Bebek Bakımı için Uygulanacak Yararlı Yöntemler

81
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Her kadın ve erkeğin evlendikten sonraki hayali çocuk sahibi olmaktır. Bebeklerini ilk kez kucağına alan anne ve babaların mutluluklarına diyecek yoktur. Artık hayatlarına giren bu meleğin çevresinde fır dönecekler ve bundan sonraki yaşamlarını da bebeklerine göre şekillendireceklerdir. Bebek doğduktan sonra birtakım kaygılar başlayacaktır. Zaten bebek doğmadan önce annenin kafasında ne tilkiler döner bilinmez; ama hemen her annenin kaygısı ortaktır. Acaba sütüm yetecek mi, doyacak mı, gazı nasıl geçecek, uykusuz geceler bizi mi bekliyor, bebeğimi yıkarken bir yeri acır mı gibi sorular annelerin cevapsız sorularıdır. Sizler için Bebek Bakımının 7 Püf Noktası adlı kısa bir yazı hazırladık. Aşağıdaki püf noktalara dikkat etmeniz halinde bebek bakımının üstesinden çok daha rahat geleceksiniz.

Anneler ve anne adayları için yazacağımız Bebek Bakımının 7 Püf Noktası, size kesinlikle yardımcı olacaktır:

  1. Bebeğin doyduğundan şüphe duyan anne, bebeğinin karnını gereğinden çok doyurabilir. Bu durum da bebeğin rahatsız olmasına ve kusmasına neden olur. Bir bebek için en güzel ve faydalı besin anne sütüdür. Dolayısıyla bebeği sık sık emzirmek ve çok doyurmamak gerekir.
  2. Bebeğin gazını gidermek için omuza yatırılıp hafif vuruşlarla beli okşanabilir. Bebeğin rahatlayabileceği diğer yöntemlerden biri de hafif kol ve bacak egzersizleridir.
  3. Bebekler için uyku düzeni önemlidir. Karnı yeterince doymuş, gazı olmayan bir bebek rahatça uyuyabilir.
  4. Yeni doğan bebeğin banyosu çok sık olmamalıdır. Bunun yerine alerjik olmayan bezlerle vücudu silinebilir. İleriki aylarda mevsim şartlarına göre banyo yaptırma sayısı artırılabilir.
  5. Bebek için seçilen kıyafetler sağlığa uygun olmalıdır. Bebeğin vücudunu tahriş edecek, onu sıkacak kıyafetler yerine pamuklu ve yumuşak kıyafetler seçilebilir.
  6. Yeni doğan bir bebek de ilgi görmek ister. Anne ile bebek arasında kurulan sıkı bağlardan biri emzirme sırasında gerçekleşir. Annenin kucağında onun sıcaklığını hisseden her bebek kendini güvende hissedecek ve bebeğin özgüveni gelişecektir.
  7. Kız bebeğe ve erkek bebeğe göre oyuncak ayrımı yapılmamalıdır. Oyuncakların cinsiyeti yoktur. Kızlar arabayla, erkekler de oyuncak bebeklerle oynayabilir. Daha küçük yaşlarda başlayan kız-erkek ayrımı, bebeklerde anlam kargaşasına yol açacaktır. Eleştiri yeteneğinin kaybolmaması, ilerde fikirlerini daha güzel ifade edebilmeleri için bebekler diledikleri zararsız oyuncaklarla oynamalıdır.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir