Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?

115
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Bebeğiniz dünyaya geldi ve siz çok mutlusunuz. Her şeyi düzen içinde ve oldukça iyi gidiyor. Bebeğinizi düzenli emziriyorsunuz ve uyutuyorsunuz. Meme başı çatlaklarınızda iyileşmeye başladı neredeyse, meme başlarındaki hassasiyetinizde giderek azalmaya başladı. Ve bebeğiniz günün çoğunu mutlu bir şekilde uykuya ayırıyor; böylece sizde rahat ve mutlusunuz. Ama durun diyoruz burada hem sevinmeyin, önümüzdeki bir hafta veya on gün içinde ıkınma veya inlemeyle başlayıp giderek şiddetli ağlama nöbetlerine dönüşen bir krizle karşılaşacaksınız. Sakın korkmayın… bu sadece gaz sancısıdır ve sadece üç aylığa kadar sürecek. Sizde tabi önceden hazırlıklı olduğunuz için bu döneminiz fazla zorlanmadan geçecektir. Tabi ki bizim vereceğimiz tüyolar sayesinde de bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir konusunda bilgi sahibi olacaksınız.

Omuzunuza Yaslayıp Gazını Çıkartın.

Bir adı da “infantil kolit” olan gaz sancısı bebeklerde 2 veya 3 haftalıkken başlayarak 3. Ayın sonlarına kadar devam eder. Aslında bu krizler belli saatlere devam eder ki bu her bebeğe göre değişmektedir. Ama bu krizler sizi yanıltmasın. Bebeğiniz hasta değildir ve bu sadece gelişim sürecinin bir parçasıdır. Bu süreci sağlıklı atlatabilmeniz için önceden bilinçli olmanızda fayda var kaldı ki bebeğinizde sizin tavırlarınızdan etkilenecektir.

Öncelikle bebeğinizin beslenme düzenini sağlayın, 2-3 saat arayla 10-20 dakika emmeleri normaldir. Memenizin bir tarafını emzirin ve diğer tarafına geçin oda bittikten sonra bebeği omuzunuza yaslayıp hafif dairesel hareketlerle gazını çıkartın. Bu onu rahatlatacaktır. Daha sonra emzirmeye devam edin. Bu şekilde sağlıklı hareket ettikten sonra göreceksiniz bebeğiniz 2 veya 3 saat derin bir şekilde uyuyacaktır.

Bebeklerde Gaz Sancısı Dönemi Yıpratıcı Olabilir.

 

Özellikle yeni anne babalar için bebeklerde gaz sancısı dönemi oldukça sıkıntılı geçebilmektedir. Anne yoruldukça süt yapımı azalabilmektedir. Bundan dolayı babanın da bebekle ilgilenmesi gerekmektedir veya anneye yardımcı birinin olması gerekir. Bu dönemde özellikle doktorla sürekli iletişim halinde olmanız gerekebilir. Bebeğiniz ağladığından onu kucağınıza alıp pış pışlayın, olmadı arabasında gezdirin. Bazı bebekler saç kurutma makinesi sesini veya elektrikli süpürge sesini severler, bebeğinizi karyolasına yatırın ve ev işi yaparken onunda sakinleşmesine tanık olun. Çünkü kullandığınız elektrikli süpürge onun sakinleşip uyumasına neden olacaktır.

Bu dönem yetişkinler için de bebekte olduğu gibi zor geçse de emin olun kısa bir süreçtir ve üstesinden geleceksinizdir. Hiç endişe etmeyin, sürekli doktorunuzla iletişim halinde olun ve söylediklerini yapın. Bazen ilaç gerekebilir endişelenmeyin. Ve unutmayın, her bebek ayrı karakter gösterir ve sizin bebeğinizde ayrı bir birey ayrı bir karakterdir ve onu tanıyıp ona göre muamele etmelisiniz.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir