Bebeklerin İlk Oyuncakları Nasıl Olmalıdır?

90
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Oyuncakların, bebeklerin fiziksel yönden ve zeka yönünden gelişimlerine fayda sağladığı su götürmez bir gerçektir. Küçük yaramazlar bazen evin içinde köşe bucaktaki bir süs eşyasını bazen bir mobilya parçasını oyuncak sanırlar. Onlarda merak uyandıran şey oyuncak sandıkları nesnenin rengi veya dokusu olabilir. Bir süre sonra o nesneyi bırakıp başka bir nesneye kayacaklardır. Siz oyuncak satın almasanız da aslında bebeklerin ilk oyuncakları çevresindeki eşyalardır. Anneler ev işleri yaparken paçasına sarılan bebeğin ilgisini başka yöne çevirmek için eline vereceği bir oyuncakla bunu başarabilirler. Bu arada bebekler için dikkat çekici oyuncaklar devreye girmektedir. Artık bu oyuncaklar da ilgisini çekmemeye başlayınca yaramazlığa tekrar başlarlar.

Bebeklerin ilk Oyuncakları Yaşlarına Uygun Seçilmelidir

Bir bebeğin ilk ayında oyuncakla oynaması imkansız olduğundan onun en iyi oyuncağı karşısında ilgi gösteren kişidir. Hafifçe yapılan el ve ayak masajları onun için zevk haline gelen bir oyun olabilir. İlk aydan sonra gülümsemeye başlayınca karşıdaki kişiyi de bu gülümseme oyununa ister istemez dahil edecektir.

5 aylığa kadar olan bebekler için zevk verecek oyunlar ses çıkaran, rengarenk ışık saçan oyuncaklarla oynanan oyunlar olabilir. 5 aylık olan bir bebek sesleri artık ayırt edebilir. Bu nedenle müzik dinleme, konuşma aktiviteleri bebeğin ilgisini çekebilir.

5 aylıktan 1 yaşına kadar olan süreçte artık bebeğin büyümeye başladığı, karşısındaki kişilerle daha etkili iletişim kurduğu gözlemlenebilir. Bu süreçlerde bebeklerin gelişimi pek çok aktiviteyle sağlanabilir. Okunan kitabın görsellerine göz gezdirilmesi, el ve ayaklarıyla birtakım nesneleri kavraması, ufak ufak konuşmalara başlaması, sesleri aynı şekilde çıkarması gibi gelişmeler sayılabilir.

Bebeklerin ilk Oyuncakları Güvenliklerini Tehdit Etmemelidir

Bir bebeğin ilk oyuncakları bebek için sağlığını tehdit edecek unsurlardan oluşmamalıdır. Her bebek yaşı ve ayı için uygun oyuncaklarla oynatılmalı, uygun olmayan oyuncaklardan da uzak tutulmalıdır. Bebekler ilk aylarında oyuncakları kavrayamadığı için daha uygun bir oyunla bebeğe yaklaşılmalıdır. Nesneleri kavrayabileceği düzeye geldiğinde ise bebeğe zarar verebilecek oyuncaklardan uzak tutulmalıdır. Bebekler genelde kavradıkları nesneleri ağızlarına alacaklarından oyuncakların temiz, kanserojen maddeler içermeyen, tüysüz gibi özellikleri bulunan oyuncaklar seçilmelidir.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir