi Ortalama 6 dakikada okuyabilirsiniz.

Bel Ağrısı Nedir ve Hangi Sorunlara Yol Açabilir?

Bel ağrısının en genel ağrı tiplerinden birisi olduğu aşikâr. Her 10 kişiden 7-8’i için standart bir ağrı türüdür. Kimisi için bu ağrılar efor sarf ettikten sonra sıkça gözlemlenir. Kimisi için kronikleşmiş bir takım ağrılar söz konusudur. Doğal olarak hiçbir şey yapmamanıza rağmen bu tip ağrılarla karşılaşabilirsiniz. Aslında en risklisi budur. Yani herhangi bir efor sarf etmeden ve hiçbir şekilde hareket etmeden bel ağrısı yaşıyorsanız doktorun yolunu tutma zamanı gelmişte geçiyor demektir.

Bel ağrısının nedenleri araştırıldığında ise bambaşka noktalara değinmek gerekebiliyor. Özellikle bel bölgesinin etkilendiğini tahmin etmek zor değil. Fakat bunun dışında da damar rahatsızlıkları, kas yıpranmaları, omurilik sorunu gibi ciddi ve kalıcı hasarlara yol açabilecek faktörler ortaya çıkabilmektedir.

Bel ağrısı tedavisi için net ve somut bir metot geliştirilmiş değil. Çünkü bunun kendi başına bir anlam ifade etmediğini vurgulayabiliriz. Bir sebep ortaya çıkar ve çeşitli etkenler doğurur. Bu etkenler ise zamanla bel ağrısı ile sonuçlanır. Eğer muayene, teşhis ve tedavi uygulanmazsa bel fıtığı veya daha ciddi sorunlarla karşılaşılabilir.

Bel ağrısı nedenleri arasında tahmin edemeyeceğiniz kadar ciddi sorunlar olabildiği için önemsenmelidir. Fakat halk arasında genel olarak kendiliğinden geçebilen bir ağrı olduğu öngörülür. Doktora giden insan sayısı dahi sınırlıdır. Bu şartlar altında ise erken teşhis ve önlemlerle beraber tedavi şansı azalır.

Bel Ağrısı Yaşayanların Aklına Takılan Sorular ve Cevapları

 • Bel Ağrısı Neden Olur?

Bel ağrısının nedenleri derinlemesine araştırılmalıdır. Bunun sebebini bulmak için genelde bel bölgesi için MR istenebilir. Mevcut “MR sonuçları” ise uzman doktor tarafından omurilik, omurgalar ve disk yapılarında sorun olup olmadığına göre değerlendirilir. Nedenleri ancak bu şekilde tespit edilir.

 • Bel Ağrısının Diğer Ağrıları Tetiklemesi Mümkün Mü?

Bel ağrısı normal şartlarda yalnızca bel bölgesini etkiler. Ancak olası bir disk yıpranması ve omurlarda yapısal bozukluklar söz konusu olmuş ise bacak ağrıları sık görülür. Yine farklı sebeplerle bağlantılı olarak alternatif lokal bölgelere ağrı sıçradığına rastlanmıştır.

 • Akut Bel Ağrısı Ne Demek?

Çoğunlukla iş hayatı veya sosyal hayatta oturma bozukluğu gibi sorunlardan kaynaklanan anlık ağrılardır. İnsanlar bu ağrıları çoğu zaman 1 hafta civarında çeker. 3 ayı aşması durumunda ise yaşanan rahatsızlığın akut bel ağrısı olmadığı kanısına varılır.

 • Bel Ağrısı İçin Hangi Doktordan Randevu Almalıyım?

Bel ağrısı yaşayanların hangi bölüme çıkacakları ile ilgili kavram kargaşası gayet normaldir. Burada öncelik fizik tedavi ve rehabilitasyon olmalıdır. Eğer beliniz dışında genel bir ağrı söz konusuysa genel cerrahi uzmanı ve onun yönlendireceği polikliniklere yönelebilirsiniz. Bel ağrısının yanı sıra bacak ağrısı söz konusu ise nörolojik muayene olmanız ve omurilik ile ilgili bir şikâyetin söz konusu olup olmadığını netleştirmelisiniz.

 • Gebelik ve Bel Ağrısı İlişkili Midir?

Hamilelik esnasında vücudun pek çok hormonu değişir. Özellikle hormon dengesizliği ile başlayan süreç sonrasında bebeğin kilo almasıyla daha da üst noktaya ulaşır. Yine vücudun fizyolojik değişimi neticesinde bel ağrısı ile karşılaşılması mümkündür.

 • Obezite ve Bel Ağrısı İlişkisi

Aslında zayıf insanlarla obezite olmuş insanların bel ağrısı riski nerdeyse eşit sayılır. Yalnızca obez insanlar için fiziksel kondisyonun düşük olması, fiziğin ağırlığı ve ağırlıktan kaynaklanan denge bozulmaları daha fazladır. Dolayısıyla bu durum riski bir adım öne taşıyabilir.

 • Bel Ağrısını Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

Bu çok geniş bir skala olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü cinsiyetiniz ve yaşınız gibi temel bilgileriniz başta olmak üzere genetik, yaşadığınız coğrafya, ırk özellikleri gibi sistemik detaylara bile değinilebilir. Ayrıca sigara tüketen insanlarda çok daha sık gözlemlenir. Meslek olarak ayakta durmanız gereken, yük taşıdığınız ya da sürekli oturduğunuz ve yanlış pozisyonda oturma eylemini gerçekleştiğiniz iş kolları tehlike unsurudur.

 • Bel Ağrısı Apandisite Yol Açar Mı?

Bel ağrısının apandisit ile bağdaştırılmasının hiçbir mantıki açıklaması yoktur. Zira burada bel ağrısından ziyade karnın sağ alt köşesinde ağrı hissedilir.

 • Bel Ağrısı İçin Risk Ne Zaman Başlar?

Bel ağrısının akut olarak gelişmesi durumunda sebebini az çok tahmin edebilirsiniz. Burada kısa süreli olan yaklaşık 1 haftalık bir ağrı süresi görülür. Aynı zamanda uyuşma, karıncalanma, dinlenme halinde ağrı, yattıktan sonra ağrı gibi sorunlarla karşılaşılmaz. Haftalarca geçmeyen bir bel ağrısı için risk faktörü doğmuş demektir. Akut olsa bile mutlaka doktora gözükmenizde fayda vardır.

 • Bel Ağrısının Nedenini Nasıl Anlarım?

Bel ağrısı neden kaynaklanıyor diye merak ediyor olabilirsiniz. Fakat bunu anlayabilmek pek mümkün değil. İlk olarak uzman bir doktorun fiziksel muayenesi ve sonrasında emin olmak adına röntgen ile görsel muayene başlar. Birçok hasta için röntgen net sonuçlar göstermeyebilir. Bu yüzden doğrudan MR ile muayeneye devam edilebilir.

 • Bel Ağrısı İçin Nasıl Yatmalıyız?

Burada farklı yatış pozisyonlarına göre çeşitli öneriler var. Eğer yüzüstü yatacaksanız karnınızın altına bir yastık koyun ve belinizin üstte kalmasını sağlayın. Sırtüstü yatarken durum biraz daha kolaylaşıyor. Burada dizlerinizin altına bir yastık koymanız yeterli olacaktır. Farklı pozisyonlarda dizlerinizi karnınıza doğru çekerek yatmayı deneyin. Böyle çok daha rahat uyuyabileceğinizden emin olabilirsiniz.

 • Bel Ağrısına Sıcak veya Soğuk Kompres Uygulanır Mı?

İlk kompresin her seferinde olduğu gibi soğuk uygulanması gerekir. Maksimum 15 dakika süreyle soğuk kompres uygulanabilir. Ardından ise biraz ara vererek sıcak komprese geçilebilir. Bunun süresini de fazla tutmamak gerek. Çünkü kan akışı ve basıncı bu kompreslere bağlı olarak değişecektir.

 • Bel Ağrısı ve Cerrahi Müdahale

Aslında bel ağrısı tedavisi için cerrahi müdahale en son başvurulan metotlar arasındadır. Burada öncelik fizik tedavidir. Ayrıca bu süreci hızlandırmak amacıyla kas gevşeticilere başvurulabilir. Yalnızca hayati bir risk, kalıtımsal bozukluk, fizyolojik bozukluklar veya omurilik hasarı gibi ciddi rahatsızlıkların olacağına dair teşhisler görüldüğünde cerrahi müdahale önerilir. Bunlar arasında bel fıtığı, omurga şeklinde bozulmalar, omurilik darlığı, omurgaların deforme olması, disk kaymaları, disklerin dejenerasyona uğraması, omurga kırıkları, omurilik sıkışması, tümör bulguları, sinir sıkışmaları ve çeşitli enfeksiyonlar bulunur. Yinede bu teşhisler koyulsa dahi ameliyat kararını net olarak doktorunuz verecektir.

 • Bel Ağrısı Kendiliğinden Geçer Mi?

Pek çok bel ağrısı kendi kendine geçen akut ağrılardır. Bunun haricinde ise ciddi sorunlara yol açan ve birçok tehlikeli nedenden beslenen bel ağrıları gözlemlenebilir. Bel ağrısı haftalarca geçmediği zaman daha da beklenmesinin bir anlamı yoktur. Hemen doktora başvurmak işinizi kolaylaştıracaktır.

 • Bel Ağrısına Karşı Önlem Almak Mümkün Mü?

Tabi ki yaşamsal fonksiyonlarınızı düzelterek bu mümkün olacaktır. Örneğin sigarayı bırakmak, kaslarınızı güçlendirmek ve dinç tutmak, günlük egzersizlerinizi aksatmamak ve yeteri kadar hareket etmek önemlidir. Oturuş pozisyonunuzu düzelterek ve çalıştığınız işin temposunu düzenleyerek yine etkin sonuçlar elde edebilirsiniz. Yük taşırken ağırlığın bel bölgesinde kalması ve kaldırabileceğinizden ağır yüklerin altına girmeniz kesinlikle tavsiye edilmez.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir