Basit faiz nedir Basit Faiz Nasıl Hesaplanır

130
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Basit faiz bankacılık ve finans sektörü için çok kullanılan ve çok önemli kavramlardan biridir ve en sade şekilde şöyle anlatılabilir ki sahip olduğunuz ana paranızın üstüne önceki faizlerin eklenmeden vade sonunda elde edebileceğiniz faiz türüdür. Basit faizin en önemli özelliği basit faize talip olan kişinin genelde kafasını karıştırmadan kolayca hesaplanabiliyor olmasıdır bu duruma bir örnek verecek olursak bankaya 1000 TL yatırmış bir mevduat sahibinin bankanın yıllık faiz oranının %10 olması durumunda yıl sonunda sahip olacağı tutar 1100 TL olacaktır. Bu durumda dikkat edilmesi gereken nokta yıl sonuna veya vade sonuna gelmeden önce parasını çekmek durumunda kalan mevduat sahibi bu gelirden faydalanamaz.

Öte yandan basit faizin olumsuz tarafıysa bileşik faize göre daha az gelir getiriyor olmasıdır. Basit faizi elde etmeden önce elde edilmesi gereken bazı bilgiler vardır bunlar bankaya yatırılmış olan ana paranın ne kadar olduğu ve bankanın verdiği faiz oranın neler olduğu gibi önemli bilgilerdir.

Ayrıca basit faiz hesaplanırken bazı terimlerden de faydalanabilir bu terimlerin bilinmemesi her ne kadar basit faiz hesaplamak kolay gibi görünse de akılda bazı soru işaretleri bırakabilir ve bu soru işaretleri yatırımcının parasını zamanı gelmeden çekmesine ve sene sonunda elde edeceği faizin gereksiz yere yanmasına sebep olabilir. Bunlardan birincisi “C” harfidir “C” harfi burada sermaye kelimesini ve oranını gösterir. “C” harfi görüldüğü zaman buraya ana paranın ne kadar olduğu yazılmalıdır. Bir diğer harf ise “P” harfidir ve bu “P” harfi basit faiz oranının ne kadar olduğunu gösterir. Bir diğer önemli harf ve kısaltma ise “t” harfidir “t” harfi ile karşılaşıldığı zaman oraya vade zamanı yazılmalıdır. Bir başka harf ise “Z” harfidir “Z” harfi toplamda elde edilecek faiz tutarına işaret eder.

Bu hesaplamalar her ne kadar bankalar tarafından yapılacak olsa bile basit faizden faydalanmak isteyen mevduat sahiplerinin bu hesapları kendi başlarına da yapmaları bir bakıma sağlama olacak ve akıllarında soru işareti kalmaması adına önemli bir adım olacaktır.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir