Bebeklerde Kusmanın Nedeni ve Önemi

96
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Kusma eylemi, büyük küçük her yaşta görebilecek, nedenlerini farklı etkenlerin oluşturduğu bir sağlık problemidir. Kısa bir tabirle, midede olanların ağız yoluyla mide dışarısına atılması olarak tanımlanabilir. Kusma, genel olarak ciddi bir sağlık problemi olarak görülmese de altında ciddi bir araştırma gerektiren sorun yatabilir. Bebeklerde kusma eylemi erişkin insanlardakinden daha çok görülmektedir.

Peki Bebeklerde Kusma Neden Olur?

  • Kusma her bebekte görülebilecek normal bir durumdur. Bebek sık sık ve yoğun kusuyorsa normal karşılanmamalı ve müdahale edilmelidir.
  • Anneler, bebeklerdeki midenin çok küçük olduğunu hatırlamalı ve çok fazla karnını doyurmamalıdır. Az ve sık şekilde karnını doyurmalıdır. Aksi takdirde bebeğin aldığı besin fazla gelecek ve kusma yoluyla dışarı atılacaktır.
  • Bebeklerin karnı doyduktan sonra çok harekete maruz bırakılmamalıdır.
  • Bazı anneler bebeği ağlayınca susması için emzirme eylemine girişirler. Bu durum oldukça yanlıştır ve bebeğin emzirilirken alacağı hava midesine basınç yapacak ve kusmasına neden olacaktır.
  • Bebeklerin aldığı ilaçlar da kusmalarına neden olabilir.
  • Annenin aldığı besinler de bebeğin kusmasını tetikleyen unsurlar arasındadır. Kola, gazoz, kahve gibi içecekler; çekirdek, cips gibi yiyecekler bebeğin kusmasına neden olabilir.
  • Bebekler ilgi isterler ve ilgiyle büyürler. Dolayısıyla kendisine gösterilen ilgi azsa, ortamdan hoşnut değilse bunu kusarak belli edebilir.
  • Bebeğin kusmasının nedenlerinden biri de araba tutmasıdır. Seyahatler sırasında bebeğin midesi çalkantı ile birlikte kusma ihtiyacı duyacaktır.
  • Bebekte görülen kusma çok şiddetliyse altında yatan önemli sebepler vardır denebilir. Bu tür kusmalar genelde bağırsak ve mide rahatsızlıklarından meydana gelmektedir. Bu durumda ebeveynler tıbbi destek almalıdır.
  • Soğuk algınlığı, zehirlenme, gribal enfeksiyonlar bebeğin kusmasının nedenlerindendir. Bir bebeğin kusmasına ishal, karın ağrısı, ateş de eşlik ediyorsa sağlık problemi olduğu su götürmez bir gerçektir.

Bebeklerde Kusmanın Önemi

Her ne kadar basit bir eylem olarak görülse de ciddi sonuçlara da yol açabilir. Bebeğin neden kustuğunun tanısı iyi yapılmalıdır. Anne bebeğini besledikten sonra her seferinde kusmayla karşılaşıyorsa bebeğin beslenme şeklini değiştirebilir. Beslenme şekli özellikle ilk aylarda bebeklerin sık kusmalarının başat nedenidir.

 

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir