Bebek Gelişimi Konusunda Dikkat ve Özen

88
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Bebek gelişimi her ebeveynin titizlikle üzerinde durması gerektiği bir konudur. Bebeğinin sağlıkla büyümesini isteyen her anne ve baba gelişim sürecinde bebeği için özveride bulunur. İlk aylarda bebeğe gösterilen ilgi ve gelişiminin desteklenmesi şüphesiz diğer gelişim dönemlerinde de çok büyük etki yaratacaktır. Bebek gelişiminde dikkat edilmesi gereken hususlar her ebeveyn tarafından not edilmelidir.

0-6 Aylık Bebek Gelişimi

Bebekler ilk aylarında savunmasızlardır.  Bu dönemde anne ile bebek arasındaki bağın güçlü tutulması, bebeğin özellikle duygusal gelişimine büyük katkı sağlar. Emzirme aktivitesi sırasında annesinin sıcaklığını hisseden bebek, kendini yalnızlık duygusundan arındırır ve özgüveni artmaya başlar.  3 ve 4 aylıkken çevresine olan ilgisi artar ve çevresinden birçok şey öğrenmeye başlar.  Öğretici oyuncaklarla tanıştırmak iyi bir gelişim aracıdır. Sesleri tanımaya başlayacağından bu gelişim sürecinde zihinsel gelişimini desteklemek için kitap okunabilir ve kitap içindeki resimler incelenebilir.  6 aylıkken dişleri çıkmaya başlayacağından bebekler,  ısırıp koparabileceği nesnelerden uzak tutulmalıdır.  Destek alarak ayağa kalkabilir. Ayakta çok fazla kalamayacağı için hemen oturma ihtiyacı duyar. Bu nedenle düşüp canını yakmaması için çevresinde bulunan nesnelere dikkat edilmelidir.  Bebekler 6 aylığa yaklaşırken hareketlenmeleri de artacağından hareketlerini engelleyecek kıyafetler tercih edilmemelidir.

6-12 Aylık Bebek Gelişimi

Bebekler 7 aylığa ulaştıklarında emeklemeye de başlarlar. Artık ev ortamı onun için tam bir gelişim okuludur. Kendi kendine keşifler yapar. Vurup kırmalara bayılır. Zararsız vurup kırmalar, bebeğin gelişiminde rol oynar. Çünkü vurarak nesnelerin seslerini tanır, kırarak nesnenin nasıl bir yapısı olduğunu öğrenir. Böylece merak duygusu ve araştırmacı yapısı ön plana çıkar. Ev ortamı gelişime destek sağladığı gibi pek çok tehlikeyi de içinde barındırmaktadır. Bu gelişim evrelerinde bebekler emekleme ve adımlama yetenekleri kazandıklarından onlar için tehlike oluşturacak ortamlardan uzak tutulmalıdır. Özellikle merdivenler, prizler, çekmeceler dikkat çekici tehlikeli oyun alanlarıdır. 8 aylıktan itibaren söylenenleri tekrar eder.  Bebeklerin zihinleri inanılmaz bir hazinedir. Evet ve hayır kavramlarını öğrenmesi, bebeğin yanlışı ve doğruyu ayırt etmesine katkı sağlar.

 

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir