Bankadan Kredi Çekilip Birikim Yapılır Mı?

62
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Banka Kredisi ile Birikim Ne Kadar Mantıklı?

Bankadan kredi çekerek birikim yaptığını düşünmek son derece yaygın bir fikirdir. Peki ya bunun gerçeklik payı var mıdır? Yani gerçekten kredi çektikten sonra tutarı bankaya yatırarak birikim yapılması mümkün müdür? Çok düşü kredi faiz oranları ve daha yüksek mevduat faiz kazanımıyla bu mümkündür.

Yani çekilen tutarın kredi faizinin %10, yatıracağınız mevduat hesabınıza tahakkuk edecek faizin ise %15 olması durumunda %5 oranında bir kâr marjı doğabilir. Gerçek dünyaya döndüğümüzde ise bunun tam tersini görmüş oluruz.

Yani krediyi çekerken %15 ve üzeri yıllık masrafla kredi kullanırız. Mevduat hesabından alınabilecek maksimum gelirin ise %11 potasında seyrettiğini belirtmeliyiz. Doğal olarak arada var olan kayıp kısmın sizin cebinizden çıkacak salt miktar olarak değerlendirilebileceğini söylemek gerek.

Gerçekten geniş bir kitlenin bu yöntemi uygulayarak birikim yaptığını duyuyoruz. İlk etapta bunun avantaj gibi görünmesinin tek sebebi ödenen kredi tutarının düşük vadelerle ödenmesidir.

20.000 TL çektiniz ve mevduat hesabınıza aktardınız. Gelen faiz tutarı asla kredinin belirli bir fazlalığını bile ödeyemeyecektir. Ödemelerin aylık 500 TL olduğunu varsayalım. Her ay 500 TL eksilse bile bir süre boyunca 10 binlerce Türk Lirası hesabınızda yatacaktır. Aradan 20 ay geçtiğinde hesabınızdaki tutarı hiç harcamasanız bile sırf kredi ödemesine giden tutar olarak 10.000 TL’si eriyecektir.

Haliyle sizin çektiğiniz kredinin mevduat hesabınızda birikim olarak kalmadığı ve bunun yanı sıra bu tutar tamamıyla bittiğinde kredi ödemesinin halen bitmediği gerçeğiyle yüzleşmeniz uzun sürmeyecektir. Kesinlikle kredi çekerek birikim yapılamayacaktır. Yüksek faiz oranlarından ötürü sorunların devam etmesi mümkün olacaktır. Asla ve asla bankalardan kredi çekerek birikim yapmaya çalışmayın. Bunun size faydalı bir birikimden ziyade büyük bir borç yükü doğuracağından emin olabilirsiniz.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir