Bebek Odası Nasıl Olmalıdır?

73
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Bir bebek hayal ettiniz: Kucağınıza aldığınızda size annelik ve babalık duygusunu en masum yönüyle anlatan. Bir yandan da onun rahat edebileceği, oyunlar oynayabileceği, mışıl mışıl uykuya dalabileceği bir oda hayal ettiniz. Annelik duygusunun gerektirdiği gibi bir an önce bebeğinizi kucağınıza almayı ve geceleri uykusuz kalma pahasına odasında onun nefes alışını izlerken onu okşamayı sabırsızlıkla beklediniz. Bebeğinizin doğmasına yakın bebek odası nasıl olacak, nasıl döşemeliyim soruları kafanızda döndü durdu. Bebeğinizin odasını internetten, dergilerden, reklamlardan gördüğünüz şekilde döşemeye karar verdiniz. Acaba bu karar bebeğiniz için de en uygun karar mı?

Bebeğim ve Odası: Rengi, Kokusu, Dokusu

  • Bebeğinizin odasının sıcak ve soğukluk dengesini kurmalısınız. Havalandırmasını yeterli ölçüde yapmalısınız, bebeğinizin beyin gelişimi için bol oksijene ihtiyacı vardır. Perdeleriniz odaya gelen güneş ışığına engel olmamalı. Güneş girmeyen eve doktor girer atasözünü hatırlayarak bebeğinizin güneşin dağıttığı vitaminlerden nasibini alması gerektiğini bilmelisiniz.
  • Bebeğiniz ilk aylarda kalabalık, sakin, az oyuncaklı terimlerini kavrayamayacağı için bebeğinizin odasını çok eşya ile doldurmamalısınız. İlk aylarda ihtiyaçları doğrultusunda eşyaya sahip olması kafidir.
  • Bebeğinizin yatağı rahat edebileceği şekilde olmalı ve kullanacağınız battaniye, çarşaf ve yorganı sağlık açısından pamuklu seçilmelidir. Bebeğiniz ayaklanmaya başladığında yatağından firar etmeye çalışacağından yatağının kenar boyutu boyunu aşmalı, kenarlarındaki korkulukların arası ise sık olmalıdır.
  • Bebek odalarının olmazsa olmazlarından biri de çamaşır dolabıdır. Bebeğinizin kıyafetlerinin derli toplu olması için bir dolap bulundurmalısınız. Bebeğinizin kıyafetlerini ütüledikten sonra asarak ya da katlayarak dolaba yerleştirebilirsiniz. Unutmayın ki ütü, dezenfekte özelliğine sahiptir.
  • Bebek odasında olması gereken eşyalardan biri olarak emzirme sandalyesi sayılabilir. Bebeğinizle aranızdaki bağı daha da güçlendirmek ve onun emin ellerde olduğunu hissettirmek isterseniz sık sık kucağınıza alarak ve emzirerek bunu sağlayabilirsiniz.
  • Bebeğinizin odasında zemin döşemesine dikkat etmelisiniz. Toz, tüy, kıl toplayan yer döşemeleri tercih etmemelisiniz. Emekleme çağına gelen bebeğinizin dizleri emeklerken tahriş olacağından döşemeyi yumuşak, pelüş halılardan seçebilirsiniz. Yürüme çağındayken de kaygan zeminler bebeğinizin yürümesini zorlaştıracağından zemini kaygan olmayanlardan seçmelisiniz.

 

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir