Bebek Sahibi Olmak İsteyen Annelere Tavsiyeler

93
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Her kadın anne olmayı hayal eder. Hayal ettiği anneliğe ulaşabilmek için bazı konularda endişe duyacaktır. Anne olduğunda her şey bambaşka olacaktır, bebeğini kucağına alır almaz büyük bir sorumluluk altına girecektir. Anne olmak isteyen kadınlara çevresinden çokça tavsiyeler gelebilir. Hele ki annelik deneyimini ilk defa yaşayacaksa gelen tavsiyeler arasında boğulmuş hissedebilir. Halbuki anne adayı her işin kendinde bittiğinin farkına varmalıdır.

Sevgili anne adayı, sana basit yollardan tavsiyelerde bulunacak olursak:

  • Öncelikle kendini anneliğe hazır hissediyorsan, annelik içgüdüm tavan diyorsan o iş tamam! Ruhsal olarak hazır olmanın yanı sıra bedensel olarak da hazır olmalısın. Adet döngülerini ve yumurtlama dönemlerini iyi hesaplamalısın. Adet düzensizliğin varsa yumurtalıklarında kist oluşabileceğini göz önünde bulundurarak uzman birine gidip tedavi olmalısın.
  • Tabiri caizse bir deri bir kemik halini almışsan ya da obeziteye varan bir kilon varsa hamile kalabilmek için gerekli kiloya ulaşmalısın.
  • Alkol ve sigara tüketimi hamile kalmana engel olacaktır. Sigarada bulunan zararlı maddeler, erkeklerde sperm üretimini, kadınlarda yumurtlamayı ciddi ölçüde etkiler. Mümkün olduğunca dumansız hava sahalarında bulunmalısın.
  • Günlük alacağın vitaminler, kalsiyumlar vücudunda olumlu etkiler bırakır. Herhangi birine alerjin olabileceğinden doktor kontrolünde kullanmanda fayda var.
  • Sağlıklı beslenmek, sağlıklı yaşamak için her insanın yapması gerekenlerin başında geliyor. Sağlıklı doğurganlık için sağlıklı besinler tüketmelisin. Aşırı yağlı, tuzlu, şekerli, asitli, baharatlı yiyeceklerden kaçınmalısın. Et ve süt ürünlerini sıkça tüketmeli, bolca su içmeyi ihmal etmemelisin.
  • Günlük yapacağın bazı basit egzersizlerle kendini daha zinde hissedebilirsin. Çok ağır egzersizlere girişmemelisin. Vücudun formu yakalamışsa hamilelik dönemin de ona nispeten rahat geçecektir. Hamilelik döneminde de hafif tempolu yürüyüşlerle rahatlayabilirsin.
  • Ev işlerinde kullandığın kimyasallara dikkat etmelisin. Kullandığın temizlik ürünleri hamile kalmanı engelleyebilir.
  • İçinde bulunulan sıkıntılı ortam kadınlarda yumurtlama azlığına ve adet düzensizliğine yol açabilir. Çalışan bir anne adayıysan işlerinin sende sıkıntı oluşturmasına izin vermemelisin. Eşin, sıkıntılı zamanlarında sana yardımcı olabilecek en yakın arkadaşın olduğundan onunla her şeyini paylaşabilirsin. Böylece sıkıntın da azalmış olacaktır.

 

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir