Bebekleri Sakinleştirmenin Püf Noktaları

75
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Bebekler sıklıklar huzursuzlaşıp ağlayabilir. Yepyeni bir dünyaya gözlerini açan bebekler bu yeni dünyalarına adapte olmakta zorlanabilir ve kendilerini güvende hissetmeyebilir. Bu bebeklerin ağlamasındaki nedenlerden yalnızca bir tanesidir. Daha birçok sebep bebeklerin ağlamasına sebep olabilir. Acıkması, gazı olması, altının ıslanması ya da sadece sizden ilgi istemesi onun ağlaması için bir sebep olabilir. Bu gibi durumlarda bebeğiniz ile iletişime geçip, onunla ilgilenerek sakinleşmesini sağlayabilirsiniz. Yazının geri kalanında bebekleri sakinleştirmenin püf noktaları nelerdir hakkında sizlere tavsiyeler vermeye çalışacağız.

Bebekleri Sakinleştirmenin Püf Noktaları

Bebekleri sakinleştirmenin en geçerli ve kolay yolu onların anne rahminde olmalarını hissettirmektir. Özellikle yeni doğan bebekler anne rahminden bir anda çıkınca adaptasyon sürecinde huzursuz olabilirler. Bu noktada yapmanız gereken bebeğiniz ile olabildiğince yakın olmanız ve ritmik hareketler ile sakinleştirmenizdir. Ayrıca bebeklerin anne rahminde hissetmeleri için özel olarak hazırlanmış sesleri de açarak bebeğinizin daha güvende olmalarını sağlayabilirsiniz. Eğer bebeğiniz yeni doğmuş ise onu olabildiğince kucağınızda tutup kokunuza alışmasını sağlayın. Aynı zamanda anne rahminde duymuş olduğu kalp ritimlerinizi hatırlayıp sakinleşeceği için bebeğinizi kalbinizin üzerine koyup, sırtını yumuşak bir şekilde sıvazlayarak sakinleşmesini ve rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Bebekler anne rahminde bir suyun içerisinde yüzdükleri için hep bir ritim arayışındadırlar. Bu sebepler bebekleri araba ile gezdirmekte onların sakinleşmesinde etkilidir. Bebeğinizin sakinleşmesi için bir diğer etmen ise karnının acıkması sonucunda bebeğinizi beslemenizdir.

Bebeğinizi emzirmeniz onun ile aranızda kuvvetli bir bağ kurulmasına sebep olacaktır. Ayrıca karnı doyan bir bebek son derece huzurlu olur. Bebeğinizi emzirmek için belirli bir vakti beklemeyip, kendiniz ve bebeğinizin isteği doğrultusunda emzirme işlemini gerçekleştirin. Gaz sancısı çeken bir bebekte oldukça ağlar ve huzursuzlanır. Bu gibi durumlar ile karşı karşıya geldiğinde ilk olarak sırtını sıvazlayarak bebeğinizin gaz çıkarmasını sağlayın. Eğer olmuyorsa bebeğinizi sırt üstü yatırarak karın bölgesinde yukarıdan aşağıya doğru olacak şekilde masaj yapın. Ara sıra bacaklarını karnına doğru yavaşça bastırarak bebeğinizin rahatlıkla gaz çıkarmasını sağlayabilirsiniz. Bebeğiniz tüm bu sebepler haricinde belirli bir rahatsızlık sebebi ile de ağlayabilir. Sizin anlayamayacağınız bir hastalık yüzünden ağlama durumu söz konusu olacağı için yukarıdaki tüm işlemleri uyguladıktan sonra hala sakinleşmediyse mutlaka doktora gitmelisiniz.

 

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir