Banka Kredisi Alabilmek Icin Kredi Notu Aralıkları

152
Bu makeleyi Ortalama 5 dakikada okuyabilirsiniz.

Banka kredisi çekebilmek için kredi puanınıza bakılmaktadır. Kredi puanı nedir? Kredi notu hesaplama kriterleri nelerdir? Nelere dikkat edilir? Findeks kredi notu nedir? Sorularının cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu veya diğer adıyla kredi puanı. Bankalar tarafından bizlere sunulan kredi kartı ve kredi seçenekleri gibi kredi hareketliliğinin analiz edilmesi durumudur. Ortak bir yerde toplanan tüm değerleriniz sonucunda kredi notunuz ortaya çıkmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu (KBB) tarafından oluşturulmuştur kredi notu. Kredi Kayıt Bürosu ise Türkiye’de bulunan bankaların ortaklığı ile kurulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nde merkezi veya şubesi bulunan yani ülkemizde faaliyet gösteren her banka, müşterilerinin verilerini Kredi Kayıt Bürosuna göndermektedir. Gönderilen bu bilgilerin değerlendirilmesi ile müşterilere sıfır ila 1900 arasında bir puan verilmektedir. Verilen bu puanlar müşterinin kredi notunu oluşturur.

Kredi Notunda Nelere Dikkat Edilir?

Öncelik olarak müşterinin, kredi alıcısının veya krediye başvuran kişilerin 5 yıl boyunca aktif bir kredisi veya kredi kartı kullanımı olup olmadığı kontrol edilmektedir. Kredi mevduat hesabı bulunmayan bireylerin kredi puanı sıfırdır.

Kredi Mevduat Hesabı Nedir?

Banka hesabınızda bulunan tanımlı kredinin adıdır. KMH olarak da bilinmektedir. Ek hesabınız, esnek hesabınız veya avans hesaplarınız aslında birer kredi mevduat hesabıdır. Bankaların tek yaptığı, isim değişikliğidir. Kredi mevduat hesabınızın limitini yükseltmek isterseniz, bankanız ile görüşmeniz gerekmektedir. Limitin yükseltilip yükseltilmeyeceğine banka karar vermektedir. Eğer kredi mevduat hesap limitiniz yükseltilecekse bunun ne kadar bir artış olacağına da yine bankanız karar vermektedir. Sizin ilgili belgelerinizi, gelirinizi, borçlarınızı zamanında ödemenize ve bunun gibi birçok kriteri inceleyerek karar vermektedirler.

Kredi Notu Ne İşe Yaramaktadır?

Kredi notunuza göre bankalar, sizin risk durumunuzu analiz ederler. Bu analiz sonucunda kredi alıp alamayacağınıza karar verilmektedir. Risk puanlama sistemi bulunmaktadır. Kredi puan tablosuna baktığımız zaman;

 • En riskli: 1 – 699 puan
 • Orta riskli: 700 – 1099 puan
 • Az riskli: 1100 – 1499 puan
 • İyi: 1500 – 1699 puan
 • Çok iyi: 1700 – 1900 puan, kredi notu aralıklarının bu şekilde sıralandığını görmekteyiz.

En riskli olarak değerlendirilen 1 ve 699 puan arasındaki grup için bankalardan ret cevabı gelecektir. Fakat kredi puanı düşük olan kişilere kredi veren bazı bankalar bulunmaktadır. Ayrıca kredi notunuzu yükseltmek de sizin elinizdedir. Orta risk grubunda yani 700 ve 1099 aralığındaki kredi puanına sahip bireyler kredi almak istedikleri zaman ret cevabı alabilirler. Ret cevabı alma ihtimalleri daha fazla olmak ile birlikte banka tarafından kişiden, kefil göstermesi ve / veya ipotek göstermesi istenebilir.

Bireysel kredi notu kaç olmalıdır?

 • Az riskli grup değerlendirmeye alınacak ve yavaş bir işlem süresi olacaktır. Az riskli olarak tanımlanan 700 ve 1099 puan arasındaki bireylerin, bankaya başvuru yapmaları halinde bir araştırma yapılacaktır. Bireyin aylık gelir durumuna, çalıştığı kuruma, yaptığı mesleğe, kredi kartı borçlarının ödenme biçimine kadar birçok ayrıntılı araştırma yapılarak, veri toplanacaktır. Bu veriler sonunda değerlendirme yapılacak ve kredi onay veya ret kararı verilerek, ilgili kişiye sunulacaktır. Ayrıca kişiden kefil göstermesi de istenebilir.
 • İyi ve çok iyi olarak nitelendirilen 2 kategorinin ise kredileri hızlı ve kolay bir şekilde onaylanacaktır.
 • Bireysel kredi notunuz 1500 ve üzerinde olursa krediniz için endişe etmenize gerek kalmayacaktır.

Findeks Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu nasıl yükseltilir? Sorusu sıkça sorulmaktadır. Kredi notunuzu yükseltmek için aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz.

 1. Kredi kartı borçlarınızı bitirmeniz veya aza indirmeniz gerekmektedir. Her ay borçlarınızın sadece asgari tutarını ödüyor iseniz bu durum kredi notunuzu kötü etkileyebilir.
 2. Kredi ve kredi kartı borçlarınızı gününde ödeyin.
 3. Kredi kartı limitiniz ihtiyacınız kadar olsun. Ödeyemeyeceğiniz veya sadece asgarisini ödeyeceksiniz limitinizi yükseltmeyin. Bankalar için negatif bir duruş sergilemiş olursunuz.
 4. Risk raporunuzu takip etmeyi atlamayın. Risk raporunuzu bankanızın internet sitesinden veya Findeks sitelerinden, kısa mesaj ile veya internet bankacılığı ile kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Kredi notu sorgulama ücretsiz ve ücretli olarak, 2 seçenek dahilinde yapılmaktadır.  Eğer kredi notunuzu yükseltmeye çalışıyorsanız, ayda bir kere risk raporunuzu kontrol edebilirsiniz. Finansal durumunuzu da aylık olarak inceleyebilme şansı yakalamış olursunuz böylece.
 5. Hiçbir ödemenizi (faturalarınız, kiranız, kredi kartı borcunuz ve diğer ödemeleriniz) geciktirmemeye ve ilk günlerinde ödemeye çalışın. Örnek vermek gerekirse; ayın 1 – 15 tarihleri arası faturanızın ödeme aralıkları diyelim. 1- 7 tarihleri arasında ödemeniz daha makul bir seçenek olacaktır.
 6. Bir kredi yetebilecek iken 2., 3. kredilere başvurmayın. Yakın zaman dilimlerinde yapılan kredi başvuruları bankaların dikkatini çekmektedir ve olumlu bir dönüş yapmayabilirler.
 7. Kredi alacağınız banka ile daha çok iletişim halinde olmanız da yararınıza olacaktır. Faturalarınız ve kredi kartı borçlarınız için otomatik ödeme talimatı vermek gibi. Böylelikle ödemelerinizi daha rahat kontrol edebileceklerdir.

Kredi Notu Düşük Olan Müşteriler için Kredi Alma Yöntemleri

2018 yılı güncel listesini kontrol ettiğimiz zaman 1300 kredi puanının altında kalan müşterilere de kredi veren bankalar bulunmaktadır.

 • N Kolay Kredi,
 • CepteTeb,
 • Enpara.com,
 • ING Bank E- Kredi,
 • Burgan Bank,
 • Fibabank gibi bankalar düşük kredi puanınıza rağmen kredi veren bankalardır. Kefil veya ipotek de istenmemektedir. Her bankanın belli bir limite kadar ve yine farklılık gösteren vade şartlarını inceleyerek başvuru yapabilirsiniz.
Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[1 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 5]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir