Bebeğin Uyku Düzeni Nasıl Sağlanmalıdır?

74
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Bebeğin uyku düzeni anne ve babaların en çok zorlandığı konuların başında gelmektedir. Bebekten bebeğe değişen bu durum genelde sabır gerektirmektedir. Sabır ve belirlediğiniz uyku planı hem size hem de bebeğinize iyi gelecektir. Unutmayın ki büyüme hormonu uyurken salgılanır ve bu bebeğinizin gelişimi için çok önemli. Bebekler, ilk ay günün büyük bir çoğunluğunu uyku halinde geçirir. Ancak zaman geçtikçe uyku süreleri kısalır. Özellikle geceler siz ebeveynlere kâbus olmaya başlar. Gündüz ve gece uykularını belirli saatlere yaymak oldukça önemlidir. Bebeğinizi ve kendi ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak bu düzeni zamanla oturtabilirsiniz. Bu düzeni oluşturmak için gece uykusu göz önünde bulundurulmalıdır.

Bebeğin Uyku Düzeni İçin Tavsiyeler

  • İlk ay gece beslenmeleri için uyanmalar fazla olacaktır. 6. aya kadar bu beslenmeler sağlanmalı, 6. aydan sonra belirlediğiniz saatlerde sonlandırılmalıdır.
  • aydan sonra verilen ek gıdaların bebeği rahatsız etmeyen, gaz yapmayan gıdalar olmasına dikkat edilmelidir. Beslenme alışkanlığı ve bebeğinizin beslenme şekli uyku kalitesini belirler.
  • Gece yatmadan önce bebeğinize belirli alışkanlıklar kazandırmalısınız. Örneğin onunla uyku öncesi kısa bir oyun uykuya hazırlayacak küçük bir rutin olabilir. Böylelikle uyku öncesi rahatlamış olacak ve gece uyanmalarında azalma olacaktır. Unutmayın emzirmek uyutma yöntemi değildir.
  • Emzirmeyi ve uyku saatlerinizi bebeğinizin ihtiyaçlarına göre belirlemelisiniz. Gündüz uyumaları da oldukça önemlidir. Gündüz uyumalarının yanında bebeğinizin yaptığı küçük şekerlemeler onun rahatlamasını sağlayacaktır.
  • İlk birkaç ay uyku kucakta olabilir. Bebeğin ve annenin dinlenmesi için zamanla bebeğin kendi yatağında uyuması dengelenmelidir. Beslenmesi için bebeği uyandırmak doğru değildir. Bu hem uykusunu kaliteli geçirmesini engeller hem de uyku düzeninin bozulmasına neden olur.
  • Bebeğinizin uyumadan önce gaz, beslenme, kıyafet rahatlığı gibi eksikliklerini gidermelisiniz. Büyümeye başlayan bebeğinizin uyku düzenine söylediğiniz bir ninniyle katkı sağlayabilir böylelikle gevşemesini, rahat bir uykuya geçmesini sağlayabilirsiniz.
  • Özellikle ilk 6 ayda uyutma esnasında önemli bir yöntem olan teması es geçmemeniz gerekir. Bebeğin duygusal gelişimi ve rahat bir uyku çekmesi için temas oldukça hassas bir noktadır. Bebeğinize ve kendinize göre belirlediğiniz bir uyku düzeniyle hem siz hem de bebeğiniz huzurlu olacaktır.

 

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir