Bebeklerin Ağlama Dilleri ve Anlamları

84
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

 

Bebekler de ağlar: Masumca ve savunmasızca… Bir kadın için hayatının en özel anlarının başında gelen duygu annelik duygusudur. Bebeğini kucağına alacağı zamanı iple çekerken bir yandan da endişelenmeye başlar. Bir kadın bebeğine hamileyken çevresinden yükselen seslere, yapılan yorumlara maruz kalır: Sütün yetmez ağlar, altını pisler ağlar, pişik olur ağlar, gazı olur ağlar. Anneye yapılan onca yorumlardan sonra annenin kaygılanmaması da şüphesizdir. Bebeklerin ağlama dilleri çok şey anlatır. Yetişkin bir birey gibi ihtiyaçlarını karşılayamadıkları ve ifade edemedikleri için kendilerini ağlayarak ifade ederler. Bebeklerin ağlama dilleri masumiyetin yanı sıra pek çok mesaj da barındırır. Bebeklerin ağlama dili pek çok şeyi ifade eder.

Peki Bebeklerin Ağlama Dili Ne Söyler?

Gelin hep beraber bebeklerin ağlama dillerinin ne söylediğine göz atalım. Bebeklerin ağlama dilleri şunları söyler:

  • Acıktım: Ağlamanın en yaygın bilinen nedenidir. Çevredeki insanlar bebekler ağlayınca genelde aç olduklarını ifade eden “karnı aç ondan ağlıyor” cümlesini kurarlar. Karınları doyunca sakinleşirler ve masumca uykuya dalarlar.
  • Altım kirlendi: Bebeklerin ağlama dili, altları kirlendiğinde de sıkça devreye girer. Bezimi değiştir, pişik oldum mesajı verirken etrafa yaydıkları kokuyu, bezleri değiştikten sonra etrafa yaydıkları gülücükle örtbas ederler.
  • Bir yerim ağrıyor / gazım var: Bebeklerin ıkınarak, acı acı bağırarak ifade ettikleri ağlama dilinde devreye gaz veya ağrı girer. İlk aylarda annenin de yediklerinin etkisiyle bebeğe gaz birikir ve bebek de ağlama diliyle bunu ifade eder.
  • Ortam bana göre değil: Bebeklerin bulunduğu ortam kalabalıksa bu ortam onları rahatsız edebilir. Daha sakin bir ortam isteyebilirler. Ortamın ısısı da bebeklerin tavırlarında farklılık oluşturur. Daha sıcak ya da daha sakin bir ortamda bulunmak için ağlarlar.
  • Son olarak da bebeklerin doğuştan sahip oldukları bazı rahatsızlıklar, onların sıkça ağlamalarına neden olabilir. Yukarıda maddeler halinde verilen hallerin hiçbiri bebek için geçerli değilse doğuştan bir rahatsızlığının olduğu söylenebilir. Bu durumda ailenin bebeklerinin dilinden anlayacak bir doktora başvurmaları yerinde bir karar olacaktır.
  • Unutmayalım ki her masum ağlayışın altında masum olmayan sebepler olabilir.

 

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir